Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie odnośnie kondensatorów

Daro10 22 Jan 2005 12:26 1792 4
    Daro10
    Level 11  
    Jestem raczkującym elektronikiem i mam takie pytanie ?? Jak zmieżyc kondensator w układzie czy jest sprawny ??? Chodzi mi o karzdy typ kondensatora. A głównie to o ceramiczny i elektrolityczny. Lub jak sprawdzić jesli kondensator jest wylutowany z układu ??? Na te dwa pytania proszę odpowiedz ??? Jak można to zrobic standardowym multimetrem.
  • Helpful post
    lukastoja
    Level 16  
    jedyne co mozna zrobic to sprawdzic czy nie jest przebity omomierzem, to w przypadku nieelektrolitycznych, a one raczej nie zmieniaja swojej pojemności w czasie,
    Daro10
    Level 11  
    Proszę od dalsze odpowiedzi na moje pytania. Może ktoś zna jescze jakiś inny sposób ???
  • Helpful post
    lordac
    Level 15  
    chyba jednak musisz je wylutować czy byś mierzył jego ewentualne przebicie omomierzem czy pojemność miernikiem RLC
    shg
    Level 35  
    ta, bez wylutowania tepiej nie sprawdzać, bo się czasem cuda dzieją.

Ceramiczne - wystarczy sprawdzić omomierzem, czy nie ma przebicia.

A do sprawdzania elektrolitów takie sztuczki:
    podłączyć kondensator do źródła napięcia, żeby się naładował. odłączyć i po kilku minutach sprawdzić napięcie na nim (nadaje się raczej tylko do kondensatorów o większych pojemnościach).

Pomiar pojemności za pomocą omomierza cyfrowego (a co!) :D :
    Teoria: Omomierz mierzy opór przepuszczając przez badany rezystor stały prąd (ze źródła prądowego) i pomiar spadku napięcia. R=U/I
    Napięcie na kondensatorze ładowanym stałym prądem narasta liniowo i jest wprost proporcjonalne do czasu ładowania. U=t*I/C

Bierzemy w łapki instrukcję obsługi multimetru, trzeba znaleźć, jaki prąd używany jest do pomiaru rezystancji, albo, jakie jest napięcie graniczne dla zakresu pomiarowego (w multimetrach o zakresach zaczynających się na 2 (200ohm, 2k itd.) to napięcie wynosi zazwyczaj 200mV) i przeliczamy na prąd: I=Umax/Rmax. W moim jest 200mV, czyli 200mV/2Mohm = 0.1µA na zakresie 2Mohm.

Teraz w łapy stoper, kondensator (rozładować przed pomiarem) i mierzymy w jakim czasie wskazanie omomierza wyniesie ileśtam, powiedzmy 200kohm, albo jakie wskazanie będzie po czasie x sekund.
    pojemność obliczamy ze wzoru:
    C=t*I/U

I przykład:
    Po 15s mój omomierz pokazał 400kohm, co odpowiada 40mV, czyli pojemność kondensatora:
    C=15*1e-7/0.04 = 37.5e-6F = 37.5µF
    Dokładność takiego pomiaru jest raczej niewielka, ze wzglądu na upływność kondensatora, opóźnienie wyników na multimetrze i jeszcze parę innych czynników, ale z dokładnością 30% da się zmierzyć bez problemu, a to w zupełności wystarczy do sprawdzenia kondensatora w przetwornicy. :D