Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Maksymalne natężenie układu (Atmega32)

Wojtek001 19 Sie 2012 22:21 3453 30
  • Maksymalne natężenie układu (Atmega32)

Poziom 15  

Buduję układ pracujący w oparciu o Atmegę32 (wersja smd) z kwarcem 16Mhz. Oprócz tego będzie on także wyposażony w ekran LCD (16X2) i 6 cyfrowy wyświetlacz LED oraz buzer. Chcę zastosować stabilizator 78M06 co da mi 6V na wyjściu.

1) Według dokumentacji max napięcie dla kontrolera to 5,5 V - ale z praktyki wiem że w tak rozbudowanych układach napięcie spada (gdy się podłączy LCD i LEDy) więc to że zasilę cały układ z 6V nie spowoduje uszkodzenia kontrolera?
    Chcę zastosować 6V ponieważ boję się że przy 5V wyświetlacze LED będą świecić za ciemno. Nie mogę zwiększyć jasności poprzez zmniejszenie rezystorów bo ich nie stosuje a i tak zawsze świecą zbyt ciemno - jest to zapewne skutek multipleksu powodujący że dioda świeci tylko przez 1/6 czasu. Dużą zaletą tego stabilizatora jest również to że przystosowano go do montażu powierzchniowego.

2) Jakie natężenie prądu będzie pobierał wyżej wymieniony układ? Stabilizator jest dostosowany do 500mA.

Atmega32 - ok. 35 mA :?:

Wyświetlacze LED - jest ich 6 ale będę sterował je multipleksowo czyli jednocześnie będzie palić się 7 lub 8 diod LED - 8 * ok.30 mA = 240mA - :?:

LED-y zawarte w LCD - ok. 50 mA :?:

Wyświetlacz LCD - Tu zupełnie nie wiem , zgaduję że ok. 150mA :?:

Buzzer - ok. 30mA - :?:

Wychodzi 505 mA :| - a powinno być 500mA.
    Dobrze oszacowałem i czy zadziała na tym stabilizatorze?

0 29
  • Computer Controls
    Poziom 32  

Zasil wyświetlacze oddzielnym napięciem zamiast rzeźbić ;)

Na upartego możesz zbić zasilanie dwoma diodami krzemowymi (procek będzie miał wtedy prawie 5V i będzie zadowolony).

Najlepiej byłoby gdybyś dał schemat swojego urządzenia...

0
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

LED multipleksowanych możesz znacznie przekraczać prądy ich pracy ciągłej.

Np. http://www.sparkfun.com/datasheets/DevTools/LilyPad/APT3216QWF-D.pdf
    Normalnie - DC Forward Current: 30mA

A teraz zobacz parametr:
    Peak Forward Current = 150mA
    ale uwaga! - przy wypełnieniu: 1/10 Duty Cycle, 0.1ms Pulse Width.

I to załatwia Twój problem ze świeceniem multipleksowanych LED.

A do zasilania mikrokontrolera zastosuj stabilizator 5V.

0
    Poziom 15  

Ostatnio zrobiłem mały układ który zasilałem z 4 baterii AA (czyli 6V)
    . Składał się on niemal jedynie z Attiny2313 na wewnętrznym oscylatorze i 2-cyfrowego wyświetlacza LED a mimo to wyświetlacz nie świeci zbyt mocno.

1) A teraz jak wezmę potężniejszy procesor (Atmega32), wyświetlacz LCD, 6 cyfr wyświetlacza LED i to wszystko zasilę z 5V to będzie jasno świecić?

2) Co do stabilizatora to mam rozumieć że się nie nadaje bo ma zbyt niską moc?
    Czyli muszę zastosować jakiś do montażu przewlekanego bo rozumiem że przy tak wysokim natężeniu nie produkują w smd?

0
    Poziom 43  

Cytat:
    Chcę zastosować 6V ponieważ boję się że przy 5V wyświetlacze LED będą świecić za ciemno. Nie mogę zwiększyć jasności poprzez zmniejszenie rezystorów bo ich nie stosuje a i tak zawsze świecą zbyt ciemno - jest to zapewne skutek multipleksu powodujący że dioda świeci tylko przez 1/6 czasu.

