Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dotykowy przełącznik światła ze sterowaniem Bluetooth

emer2 18 Sie 2012 23:24 21246 9
  • Dotykowy przełącznik światła ze sterowaniem Bluetooth

Autor projektu postanowił pozbyć się wszystkich przełączników mechanicznych do włączania/wyłączania światła w domu i tak narodził się pomysł na ten projekt. Postanowił zbudować system sterujący domowym oświetleniem, którym będzie mógł sterować ze swojego telefonu. Jednak dziwne byłoby bieganie za telefonem, za każdym razem, gdy będzie potrzeba zapalenia światła, więc za namową żony, postanowił wbudować w swoje nowe przełącznik, pojemnościowy sensor dotyku.

Sercem przełącznika jest ATtiny85 wraz z oprogramowaniem Arduino. Do wykrywania dotyku autor postanowił wykorzystać metodę pojemnościową, ponieważ w bardzo łatwy i tani sposób można wykonać taki sensor, ponadto, biblioteka CapSense obsługująca taki sensor jest dość prosta w obsłudze. Pole dotykowe to folia aluminiowa podłączona do mikrokontrolera przez kilka rezystorów. Oczywiście głównym celem było sterowanie z telefonu, więc autor skorzystał również z gotowego i prostego w obsłudze modułu Bluetooth, komunikującego się z mikrokontrolerem poprzez transmisję szeregową. Ukryty w plątaninie przewodów moduł Bluetooth poniżej, niestety jest to strona Bottom płytki, więc za dużo nie widać, ale jest to moduł niewielkich rozmiarów.
    Dotykowy przełącznik światła ze sterowaniem Bluetooth

Oczywiście w takich projektach istnieje kluczowy problem, mianowicie, rzecz tkwi w poziomie napięcia zasilania. Sieć oświetlenia domowego jest przyłączona do 230V, natomiast mikrokontroler i moduł Bluetooth potrzebują 5V, a przy okazji dobrze byłoby to zmieścić w miejscu poprzedniego włącznika mechanicznego. Autor postanowił skorzystać z ładowarki USB, i dzięki jej małym rozmiarom, udało się wszystko zmieścić w jednej puszce.

Na stronie źródłowej znajduje się filmik, na którym można zobaczyć próbę zapalania światła zarówno poprzez transmisję Bluetooth z użyciem telefonu jak i wykorzystując opisany wcześniej sensor dotyku.

Strona źródłowa
    Strona źródłowa

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Sie 2012 11:48
    rafixs
    Poziom 24  

emer2 napisał:

Autor projektu postanowił pozbyć się wszystkich przełączników mechanicznych do włączania/wyłączania światła w domu

Ja bym zostawił przełączniki mechaniczne i obok nich zrobił dotykowy przełącznik światła ze sterowaniem Bluetooth.

• #3 19 Sie 2012 20:07
    lis3k
    Poziom 9  

Cytat:
    Ja bym zostawił przełączniki mechaniczne i obok nich zrobił dotykowy przełącznik światła ze sterowaniem Bluetooth.
    i trochę byś to sam sobie skomplikował, bo światło włączone przełącznikiem mechanicznym trzeba wyłączyć przełącznikiem mechanicznym. chyba że miałby się komunikować z procesorem... ale po co właściwie 2 włączniki obok siebie?

• #4 19 Sie 2012 21:06
    cikol
    Poziom 27  

lis3k napisał:
    Cytat:
    i trochę byś to sam sobie skomplikował, bo światło włączone przełącznikiem mechanicznym trzeba wyłączyć przełącznikiem mechanicznym. chyba że miałby się komunikować z procesorem... ale po co właściwie 2 włączniki obok siebie?

Istnieje coś takiego jak przełączniki krzyżowe (przy schodach).

Tu podobny, komercyjny sterownik, z tym że do sterowana ledami:

http://smart-rgb.com/

• #6 20 Sie 2012 11:23
    darekdz11
    Poziom 8  

Są gotowe rozwiązania np KNX czy dużo tańszy Loxone.

• #7 21 Sie 2012 13:54
    xamrex
    Poziom 28  

No ale przecież do każdego włącznika (czyt do każdej lampy) musi zrobić taki układ.
    A każdy układ musi mieć bluetootha (kosz ok 80zł)
    Czyli jak mamy w domu 10 włączników światła to na same bluetoothy musimy wydać 800zł.

• #8 22 Sie 2012 22:04
    mjc
    Poziom 14  

Inną kwestią jest to, że zazwyczaj włączniki mają po 2-3 przyciski a jeszcze inną estetyka...

Osobiście uważam, że ani to praktyczne ani ładne (te śruby na wierzchu są tragiczne !!!) i śmieszy mnie sterowanie światłem z telefonu przez BT :D

• #10 27 Sie 2012 21:15
    Jacek1234gml
    Poziom 11  

Można by zrobić to estetyczniej. Do osprzętu: tzn łączników czy gniazdek można też dokupić plastikowe zaślepki wtedy nie byłoby widać śrub.

Czy 80zł to tak dużo? Są włączniki droższe od tych