Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór sterownika PLC, zakres pracy -20 do 60 stopni, min 3 wejścia analogowe

lukaszgl84 19 Sie 2012 13:44 2379 9
  • #1 19 Sie 2012 13:44
    lukaszgl84
    Poziom 10  

Witam!
    W raz z grupą znajomych mam w planie zrealizować pewien projekt hobbystycznie. Jego założenia wymagają
    -ok. 10 wejść cyfrowych
    -ok. 10 wyjść cyfrowych (mile widziane przekaźnikowe, ale mogą też być takie nie mniejsze niż 0,5 ampera)
    -3 wejścia analogowe, dwa do pomiaru temperatury (Pt100), jeden do pomiaru ciśnienia (pętla prądowa - ale to nie jest sztywne założenie)
    -licznik szybki (odczyt częstotliwości do 200Hz z tachoprądnicy, tachoprądnica już jest w tej maszynie więc enkoder odpada)
    -możliwość pracy PLC w temperaturze od -20 do +60 stopni (jest to ISTOTNE)

Założenia nie wymagają skomplikowanego programu, po prostu w pewnych momentach będą przełączne odpowiednie wyjścia.

Początkowo zastanawiałem się nad możliwością użycia sterownika, który już mam czyli s7-300 (procesor 314 DI D0 AI tylko dokupić moduł licznika szybkiego). Spełnia to wszystkie wymagania ale to jest używanie czołgu do zabicia muchy.

Bardzo interesujące w tej sytuacji jest LOGO! jednak producent podaje, że nie powinien pracować w temperaturze poniżej 0. Rozważałem też s7-200 ale moje wstępne kalkulacje wskazują, że nie wychodzi to taniej niż zastosowanie s7-300 (w moim przypadku). W dodatku ten drugi ma znacznie bogatszy rynek wtórny więcej łatwiej o części zapasowe.

Ogólnie chciałbym się Was poradzić co możecie polecić, żeby spełniło moje założenia projektowe. Zaznaczam, że nie musi być to koniecznie Siemens.

Z góry dziękuję za pomoc.

Zaznaczam też, że nie jestem jakimś guru w sprawach PLC, mam odczynienia głównie z Siemensem w nieskomplikowanych konfiguracjach. Ten projekt też traktuje jako takie podszkolenie się w tej tematyce.

-----
    poprawka to miało być 314 literówka

0 9
  • PLC Fatek
  • #2 19 Sie 2012 14:21
    kosmos99
    Poziom 34  

A o SLC500 AB myślałeś?
    Nie wiem tylko jak jest z temperaturą pracy.

0
  • PLC Fatek
  • Pomocny post
    #4 19 Sie 2012 14:53
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam
    Jak powyżej - sterowniki S7-1200 - nowe wersje z firmwarem w wersji 3 mają zakres temperatur -20 do + 60 st. C

pozdrowienia

0
  • #5 20 Sie 2012 10:40
    lukaszgl84
    Poziom 10  

Dziękuję za odzew

Jeśli chodzi o AB to krótkie spojrzenie na dokumentację i spełnia wymagania temperaturowe. Głębiej na razie nie wnikałem.

Jeśli o s1200 to jest ideał jeśli chodzi o temperatury. Już sam fakt, że jako przechowywanie dopuszczalne jest -40 jest wystarczający, bo sama praca sterownika raczej nie będzie się odbywać po niżej zera. A jeśli chodzi o te wersje v3 to już zupełna rewelacja jakby się zdarzyło odpalenie sterownika przy np. -5. No i cena jest bardzo przystępna. Pewien problem natomiast jest z AI. s300 ma wejścia do obsługi pt100 czy termopar, natomiast dokumentacja s1200 mówi tylko o pomiarze prądu lub napięcia, więc tutaj trzeba będzie ewentualnie coś pokombinować.

Wasze posty uświadomiły mi jednak, że trzeba będzie się przedrzeć przed gąszcz dokumentacji sterowników innych firm, czego chciałem uniknąć zadając pytanie na forum. Wnioskami się podzielę:).

