Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór chińskiego Hot-Air znowu.

McMarycha 19 Aug 2012 09:19 10803 32
Helukabel
    McMarycha
    Level 31  
    Witam postaram się szybko i do rzeczy.
    Jak większość autorów podobnych tematów jestem początkujący i lutownica kolbowa już mi nie wystarcza.
    Chciałbym abyście pomogli mi wybrać odpowiednią stację do takich zastosowań jak układy SMD i reflow/reballing np. XBOX'a czy PS3
    Mam zamiar sprzedać xbox'a za ok 500zł ale na stację chciałbym przeznaczyć max. 300zł
    Oto moje propozycje:

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownic...ze-wep/stacja-lutownicza-5-w-1-wep-853da.html

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownic...cze-wep/stacja-lutownicza-5-w-1-wep-853d.html

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownic...owietrze/stacja-lutownicza-hotair-pt-852.html

http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownic...rze/stacja-lutownicza-hotair-zhaoxin-852.html

http://www.hotair.pl/pl/sklep/details/736/84/...yihua/stacja-lutownicza-2-w-1--wep-852d+.html

Chciałbym się dowiedzieć dlaczego ta stacja jest taka droga ?

http://www.hotair.pl/pl/sklep/details/261/82/...nicza-hotair-z-grot%C3%B3wk%C4%85-pt-968.html

A także do czego byłby przydatny transmiter RF

Posiadam lutownicę kolbową więc jest mi obojętne czy stacja jest na gorące powietrze czy wielofunkcyjna.
  • Helukabel
    LA72
    Level 40  
    WEP 853DA - tania chińszczyzna, niska moc kolby
    PT 852 - tylko hot, brak kolby
    ZHAOXIN 852 - gorszy jakościowo hot w stosunku do PT
    WEP 852D+ - jak pozycja pierwsza
    PT 968 - mała moc kolby.

Jeśli ma być sam Hot air to PT-852.
    Za cenę PT-968 możesz znaleźć kolbę osobno i hota.
    McMarycha
    Level 31  
    No tak dziękuję za info.
    Rozumiem że najlepiej będzie kupić PT 852.
    Mam lutownicę kolbową 40W taka będzie dobra ?
    Czy taki chwytak można kupić oddzielnie ?
    malboro51
    Level 13  
    Chwytak kupujesz oddzielnie, koszt około 25zł.

Jeżeli interesuje się reflow to stacja z hotem wystarcza nawet podane przez ciebie, większość to to samo, na forum jest porównanie stacji i jej elektroniki, poszukaj sobie.

Jeżeli interesuje cię reballing to potrzeba ci konkretniejszego sprzętu oraz podgrzewacza bez niego łatwo nie wyciągniesz układu BGA, a naprawa przez reflow i ponowne wystawianie przedmiotu jako sprawnego jest nabijaniem w butelkę klienta, dlaczego?

Ponieważ taki układ po pewnym czasie 2-3-4 tygodnie padnie i znowu wyląduje w dziale uszkodzone i tak wkoło będzie sie to kręciło, do profesjonalnego reballingu potrzebujesz konkretne sita oraz stację BGA powyżej 5 tys zł
    McMarycha
    Level 31  
    Cóż wiem ze do raballa jest potrzebny podgrzewacz ale widziałem na allegro takie za 400zł kwarcowe nie na podczerwień w połączeniu z jedną z takich stacji hot air chyba jednak jakoś ten raballing da się zrobić ?
    Zresztą na początku przyda mi sie do elektroniki smd z którą nie mogę sobie poradzić kolbową lutownicą. Widziałem te różne porównania i chyba jednak zostanę przy pt 852
    malboro51
    Level 13  
    Podczerwień ale na grzałce ceramicznej nazywanej promiennik podczerwieni, miedziany drucik zalany ceramiką, a różni się od kwarcowego tym że kwarcowy szybciej się nagrzewa ale kwarcowy inne wykonanie. Prawdziwe stacje na podczerwień to marzenie nie tylko moje ale i większości serwisów, wiązka podczerwieni jest tak rażąca że producent zastosował szybę podobnego działania jak maska do spawania, ale koszt takiej stacji kolosalny oraz jaka swoboda.

Posiadanie stacji BGA to nie tylko ustawienie układu na stacji ale i odpowiednie profile i odległość górnego promiennika dasz niżej o 5mm i temp układu dużo wyższa, może go usmażyć, wiem bo pracuję na ACHI IR PRO SC, do tego odpowiednie sita oraz profile, inne dla kart inne dla konsol itd.