To znaczy że pracują z układem który ma za dużą rezystancję wyjściową, zamiast zwiększać napięcie powinieneś podłączyć wyświetlacze przez układ o większej wydajności prądowej i dać rezystory o odpowiedniej wartości. Jest też druga możliwość, ze masz źle zrobione układy sterowania anodami i to na nich występuje za duży spadek napięcia.

0

Wojtek001 napisał:
    1) A teraz jak wezmę potężniejszy procesor (Atmega32)...

Ale nadal maksymalny prąd pinu jest taki sam - sprawdź datasheet mikrokonrtolera. W dodatku sprawdź parametr łącznej maksymalnej wartości prądu jaki przez mikrokontroler może przepływać.

Musisz zrozumieć zasadę multipleksowania.
    Załóżmy, że masz 10 cyfr LED wyświetlanych multipleksowo.
    Każda cyfra świeci łącznie 1/10 sekundy.

Czyli jeżeli zasilasz pojedynczą diodę wyświetlacza prądem 30mA, to prawie tak jakbyś zasilał ją zaledwie 30mA/10 = 3mA. Efekt - słabo świeci.

W związku z tym, musisz podnieść prąd około 10x aby świeciła tak jak powinna.
    Nie możesz jednak tego zrobić, bo ma ograniczenie do 150mA - sprawdź w datasheet twoich LED.

Innymi słowy, ponieważ multipleksujesz wyświetlacz, to w zamian musisz dać diodom znacznie większy prąd, ale mikrokontroler sam tego prądu nie udźwignie.

0
  • Computer Controls
    Poziom 32  

Wojtek001 napisał:
    Poza tym wydaje mi się że akurat wyświetlacz LED muszę zasilać tym samym napięciem co µC ponieważ ich katody będą bezpośrednio przyłączone do portów µC.

Aż się prosi o jakiś porządny buforek ;)
    Sprawdź, jakie mosfety N są najtańsze w sklepie, w którym się zaopatrujesz. U mnie są to BSS138 po 15 groszy za sztukę. Obudowa SOT23, więc miejsca też dużo nie zajmują na płytce. Przy sterowaniu bezpośrednio z mikrokontrolera mają rezystancję RDS około 6 omów, maksymalny dopuszczalny prąd ciągły 220mA, a w impulsie prawie 0.9A.

Sprawdzaj według ceny i patrz, czy dobrze się sterują przy napięciu bramki 4,5V. Łatwo wybierzesz sobie odpowiedniego kandydata ;)

0
    Poziom 15  

Czyli mówicie że jest za duży opór na tranzystorach kluczujących przy anodach i trzeba zastosować mosfeta? Jednak moim zdaniem mój tranzystor otwiera się całkowicie - bo jak na płytce stykowej podawałem sygnał na bazę tranzystorów poszczególnych cyfr to świeciły jasno a jak zrobiłem multipleks to lekko ciemniej.

Co do bufora to myślałem nad takowym rozwiązaniem ale wiązało by się to z zastosowaniem dodatkowych scalaków a co za tym idzie wzrostem skomplikowania PCB i ceny.

I co do stabilizatora to jakie natężenie powinienem wziąć? 500mA nie wystarczy?

0

Wojtek001 napisał:
    Czyli mówicie że jest za duży opór na tranzystorach kluczujących przy anodach i trzeba zastosować mosfeta? Jednak moim zdaniem mój tranzystor otwiera się całkowicie ...

Nigdzie nie pisałeś, że stosujesz tranzystory.

Tak jak radził kolega wyżej - pokaż schemat.

Wojtek001 napisał:
    I co do stabilizatora to jakie natężenie powinienem wziąć? 500mA nie wystarczy?

Policz - teraz masz już większą wiedzę.

0
    Poziom 32  

Wojtek001 napisał:
    Czyli mówicie że jest za duży opór na tranzystorach kluczujących przy anodach i trzeba zastosować mosfeta?

