Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minikolumny z tanim MONACOR-em

pavyan 19 Sie 2012 14:43 10812 13
 • Minikolumny z tanim MONACOR-em

  Witam!
  Chciałbym opisać minikolumienki, które zrobiłem w celu podłączenia do miniaturowego odtwarzacza MP3 USB/SD/FM brzęczącego mi w warsztacie. Może się spodobają i kogoś zainspirują…
  Pięciocentymetrowe głośniczki odtwarzacza zaskakująco dobrze „basowały” :D , ale jasne, że jednak basu mi brakowało i wymieniając je na nieco większe, tanie szerokopasmowe MONACOR-y SP7/4SQ (i ogólnie jest dużo lepiej i czyściej), zamówiłem od razu również niedrogie dziesięciocentymetrowe MONACOR-y SP10/4. Początkowo chciałem użyć ładnego A... WH406, ale opinie o A… nie są za dobre.
  Do rzeczy: dziesięciocentymetrowych głośników (a dokładnie 105mm) użyłem do przywrócenia do życia swoich starych „telewizornych” kolumienek (pierwotnie z głośnikami GDN10/30 i GDW4/10), ponieważ piankowe resory GDN-ów powoli „parowały” aż do całkowitego zaniku i całkiem porządne pudełka stały bezużytecznie już kilka lat.
  Wymieniłem także głośniczki wysokotonowe, bo GDW4/10 są wyjątkowo niewyględne – i dość długo szukałem, bo potrzebne były średniej wielkości, ok. 50mm, a takich jest niewiele (albo maleńkie, albo duże). Znalazłem wreszcie na Alle… coś całkiem ładnego, co idealnie pasowało mi do obudowy, o mocy 40W (oczywiście „po” filtrze). Jedyne znane mi dane to 8Ohm, pasmo 3,5 – 20k, zalecana zwrotnica minimum 4k. Tania chińszczyzna, resztki magazynowe - podobno gdzieś stosował je Finlux.
  Co do większego MONACOR-a: wiadomo tylko, że to głośnik pełnopasmowy 15W/4Ohm i według producenta ma użyteczne pasmo od dołu 80Hz – poza tym żadnych danych szczegółowych koniecznych do ewentualnych obliczeń obudowy nie ma.
  Głośnik wysokotonowy jest raczej dla ozdoby, ale dałem mu „filtr”: szeregowo kondensator 2,2 mikro plus rezystor 4,7Ohm – dzięki niemu trochę pomoże na samej górze większemu koledze.
  Czarne pudełka (rzecz jasna zamknięte) mają wymiary 110x195x90mm, pojemność 1,25l brutto i wypełnione są gąbką poliuretanową o otwartych porach. Wykonane są ze sklejki 9mm i pokryte fornirem jesionowym.
  Co do brzmienia, to nawet kiedy napędza te kolumienki MP-trójka o mocy 2x2,5W (?) linię basu można bez trudu śledzić, a zupełnie zaskoczyło mnie to, że czasami próbują odtworzyć bohatersko pulsowanie „stopy” i to ze słyszalnym efektem (charakterystyka odtwarzacza ma podbite niskie i nieco wysokie). A trzeba przy tym w dodatku przecież wziąć pod uwagę, że zasilające je chińskie „źródło” jest poniżej wszelkiej krytyki.
  Nie ma co oczywiście oczekiwać od tak tanich miniaturek (najdroższe są chyba obudowy :D , MONACOR 28zł, wysokotonowy "no name" 10zł) żadnych cudów, głębsze opisy „brzmienia” byłyby śmiechu warte – jednak podłączyłem je na kilkanaście minut do swojego pełnowymiarowego AKAI w miejsce „normalnych” kolumn. Jak się spodziewałem, przy wyborze SOURCE basu brakuje, niskiego basu praktycznie nie ma, ale naprawdę nie jest tragicznie jak na takie łupinki. Po podbiciu basów ostro dają, jednak głośnik ma wtedy bardzo dużą amplitudę drgań i pewnie szybko by umarł – ale to tylko na próbę, one nie są do basowania.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  pavyan
  Poziom 13  
  Offline 
  pavyan napisał 55 postów o ocenie 16, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  __FlyMan__
  Poziom 21  
  Masz może jakieś zdjęcia z budowy ?
 • #3
  marcin0345
  Poziom 8  
  Muszę przyznać że bardzo mi się podobają te maluchy. Muszę sobie zrobić takie do komputera, ale to daleka przyszłość. Bardzo mi się podoba to żę głośnika niskotonowy jest taki duży i jest dość blisko krawędzi - jak na mój gust jest to prostu idealnie. Przydało by się więcej zdjęć bo ciekawi mnie środek kolumny, a konkretnie miejsce łączenia tej cieniutkiej sklejki.
 • #4
  pavyan
  Poziom 13  
  Dzięki za uznanie, też je lubię :D.
  Niestety, zdjęć z budowy nie ma - odbyła się bardzo dawno temu i zdjęć nie robiłem.Teraz to była tylko reanimacja, czyli wymiana głośników.