Oczywiście że się da ale hot według mnie to męczarnia w pewnym sensie, głośne działanie pompy oraz małe wymiary co do układu te mniejsze lekkie dasz rade bez problemu zdjąć, nowe kule na podgrzewaczu bądź hotem a szczególnie nim wymaga odpowiedniej wiedzy której znajdziesz na tym forum

Jeżeli będziesz naprawiał telefony hot takie jakie podałeś w zupełności wystarczą i do tego dysze, podzespoły pc oraz konsole to już najwyższy poziom i najwyższa precyzja działania, żeby to wszystko opanować potrzeba czasu i chęci, powodzenia
  • Helukabel
    McMarycha
    Level 31  
    No wiadomo zę na wszystko potrzeba czasu ale na początek po prostu chciałbym sprzęt niskich kosztów bo nie wiem co będzie dalej.
    Chciałbym jeszcze zapytać czy stacja PT 853D będzie dobra ? widziałem na allegro za 300zł i mnie zainteresowała

EDIT:
    Poczytałem na forum troszkę i niektórzy piszą że używają jako preheater'ów grilli elektrycznych, co Panowie o tym sądzą ? Opłaci sie taki grill za 100zł bardziej niż mały preheater za 300zł ?
    McMarycha
    Level 31  
    No właśnie ten temat czytałem i dlatego chciałem zapytać czy to ma sens i zda się lepiej od pt 853A
    McMarycha
    Level 31  
    Czyli rozumiem ze np. do płyt głównych z laptopów i różnych konsol lepszy będzie grill ?
    Da się na takim grillu zrobić reballing xbox'a ?

Czy Link będzie dobry ?
    Bride
    Level 16  
    Tak, będzie lepszy, gdyż posiada większą powierzchnię grzejną niż mały preheater.
    Płyta się nie wygnie bo będzie nagrzewana cała.
    Co do reballingu na takiej płycie to większych problemów nie było. Jedynie trzeba zadbać o zamocowanie płyty PCB nieznacznie nad płytą grzejną (ok. 0.5cm) aby ta się grzała, a nie smażyła :) Dodatkowo stosowałem ją do stawiania kulek na układzie BGA, tzn. do lutowania ich do padów. Kładłem zasypany układ na płycie grzejnej i włączałem termostat, a temperaturę sprawdzałem pirometrem.
    Wybór chińskiego Hot-Air znowu.
    Co do aukcji grilla, uważam że w tej cenie nic lepszego nie znajdzie kolega. Silvercrest to dobra marka a sam miałem grill tej firmy.

Pozdrawiam
    McMarycha
    Level 31  
    Znaczy chciałbym wybrać między tym co podałem a grillem firmy "zelmer" tylko nie wiem czy opłaca sie dorzucać te 40zł to grilla "zelmera"

Tak normalnie kładł Pan na rdzeniu procek ? i nic mu się nie stało ?
    O i tak przy okazji zakupiłem 1l. RF800 będę mógł na nim stawiać kulki ?
    gryzzly
    Level 22  
    McMarycha wrote:
    ...
    O i tak przy okazji zakupiłem 1l. RF800 będę mógł na nim stawiać kulki ?

RF800 nie nadaje się do stawiania kulek - niestety.
    Bride
    Level 16  
    Jakość między Zelmerem, a Silvercrestem zapewne jest porównywalna. Oba są dobrej jakości. Ja używałem zelmer'a i spisywał się bardzo dobrze. Stworzyłem nawet pewny profil dla grilla i stacji hot air, jeśli chodzi o podnoszenie układu GPU Xbox360.
    Co do stawiania kulek to układ kładłem rdzeniem na płytce miedzianej a ta na grillu. Całość była kontrolowana za pomocą termopary i multimetru.
    Więcej o grillu jako preheater i jego przeróbkach ze sterownikiem PID tutaj:
    http://forums.cvxgameconsolerepair.com/phpbb/viewtopic.php?f=46&t=2429&start=220

Pozdrawiam
    McMarycha
    Level 31  
    Możecie polecić mi jakiś tani flux czy coś zeby stawiać na nim kulki ?
    Do czego mogę wykorzystać RF800 ?
    Wiem ze z płytami ps3 jest kłopot bo chyba gorzej przewodzą ciepło jak to z nimi jest ? na silvercrest'cie dam rade zrobić reballing ps3 ?
    malboro51
    Level 13  
    Najpierw będziesz musiał sporo poćwiczyć zanim coś zrobisz, to nie telefony, na tym fluxie możesz czyścić pady, ja używam Warton po nim jest JOVY ale o drugie tyle droższy w wersjach 10 i 30g, możesz kupić na ilość Amtecha 100g, najgorsze są te tanie fluxy np za 10zł. Czy to będziesz robił na piecu czy podgrzewaczu to i tak musisz zadbać o odpowiednią temp ale podgrzewacz jest bardziej profesjonalny. Nie od razy wawe zbudowano więc nie licz że cały reballing to łatwa sprawa trzeba trochę czasu poświęcić na próby i błędy, temp to że RSX z PS3 wyciągniesz to przy tych ustawieniach XBOXA usmażysz, najbardziej potrzebny jest pirometr.

