Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prowadzenie przewodów w mieszkaniu

arturek2302 18 Aug 2012 21:05 4395 11
 • #1
  arturek2302
  Level 9  
  Witam,
  czy po suficie mogą byc prowadzone przewody inne niź do wypustów oświetleniowych. Odebrałem mieszkanie od dewelopera i w przy robieniu podwieszanego sufitu wbiłem sie w przedpokoju w przewód od gniazd w salonie. Chodzi mi o:
  - czy mogą być tak poprowadzone przewody(jeśli nie to poproszę o normę na którą będę mógł się powołać)
  -czy to nie był ew. mój błąd
 • #3
  arturek2302
  Level 9  
  Na podstawie powyższej potwierdza sie moja wiedza, że nie wolno. Tylko na co mam sie dokładnie powołać?
  I przy okazji pytanie z selektywności zabezpieczeń. Przy opisanym zwarciu wyrzuciło mi dwa zabezpieczenia. Przedlicznikowe i to pod które włączona była wiertarka i ten przebity przewód(to ten sam obwód). Czy tu tez nie jest cos spartaczone?
 • #4
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Niestety, jest, ale ...
  Proszę zajrzeć do projektu, proszę poczytać o selektywności zabezpieczeń itd.
  Przy zwarciu lecą wszystkie wyłączniki samoczynne, od B 16 do C 50 włącznie.

  Dla instalacji układanej pod podłogą i w suficie stref instalacyjnych nie ustalono.
 • #5
  arturek2302
  Level 9  
  Deweloper za projekt uważa plan z iloscią punktów i rysunek tablicy.twierdzą że nic więcej nie mają. Na podstawie jakiej normy można prowadzić instalacje po suficie?
 • #6
  marcinek86
  Level 11  
  Co do prowadzenia tras przewodów na sufitach to nie definiuje tego żadna norma z tego co mi wiadomo a więc raczej nie możesz się doczepić.
 • #7
  piter244
  Level 23  
  Nie ma tego w normach, są tylko pewne ogólnie przyjęte zasady. W mieszkaniach raczej nikt nie projektuje dokładnego przebiegu przewodów do gniazd i światła. A tym bardziej jeśli deweloper dopuszcza w czasie budowy zmiany rozmieszczenia gniazd na życzenie właściciela (kupca)mieszkania. A często tak bywa. Elektryk przy prowadzeniu instalacji może położyć przewody przez sufit aby nie objeżdżać dookoła całego pomieszczenia, lecz powinien trzymać się tych samych zasad co do układania przewodów w ścianie. Uważam że nikt reklamacji Ci nie przyjmie, gdyż wiercąc tam gdzie nie znasz układu instalacji, powinieneś zaopatrzyć się w wykrywacz.
 • #8
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  piter244 wrote:
  ... Elektryk przy prowadzeniu instalacji może położyć przewody przez sufit aby nie objeżdżać dookoła całego pomieszczenia, lecz powinien trzymać się tych samych zasad co do układania przewodów w ścianie. Uważam że nikt reklamacji Ci nie przyjmie, gdyż wiercąc tam gdzie nie znasz układu instalacji, powinieneś zaopatrzyć się w wykrywacz.

  A układanie przewodów pod ostateczną wylewką na podłodze, to teraz jest standard stosowany wszędzie, nawet ostatnio widziałem jak w budynku dla pewnego banku były wszystkie kable układane na podłogach i to dokładnie według planów - jest to tańsza i szybsza metoda i wbrew pozorom dużo bezpieczniejsza - bo rzadziej ktoś wierci w podłogach/sufitach niż w ścianach i jest przewód głębiej schowany niż w ścianach, które to często są wyburzane i przerabiane.

  A wykrywacz przewodów pod napięciem, to teraz podstawowy/standardowy przyrząd (u fachowców , a partacz cierpi za głupotę) jak chce się coś wiercić i nie posiada cię planów instalacji.
  Ciesz się że jeszcze nie trafiłeś w rurki od wody, lub ogrzewania które teraz też układane są pod wylewką podłogi - budując dom warto przed ostatecznym wylaniem podłóg porobić dokładne zdjęcia tej plątaniny rur i kabli.
  A tak przykładowo wygląda typowa plątanina rur i kabli przed wylaniem podłogi
  Prowadzenie przewodów w mieszkaniu
  Ciekawy efekt byłby jakby komuś odbiło i po osadzeniu drzwi w tych przejściach chciałby przybić próg - zamiast przyklejać :D
 • #9
  MuNiO
  Level 26  
  wada wrote:

  Ciekawy efekt byłby jakby komuś odbiło i po osadzeniu drzwi w tych przejściach chciałby przybić próg - zamiast przyklejać :D


  Zależne od grubości wylewki, w budynkach które robiłem od 15 do 25 cm (wylewki).
 • #10
  michcio
  Electrician specialist
  Chyba nie wylewka, ta nie przekracza 10 cm, przeważnie 5-8 cm, no chyba, że razem ze styropianem.
 • #11
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  michcio wrote:
  Chyba nie wylewka, ta nie przekracza 10 cm, przeważnie 5-8 cm, no chyba, że razem ze styropianem.
  Ano właśnie :D
  A jak jest strop Kleina i płyty betonowe 6cm na nich kable potem styropian i wylewka około 5-8cm i podwieszaj na tym sufit pamiętając aby nie wiercić od spodu ponad bezpieczne 5cm. A teraz coraz modniejsze są przeróżne stropy z cienkich prefabrykatów betonowych.
  Ale i spotkałem Fahofcuf co i przez terivę (21cm) potrafili uszkodzić przewody. ale i wielokrotnie można w pustej przestrzeni Terivy spotkać różne kable, i rury - najczęściej kanalizacyjne, a wówczas mamy gówniany interes po przewierceniu 3cm w suficie.
 • #12
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  wada wrote:

  A jak jest strop Kleina i płyty betonowe 6cm na nich kable potem styropian i wylewka około 5-8cm i podwieszaj na tym sufit pamiętając aby nie wiercić od spodu ponad bezpieczne 5cm.

  Zapomniałeś chyba najpierw o wypełnieniu / wyrównaniu od góry, dopiero później styropian, styropian z instalacją i wylewka.
  Jeśli wszystko zrobione jest ze sztuką z powodzeniem można wiercić otwory pod mocowanie sufitów podwieszanych bez żadnych uszkodzeń instalacji umieszczonej piętro wyżej pod wylewką.
  Jeśli robił amator to wybacz. Jest powiedzenie o drewnianym kościele i cegle :)
  wada wrote:
  Ale i spotkałem Fahofcuf co i przez terivę (21cm) potrafili uszkodzić przewody.

  Może chcieli przewiercić strop na wylot i tam u sąsiada wyżej przyspawać prostopadły pręt do kotwy - aby lepiej trzymało ;)
  A wystarczyłby tylko wykrywacz metali i każdy strop zarówno Kleina, Ackermana, Teriva (i innych) jest naszym przyjacielem. Nie trzeba nie wiadomo jak głęboko wiercić aby trzymało.
  Poza tym, na rynku są dostępne inne, nowoczesne technologie mocowania kołków przenoszących duże siły dla różnych "trudnych" przypadków.
  wada wrote:
  ale i wielokrotnie można w pustej przestrzeni Terivy spotkać różne kable, i rury - najczęściej kanalizacyjne, a wówczas mamy gówniany interes po przewierceniu 3cm w suficie.

  Jak jakiś matoł umieści tam rurę kanalizacyjną to faktycznie mamy gówniany interes :)