  Jeżeli byłyby stosowane do komputera, to potrzebny byłby wzmacniacz - ja zmontowałem ze względu na duży zapas mocy (2x22W), pojedyncze zasilanie +12÷18V i minimalną liczbę elementów dodatkowych, popularną samochodową kostkę TDA1554, zakupioną wysyłkowo za małe pieniądze jako kompletny kit z płytką, mostkiem i kondensatorem zasilacza oraz potencjometrem. Pozostało dodać tylko radiator i transformator dający 10-12V/4-5A.
  Zależało mi na stosunkowo dużej mocy wzmacniacza, ponieważ efektywność kolumienek, na moje wyczucie, nie przekracza 85-87 dB, a głośniki niby mają 15W - więc można i trzeba do tego "pieca" dorzucić.

  Jeśli mogę ogólnie doradzić w pracach "drewnianych", to po opracowaniu konstrukcji - jeśli nie ma się dostępu do maszyn stolarskich - najprościej będzie formatki zamówić w jakimś sklepie meblowym, w którym na wymiar piłą formatującą przycinają np. płytę laminowaną; zrobią to z dokładnością do kilku dziesiątych milimetra, a powierzchnie cięcia będą prostopadłe i równe - idealne do klejenia.
  Piły formatujące mają specjalną, małą piłkę podcinającą i praktycznie nie wyrywają/nie strzępią przecinanego materiału od spodu.
  Zdjęcia środka kolumienki byłyby nieciekawe i zupełnie nic by nie wniosły, opiszę więc szczegółowo sposób budowy: jeśli skrzynka będzie oklejana czymkolwiek - a nie malowana - najprościej jest użyć do montażu tak małej skrzynki dość cienkich wkrętów gwiazdkowych i kleju do drewna, po dwa wkręty na krawędź, wkręcając łby co najmniej równo z powierzchnią sklejki. Najpierw trzeba nawiercić otwory pod wkręty, dokonać montażu z wkrętami "na sucho", spasować wszystko, ponumerować - wtedy finalny montaż z klejem idzie piorunem.
  Jeśli wkręty ciężko się wkręca w sklejkę, to starym stolarskim sposobem można posmarować gwint wilgotnym mydłem - jak w starym przysłowiu :D
  Po wyschnięciu wypada zaszpachlować "gwiazdki" wkrętów oraz ogóle wszelkie wgłębienia, i wyszlifować, ponieważ nawet pod fornirem, a tym bardziej cienką sztuczną okładziną będą widoczne nierówności, szczególnie pod światło.
  To nie jest "ortodoksyjny" sposób stolarski na wpusty czy tzw. "obce pióro", taki sposób można stosować do dużych skrzyń (ale niekoniecznie, duże 120cm kolumny ze sklejki 18mm w taki sam sposób wykonałem, ale oczywiście ze wzmocnieniami wewnętrznymi). Poza tym kto teraz tak robi, to za droga zabawa i trzeba umieć, a fachowców-stolarzy coraz mniej.
  Powiem tu przy okazji coś o szlachetnym wykończeniu fornirem - o ile stary sposób polegał na wykorzystaniu kleju kostnego na gorąco i rakli (bawiłem się i tak, ale to bardzo pracochłonne), to obecnie stosuje się prasy i szczególnie takie małe skrzynki najprościej oklejać wykorzystując np. dwa ściski stolarskie i wtedy okleja się naraz dwie powierzchnie przeciwległe: smaruje się je cienko klejem do drewna, fornir również, przykłada się go do płaszczyzn, na to z obu stron kawałki płaskiej grubej, równej sklejki/płyty i ściska się ściskami stolarskimi.