Słyszałeś o stacji JOVY RE 7500 dużo osób narzekało że im wygina płyty, hehe to normalne że części elektroniczne oraz CPU czy GPU usztywnia płytę gdy jest w stanie rozpływu traci płyta usztywnienie i mam miejsce do wygięcia się, ale nie w tym sens chodzi mi że do takiej stacji trzeba zakupić ramki podtrzymujące 2 szt za np 400zł, więc i ty też pomyśl nad pewnym tego słowa znaczeniu zabezpieczeniem się przed takim incydentem, ale żebys mnie nie zrozumiał że ci każe kupić ramki od Jovy to przykład.

Hot też ma swoje wady jak i zalety, ze względu na swój mały wymiar trzeba odpowiednio nim operować żeby wspomóc dół i wyciągnąć układ i go potem wstawić, nie żeby zaraz z krzykiem odezwali się zwolennicy hota i podgrzewacza, lub opalarki i pieca, ale na samym początku nie jest to tak wszystko łatwe jak się może wydawać.

Tanie fluxy czy tanie pasty zostawiają po sobie ślad oraz w większych temp strzelają, dlatego konkretne fluxy kosztuja swoje ale nie stwarzają takich problemów.
    Bride
    Level 16  
    Osobiście stosuję i chwalę sobie japoński Kingbo, tylko że oryginał (bo są i podróbki)
    Do kupienia w pojemnikach po 100gr, ale można i spokojnie kupić na aukcji mniejsze ilości. Jest lepki, nie zostawia osadów , odparowuje (aktywuje się we właściwym momencie dla PB FREE) Jednym słowem polecam, gdyż nie jest tak drogi jak Warton.

Pozdrawiam
    McMarycha
    Level 31  
    Dobra dotarł dzisiaj hot air, stacja grotowa oraz RF800
    Możecie powiedzieć jakie dysze stosować do GPU, CPU w xbox ? (prosiłbym link np. na allegro albo hotair.pl)
    Powiedzmy ze mam gril, podgrzewam do ok 160 stopni i od góry do 240 i teraz czy pomiędzy mam wlać rf800 czy może sie tak nagrzewać i potem zdjąć układ?
    Jak przebiega ta procedura czym mam smarować układ przed zebraniem cyny ?
    Bride
    Level 16  
    Trzeba zadbać także o kontrolę temperatury samego układu BGA. Warto zainwestować chociażby w multimetr z termoparą, bo samo ustawienie hot air na 240C na nic się zda, gdyż jest to temperatura grzałki a nie temperatura wylotowa.
    Co do grzania to tak: Podgrzać całość do osiągalnej temperatury, najlepiej było by to 180C dla PbFree, następnie dogrzać górą do 230C, wcześniej podlewając układ topnikiem. Dysza dla GPU XBOX360 to kwadrat 38x38 lub 40x40.

Pozdrawiam
    McMarycha
    Level 31  
    Mój Hotair ma funkcję "real temp" zresztą myślałem o jakimś pirometrze za 50zł.
    Teraz po kupnie tych stacji nie za bardzo mam kasę więc muszę tnąc lekko po kosztach, ale z chęcią wysłucham każdej porady.
    Bride
    Level 16  
    Real temp również nierzadko ma się nijak. Termopara grzałki jest osadzona zaraz przy samym końcu grzałki a to stanowczo za blisko. Sam posiadam stację które sprawdza temperaturę na wylocie, ale to stanowczo za mało, gdyż w BGA szalenie istotna jest temperatura i dlatego stosuję do tego celu podczerwień.

