Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można mostkować wyjścia L293?

18 Sie 2012 23:54 1224 7
  • Poziom 14  
    Witam,

Potrzebuję informacji a nie mogę jej znaleźć w nocie, czy sterując silnikiem prądu stałego przez L293 można łączyć wyjścia układu tak żeby uzyskać większą wydajność prądową? Chodzi mi o połączenie wyjść 1Y z 3Y oraz 2Y z 4Y.

pozdrawiam
    Artur
  • Poziom 43  
    Witam,
    Zhan napisał:
    Witam,

Potrzebuję informacji a nie mogę jej znaleźć w nocie, czy sterując silnikiem prądu stałego przez L293 można łączyć wyjścia układu tak żeby uzyskać większą wydajność prądową? Chodzi mi o połączenie wyjść 1Y z 3Y oraz 2Y z 4Y.

pozdrawiam
    Artur
    a co ze stosownymi wejściami, jak je zamierzasz połączyć?
    Dla jednoznaczności informacji używaj numerów wyprowadzeń - pinów wg oznaczeń na obudowie - a nie oznaczeń (nie do końca jednoznacznych) logicznych.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Tak to zamierzam połączyć:

• Pomocny post
    Poziom 43  
    Zhan napisał:
    Tak to zamierzam połączyć:

Nie widzę przeciwwskazań, ale wejścia zezwalające - pin-1 oraz pin-9 - warto połączyć poprzez rezystor ok. 10 do GND.
    Zgodnie z poniższą tabelką:
    w przypadku zaniku (przerwania) sygnału na owej szynie zezwalającej - ENABLE - i dołączonym w/w rezystorze wyjścia przejdą w stan wysokiej impedancji.
  • Poziom 14  
    Ok, dziękuję za informację i sugestię.
  • Poziom 43  
    Zhan napisał:
    Ok, dziękuję za informację i sugestię.
    Proszę ... :D
    W przypadku obciążenia czysto rezystancyjnego, czy rezystancyjno-pojemnościowego, oraz wartości prądu obciążenia bliskiej podwojonej wartości każdego z wyjść (tu w sumie 2A) dla wyrównania obciążenia w stanach przejściowych - załączania - warto wstawić w szereg z każdym wyjściem rezystor o wartości rezystancji takiej, aby spadek napięcia na nim miał wartość ok. 0.3V dla nominalnej wartości prądu obciążenia.
    Czyli tu 0.3V/1,0A=0,3Ω - najłatwiejszy do zdobycia to 0.33Ω/0,5W ±5% - a drugie końce owych rezystorów połączyć odpowiednio ze sobą.
    Zauważ też, iż jak to wynika z Noty Katalogowej, napięcia wyjściowe są pomniejszone - nominalnie - o ok. 1,4V względem wartości napięcia zasilania w przypadku stanu wyjściowego wysokiego oraz powiększone - względem GND - o ok. 1.2V w przypadku stanu wyjściowego niskiego.
    Dlatego też chcąc uzyskać odpowiednią wartość napięcia na obciążeniu należy stosownie podnieść wartość napięcia zasilania stopnia końcowego.
  • Poziom 14  
    To akurat jest dla mnie nieistotne, ale dziękuję za informację która przyda się w przyszłości. Aktualnie buduje sterownik do składanych elektrycznie lusterek w aucie, które są napędzane małymi silniczkami i będą pracowały parę razy na dobę po kilka sekund i spokojnie zadziałają nawet przy 10V. Dodatkowo silniczki mają pobór prądu rzędu 0,25A więc nawet podłączenie dwóch lusterek pod jedno wyjście nie zrobi krzywdy układowi. Pytałem trochę teoretycznie a trochę dla tego, ze nie lubię jak coś się marnuję więc pewnie wykorzystam zapas mocy połączonych wyjść zamiast jedno zostawić niewykorzystane.