  WAŻNE: nie można zapomnieć o przekładkach z folii polietylenowej między fornirem a dociskami - inaczej zdarzyć się może, że się ich nie oderwie od oklejanej powierzchni; w fornirze są szczeliny, przez które wyciskany jest klej.
  Płyta laminowana jest bezpieczniejsza - laminatu mało który klej się trzyma.
  Po wyschnięciu/spolimeryzowaniu kleju bardzo ostrożnie i równo obcina/szlifuje się nadmiary forniru i w ten sam sposób okleja następne przeciwległe powierzchnie.
  Wykończenie po oszlifowaniu według własnej wizji, lakier transparentny albo kryjący. Dla mnie najlepiej kolumny wyglądają ubrane w czerń.
  Jeśli potrzebne byłyby grille, to wykonywałem je z bardzo popularnej, nylonowej firanki siatkowej :D, o oczku ok. 2,5x2,5mm, naciągniętej równiutko na ramę i nasączonej matowym czarnym lakierem akrylowym - to dobra ochrona membran, w dodatku chyba nie spotkałem bardziej akustycznie i optycznie przeźroczystej tkaniny - głośniki widać jak na dłoni, co zawsze bardzo mi odpowiadało.

  Mam nadzieję, że powyższy opis jest zrozumiały i będzie przydatny co najmniej tak, jak zdjęcia.
  Może ktoś powie, że długi, nudny i zdjęcia ciekawsze; jeśli jednak choć kilka osób przywiązuje do jakości wykonania i estetyki podobną wagę co ja (a widząc, co ludzie na FORUM pokazują, jestem pewien, że TAK) i z niego skorzysta - warto było sobie popisać :D

  PS: MONACOR (oczywiście nie tylko) oferuje także dużo lepsze małe głośniki, co ważne z kompletnymi danymi do obliczeń, lepszym pasmem od dołu - ale oczywiście są droższe; tu ważnym celem był możliwie niski koszt przetworników zastosowanych w "warsztatowych" miniaturkach.
 • #5
  carbon54
  Poziom 10  
  Witaj. znalazłem twój post o mini kolumienkach do PC. Bardzo mi się spodobały i postanowiłem ,że też takie zrobię.Mam już głośniki i płyty MDF na skrzyneczki. Niestety nie wiem jak mam polutować ten prosty filtr do wysokotonowego. Jak się domyślam,opornik do plusa w szereg a kondensator równolegle do cewki. Wprawdzie są to tylko dwa elementy ale nie znam się na tyle aby sam zdecydować aby nie spalić głosnika. Jeśli jest ktoś na "elektrodzie" kto może mi pomóc to bardzo dziękuję.pozdr.
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  carbon54
  Poziom 10  
  Dzięki za odpowiedź. Przeglądałem "elektrodę" trafiłem na kilkanaście schematów filtrów głośnikowych lub zwrotnic (jak kto woli) i tam właśnie głośnik wysokotonowy jest podłączony w szeregu z R i C. Pozdr.
 • #8
  bimberboy32
  Poziom 17  
  dominator8 napisał:
  carbon54 napisał:
  Jak się domyślam,opornik do plusa w szereg a kondensator równolegle do cewki. Wprawdzie są to tylko dwa elementy ale nie znam się na tyle aby sam zdecydować aby nie spalić głosnika
  Witam. Nie będę wnikał w sensowność wartości w.w elementów. Kondensator dajesz szeregowo z rezystorem i głośnikiem - to czy ustawisz elementy w kolejności R C L czy L R C itp. nie ma żadnego znaczenia. W opisie matematycznym to bez różnicy.