Pozdrawiam
    McMarycha
    Level 31  
    Tak przy okazji, dzisiaj chciałem wylutować złącze zasilania z płyty xbox'a ale ta cyna nie chce się topic jak inne, dopiero przy ok 450 stopniach sie rozpływała. Dlaczego ? to jest jakaś bezołowiowa cyna czy jak ?
    McMarycha
    Level 31  
    Ok w końcu zamówiłem grill zelmera. Co jeszcze mi się przyda na początek oprócz sit, pirometra i dysz ?
    Możecie polecić mi jakis tani topnik na którym będę mógł stawiać kule i czyścić układy ?
    W końcu do czego przyda się ten RF800 ?
    Bride
    Level 16  
    Polecam japoński (tylko oryginalny) flux topnik Kingbo Rma-218, tylko o jasnym zabarwieniu, to świadczy o jego jakości. Jest idealny do kulkowania układów, wlutów i wylutów. Nie śmierdzi, nie kopci, nie strzela, nie pryska, nie przypala się. Oryginał z certyfikatem ROHS jest produkowany w Japonii.
    RF800 to stary topnik, który nadaję się chyba tylko do podlewania układów. Jednakże śmierdzi okropnie, a część użytkowników twierdzi, że w dużej mierze jest kancerogenny.
    Warto zainwestować też w plecionkę polecam japoński Wick GOOT, oraz kulki do reballing'u.

Pozdrawiam
    gryzzly
    Level 22  
    Plecionki to bym polecał -Chemtronics 2-3 mm

Topniki wiadomo że tylko oryginalne, podróbki jednak są wszędzie :-/
    Trzeba zwracać szczególną uwagę na datę przydatności (krótkie daty mają) i przechowywać w lodówce.
    Jest ich sporo - ale w skrócie ...

FUTURE HF REWORK JELLY FLUX Warton. - B.dobry, nie śmierdzi, bardzo mału syfu zostawia.
    AMTECH NC-559-ASM-UV - B.dobry, ładnie się lutuje i kulkuje, ale dość agresywny i szybko trzeba po lutowaniu szybko go usuwać.
    Kingbo Rma-218 (jak wspomniał kolega) - b.dobry ładna konsystencja, nie śmierdzi.
    ALPHA OM-338 nie najgorszy, ale nieco kopci i przy tym śmierdzi.
    MBO MOB-39 - Niezły, w miarę dobrze pachnie, dobrze odparowuje.
    Alpha RMA7 - ładna konsystencja, jest mniej agresywny niż 559, ale do kulkowania już się niezbyt nadaje (szczególnie na ołowiu),
    RMA223. Jest złą pozycją, najwyżej do wylutu, ale ciężko zmywalny. Kiepski do Pb jak i PbFree
    RF800 - wystrzegać się, kiepski na dodatek mocno śmierdzi, szybko odparuje, ponoć rakotwórczy ;-)
    Zanim ktoś kupi i będzie używać RF800, warto się zapoznać z tym:
    Karta niebezpiecznego związku - Topnik RF-800

Przy okazji - warto pomyśleć o wyciągu, lub choć pochłaniaczu oparów, aby płuca i oczy oszczędzić.
    McMarycha
    Level 31  
    Plecionkę akurat posiadam Chemtronics (byłem ciekaw czemu taka droga)
    JELLY flux jest troszkę za drogi dla mnie zwłaszcza na początek jak sie uczę.
    Ten RF800 nada się do tego aby go wpuszczać pod ukłąd przed zdjęciem czy nie ?
    A co do fluxów to wybiorę chyba ten najtańszy z tych pierwszych pięciu. Jeżeli ktoś ma jakieś wskazówki dla początkującego to z chęcią posłucham :)
    gryzzly
    Level 22  
    malboro51 wrote:
    ....
    Posiadanie stacji BGA to nie tylko ustawienie układu na stacji ale i odpowiednie profile i odległość górnego promiennika dasz niżej o 5mm i temp układu dużo wyższa, może go usmażyć, wiem bo pracuję na ACHI IR PRO SC, do tego odpowiednie sita oraz profile, inne dla kart inne dla konsol itd.
    ...

Tak w dużym skrócie (bo to temat rzeka).
    Odpowiednie "profile" są ważne, niezależnie czy mam stację BGA czy też nie.
    Nagrzewanie (odpowiednie w czasie - jest zależne od wielu czynników - m.in. cyny i topnika, rodzaj laminatu itd.), później temp wylutu, i studzenie -to wszytko ma znaczenie, i to niezależnie czy korzystamy ze stacji BGA czy nie.
    To wszystko ma wpływ na to czy "operacja" się uda, i na jak długo , m.in. dbamy w ten sposób o to by nie przegrzać ukł. scalonego, płyty, i by dobrze się "wlutował".
    Tak jak "podstawą" powinno być korzystanie z podgrzewaczy/prehaterów.
    Tak samo dobrze jest "usztywnić" płytę w "odpowiednim" uchwycie ;-)
    Podstawą powinno być często pomijane stosowanie ochrony ESD. :-/

McMarycha wrote:
    ...
    Ten RF800 nada się do tego aby go wpuszczać pod ukłąd przed zdjęciem czy nie ?...

Nie - daruj sobie ten RF800 do czegokolwiek pod BGA.