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Sie 2012 10:52
    kosmos99
    Poziom 34  

lukaszgl84 napisał:
    s300 ma wejścia do obsługi pt100 czy termopar, natomiast dokumentacja s1200 mówi tylko o pomiarze prądu lub napięcia

Są czujniki temperatury z przetwornikami, przy ich zastosowaniu wystarczy "zwykłe" wejście analogowe.

0
  • #8 20 Sie 2012 11:08
    lukaszgl84
    Poziom 10  

ElMapet napisał:
    S7-300 wydaje mi się że jest za duży i za drogi do takiego projektu.

http://www.sklep-siemens.pl/product.php?id_product=1500
    http://www.sklep-siemens.pl/product.php?id_product=1480

14DI/10DO/ szybkie liczniki do 100Khz, 2AI + 4RTD (PT100)
    2,300

Cena za S7-317 to min 12k (nowy) wiec lepiej go sprzedać albo odłożyć na lepszy projekt

Już poprawiłem te literówkę, procesor 314-2dp (w dodatku dość stary), ale nie zmienia to faktu, że i tak nie warto go tam pakować. Dokumentacje tych modułów, które podałeś już przejrzałem. Wygląda to zachęcająco.

Natomiast zastanawia mnie inna opcja (choć nie wiadomo jak to się miałoby do zakłóceń). Zastosować przetworniki temp/napięcie oraz ciśnienie/napięcie i wykorzystać wbudowane AI napięciowe. Z tymże ze względu na dwa przetworniki temperatury trzeba byłoby zrobić multipleksowanie (pomiar raz na 10s w zupełności wystarczy). Wtedy nie trzeba byłoby stosować dodatkowego modułu. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

0
  • Pomocny post
    #9 20 Sie 2012 11:37
    kenion
    Poziom 19  

lukaszgl84 napisał:

Już poprawiłem te literówkę, procesor 314-2dp (w dodatku dość stary), ale nie zmienia to faktu, że i tak nie warto go tam pakować. Dokumentacje tych modułów, które podałeś już przejrzałem. Wygląda to zachęcająco.

Natomiast zastanawia mnie inna opcja (choć nie wiadomo jak to się miałoby do zakłóceń). Zastosować przetworniki temp/napięcie oraz ciśnienie/napięcie i wykorzystać wbudowane AI napięciowe. Z tymże ze względu na dwa przetworniki temperatury trzeba byłoby zrobić multipleksowanie (pomiar raz na 10s w zupełności wystarczy). Wtedy nie trzeba byłoby stosować dodatkowego modułu. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Co do zakłóceń - wszystko zależy co masz w szafie sterującej, jakie długie przewody do czujników, gdzie przewody będą układane itp. Może warto dodać dodatkowy moduł 4AI (napięciowe/prądowe) - 6ES7231-4HD30-0XB0? Nie musisz bawić się w multipleksowanie a pomiary będę realizowane w pętli prądowej.

0
  • #10 20 Sie 2012 13:18
    lukaszgl84
    Poziom 10  

kenion napisał:

Co do zakłóceń - wszystko zależy co masz w szafie sterującej, jakie długie przewody do czujników, gdzie przewody będą układane itp. Może warto dodać dodatkowy moduł 4AI (napięciowe/prądowe) - 6ES7231-4HD30-0XB0? Nie musisz bawić się w multipleksowanie a pomiary będę realizowane w pętli prądowej.

Wyższość pętli prądowych nad pomiarem napięcia jest ewidentna i bezdyskusyjna. W momencie kiedy zdecyduje się na s1200 trzeba wszystko kupować od zera a pominięcie AI to ponad tysiąc w kieszeni, dodatkowo też trzeba dokupić czujniki. Natomiast tam gdzie będzie pracował sterownik nie występuje napięcie 400/230V jest tylko 24VDC. Jedynym źródłem zakłóceń może być prądnica trójfazowa. Długość przewodów sądzę, że będzie mniejsza niż 8m.
    Ogólnie cały pomysł (elektryka to jego część) ma opcjonalnie możliwe dwa finansowania: fajne i mniej fajne:). Jak trafi się fajne to wtedy będziemy bawić się w pętle prądowe, w przeciwnym wypadku będziemy musieli zadowolić się pomiarem napięcia.

0