  Witam :)
  Jedynie w kwestii sprostowania umieszczenie rezystora o tej samej wartości przed filtrem, albo za filtrem ma znaczenie w przebiegu tłumienia charakterystyki.
  Pozdrawiam :)
 • #9
  carbon54
  Poziom 10  
  Dzięki za wyjaśnienie. Moja wiedza o elektroakustyce jest szczątkowa. Moje budowane urządzenia , to konstrukcje zbudowane przez innych bardziej obeznanych w temacie. Ja bazuję na gotowych rozwiązaniach
  . Pozdr.
 • #10
  pavyan
  Poziom 13  
  Witam, dobór elementów jest "spod palca", praktycznie żadnych obliczeń, pojemność dobrana "zwyczajowo".
  Rezystor dodany, ponieważ kolumienki byłyby zbyt... krzykliwe, ten mały głośnik szerokopasmowy ma braki w niskich, a średnie-wyższe ma eksponowane - chciałem trochę dodać kolumienkom wyższych-wysokich; poza tym to nie miało być jakieś Hi-Fi :D , tylko warsztatowe granie.
  Dla wyraźnego polepszenia niskich (ale pewnej granicy się przy tych wymiarach nie przeskoczy, a z pewnością nie bez poważnych wydatków) można poszukać lepszych głośników nisko-średniotonowych - ja miałem na celu tylko tanią reaktywację uszkodzonych kolumienek.

  Ale... co ciekawe i dla mnie zaskakujące, jakiś czas temu podłączyłem kolumienki APM od "kultowego", starego kombajnu SONY CFS-9000 - wcale nie odczułem jakiejś wielkiej poprawy w basach.
  Były niższe, było ogólnie lepsze zrównoważenie, mniej krzykliwie - ale faktem jest, że to chyba 25-30 letnie niedobitki, może się zdegradowały (jedna brzęczała, coś przyciera) - jednak spodziewałem się wyraźnie lepszego brzmienia.
 • #11
  carbon54
  Poziom 10  
  Witam. Chciałem dokończyć mój wątek o mini kolumienkach z tanim Monacor-em.Udało mi się kupić takie same głośniki, tylko zrobiłem inne skrzyneczki . W mojej konstrukcji zmieniłem fronty na wysokotonowych. Pozostałe elementy takie same. Dzięki autorowi za wstawienie projektu na elektrodę.
 • #12
  pavyan
  Poziom 13  
  Witaj, doskonale wyglądają, estetyka na wysokim poziomie - gratulacje.
  Cieszę się, że opis mojej drobnej "twórczości" był dla Ciebie inspiracją.
 • #13
  carbon54
  Poziom 10  
  Witaj. Fajnie ,że zaglądasz co jakiś czas na elektrodę i śledzisz co inni sądzą o Twoich kolumienkach. Ja szukałem jakieś ciekawej alternatywy audio dla mojego kompa siedząc kilka godzin dziennie przy biurku . Creativy już mi się osłuchały i szukałem czegoś nowego i tak trafiłem na Twój post i dzięki temu mam to co przedstawiłem. Pzdr.J.K.
 • #14
  mati_323
  Poziom 10  
  A może myślałeś o jakimś tanim subiku do podkreślenia dolnych częstotliwości ?
  Myślisz że to dobra alternatywa dla głośników od TV ? Mam mało miejsca bardzo