Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozszerzenie zasięgu wifi domowej

18 Aug 2012 21:40 2499 10
  • Level 11  
    Witam,

Posiadam obecnie w domu router PENTAGRAM Cerberus P 6351, podłączony do neostrady. Poza tym, że rozsyła on sieć wifi, jest on połączony przewodowo z innym routerem, który wcześniej leżał nieużywany w szafie (Linksys WRT54G/GS/GL - nie wiem z którą końcówką dokładnie - jest na nim zainstalowany Tomato wersja 1.28 PL). Pierwszy router jest na parterze i rozsyła sygnał do piwnicy i właśnie na parter, ten drugi jest piętro wyżej (przewód łączący oba routery jest w ścianie). Rozsyła on sygnał wifi na swoje (pierwsze) oraz na drugie piętro. Jednak na poddaszu na najwyższym piętrze sygnał czasami w jednym komputerze zanika. Chciałem się zapytać czy możecie polecić mi jakiś konkretny model access-pointa, który współpracowałby z moją konfiguracją (działałby w trybie repeater, biorąc sygnał wifi od drugiego routera - Linksysa)? Ustawiłbym go na drugim piętrze i na poddaszu nie byłoby wtedy problemów z zasięgiem.

Jakiś czas temu zauważyłem też obecność na rynku takich "kieszonkowych" repeaterów. Czy ktoś miał z nimi styczność i może polecić lub wręcz przeciwnie?;)

repeater kieszonkowy

Z góry dziękuję
  • Level 16  
    Jeżeli masz połączenie przewodowe pomiędzy routerami, to nawet nie myśl o repeatowaniu sygnału, gdyż to zawsze wprowadza opóźnienia.
    Ustaw stały adres IP Linksysa, wyłącz w nim serwer DHCP, podłącz Pentagrama pod jedno z gniazd LAN (nie WAN), skonfiguruj WiFi w Linksysie (może mieć takie same ustawienia, jak w Pentagramie) i może trochę pomoże. Ustawienia anten lub nieznaczna zmiana lokalizacji routera może też znacząco pomóc.
    Polecić mogę Linksysa z serii 4000 - cena nie jest mała, lecz uważam, że sprzęt jest wart tej ceny w porównaniu z innymi tańszymi modelami (także innych firm).
  • Level 11  
    Wydaje mi się, że mam tak właśnie zrobione jak mówisz - Linksys jest podpięty pod Pentagrama przez LAN. Stały IP jest ustawiony na Pentagramie i Linksysie (różnią się ostatnią cyferką o wartość 1). A jeśli chodzi o ustawienia Linksysa, to w zakładce "sieć -> podstawowe" jest tak:

WAN / Internet
    Typ - DHCP
    MTU - domyślne

LAN
    Adres IP routera 192.168.1.99
    Maska podsieci 255.255.255.0
    Statyczny DNS 0.0.0.0 (IP:port)
    Serwer DHCP (tutaj ptaszek odznaczony)

a poniżej wifi, że jest włączona opcja i takie tam.

Czy w takim ustawieniu nadal nie polecałbyś dodatkowego access-pointa jako repeatera? Bo myślę, że nie mówimy tutaj o dużych opóźnieniach?
  • Level 16  
    Bramę jeszcze nie podałeś - powinna być taka sama w obu urządzeniach (192.168.1.1)
    Możesz repeatera dodać, jeżeli nie masz możliwości doprowadzenia kabla, lecz trzeba się liczyć z udczuwalnym spadkiem transmisji przy większej ilości stacji WiFi (komputerów).
  • Level 11  
    Pentagram:
    Gateway Address: 192.168.1.100

W Linksysie z kolei, w zakładce "Status -> Przegląd" jest tak:

WAN
    Typ połączenia DHCP
    Adres IP 0.0.0.0
    Maska sieciowa 0.0.0.0
    Brama 0.0.0.0
    DNS
    MTU 1500

Status Odnowienie...
    Czas połączenia -
    Czas do utraty adresu 0 dni, 00:00:00

WAN
    Adres MAC routera 00:13:10:14:D6:96
    Adres IP routera 192.168.1.99
    Maska 255.255.255.0
    DHCP Wyłączone

To teraz w końcu nie wiem teraz czy mam tak jak pisałeś, że powinienem mieć?

A o jakiej ilości podłączonych naraz komputerów mówimy jeśli chodzi o opóźnienia i spadek wydajności? Bo przeważnie będą to 4-5 sztuki, w skrajnych przypadkach 6 (z czego przeważnie 0-1 byłyby podłączone do Pentagrama, 1-2 do Linksysa, 2-3 do tego repeatera który mam zamiar dodać)
  • Moderator of Networks, Internet
    pch581 wrote:
    A o jakiej ilości podłączonych naraz komputerów mówimy jeśli chodzi o opóźnienia i spadek wydajności?

Samo zastosowanie trybu repeater wprowadza już opóźnienia w transmisji bezprzewodowej. Regułą jest połowa prędkości jaką jest docelowo dostępna na głównym routerze czy punkcie dostępowym.
  • Level 11  
    jimasek wrote:
    Samo zastosowanie trybu repeater wprowadza już opóźnienia w transmisji bezprzewodowej. Regułą jest połowa prędkości jaką jest docelowo dostępna na głównym routerze czy punkcie dostępowym.

Rozumiem, ale w przypadku połączenia z internetem o prędkości 10 mbps standard wifi "n" i tak oferuje sporo wyższą prędkość - czy w takim wypadku nadal mogą się zdarzyć odczuwalne ograniczenia? (Na głównym routerze, czyli Pentagramie w tym wypadku?)

EDIT:
    Mam też kolejne pytanie w takim razie:
    A może bym zmienił gniazdka łączące Pentagrama z Linksysem na taki rodzaj, żeby była możliwość przesłania tamtędy sygnału Neostrady, a w miejsce Linksysa postawiłbym zupełnie nowy router główny (w tym miejscu, ponieważ jest bardziej centralnym miejscem domu niż miejsce obecnego połączenia Neostrady z routerem głównym). Tylko czy może ktoś polecić router o takich parametrach, który pokryłby taki spory obszar, żeby działał bezproblemowo jako jedyny w sieci?
  • Level 16  
    WRVS4400N Linksysa bardzo ładnie kryje... być może w Twoim przypadku pokryłby cały budynek.
  • Level 11  
    Johnnyy wrote:
    WRVS4400N Linksysa bardzo ładnie kryje... być może w Twoim przypadku pokryłby cały budynek.

a czy jeśli bym powiedział, że takiego budżetu akurat na to nie posiadam (750zł na allegro), to mógłbyś zaproponować coś bardziej ekonomicznego? :D
  • Level 16  
    pch581 wrote:
    Johnnyy wrote:

a czy jeśli bym powiedział, że takiego budżetu akurat na to nie posiadam (750zł na allegro), to mógłbyś zaproponować coś bardziej ekonomicznego? :D

Jak zwykle na allegro jest drożej :D
    Około dwa razy tańszy Cisco WRV210 mam jeszcze sprawdzony, lecz nie jest w stanie dorównać WRVS4400N. Ogólnie staraj się szukać wśród sprzętów, które mają najlepiej 3 anteny (minimum 2) i nie są ze stajni TP-Link, AirLive itp. Dobrze z WiFi radzi sobie D-Link, lecz nie jestem w stanie podać żadnego konkretnego modelu.