Szklanej kuli nie mam :P Nawet nie napisałeś z czego chcesz to zasilać, nie dałeś schematu...

Można tak wpiąć tranzystory przy anodach, że wyświetlacze będziesz mógł zasilać np. z 12V...

0
    Poziom 15  

Stosuje tranzystory kluczujące przy wspólnych anodach natomiast katody podłączam bezpośrednio do µC - a co: wyobrażałeś sobie że mam zamiar 7/8 LEDów (bo tyle jest w 1 cyfrze) zasilać z jednego pinu?
    Schematu jeszcze nie posiadam bo właśnie natrafiłem na problem doboru stabilizatora przy jego rysowaniu.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to zastosować tranzystory nie tylko po stronie wspólnych anod ale także po stronie katod.

0
    Poziom 32  

Nie wyobrażałem sobie, bo nie widziałem schematu. Zwyczajnie zapytałem żeby Ci pomóc.

Nie odpowiedziałeś z czego będziesz to zasilał.

P.S.
    Wiem ile segmentów jest w wyświetlaczu 7-segmentowym.

0
    Poziom 15  

mariuz napisał:
    Można tak wpiąć tranzystory przy anodach, że wyświetlacze będziesz mógł zasilać np. z 12V...

O, to byłby dobry pomysł. Tylko że wtedy użytkownik będzie musiał zawsze podpinać pod układ 12V a ja chciałem dać możliwość zasilania np. 12V - 18V.

Z czego będę zasilał? Głownie z 12V ale tak jak napisałem wyżej chciałem dać większą plastyczność czyli np. 12V - 18V.

0
  • Pomocny post
    Poziom 32  

Nie ma problemu ;) Możesz stabilizować sobie np. 5V dla części sterującej i powiedzmy 9V (żeby był spadek napięcia odpowiedni) dla LEDów.

Z resztą oddzielanie zasilania części sterującej od części wykonawczej jest krokiem w stronę projektowania bardziej rozbudowanych układów ;) Tutaj oczywiście prądy są małe, ale kto wie, czy nie będziesz chciał potem podłączyć pod to np. żarówek ;)

Do anod podpinasz mosfety P, bramki podciągasz do napięcia zasilania przez rezystor powiedzmy około 10k, i podpinasz do procesora. Takie podłączenie wymusza nietypowe sterowanie z poziomu programu, ale układowo jest bardzo proste. A nietypowość polega na tym, że dla wyłączonego kanału ustawiasz pin jako stan wysokiej impedancji, a dla włączonego ustawiasz pin jako wyjście (dowolnie 0 czy 1, ale lepiej 0 żeby napięcie na bramce było większe).

1

Wojtek001 napisał:
    Stosuje tranzystory kluczujące przy wspólnych anodach natomiast katody podłączam bezpośrednio do uC - a co: wyobrażałeś sobie że mam zamiar 7/8 LEDów (bo tyle jest w 1 cyfrze) zasilać z jednego pinu?

Nie takich artystów już tutaj mieliśmy, którzy tak jak Ty nie znali podstaw sterowania wyświetlacza LED.

Gdybyś raczył pokazać schemat (przynajmniej tego projektu, który tak słabo Ci świecił), to już dawno miałbyś problem rozwiązany i nie byłoby dociekania, co tak naprawdę siedzi w Twoim projekcie, i nikt kuli wróżbity (o której pisze kol. mariuz) by nie potrzebował.

Dlatego stoisz na pierwszym stopniu Piekła Początkujących

0
    Poziom 15  

mariuz napisał:
    Nie ma problemu ;) Mozesz stabilizowac sobie np. 5V dla części sterującej i powiedzmy 9V (żeby był spadek napięcia odpowiedni) dla LEDów.

A to może lepiej zamiast stosować ten dodatkowy stabilizator to użyć 8 dodatkowych tranzystorów żeby nie podłączać bezpośrednio katod do uC (wydaje mi się że problem leży w zbyt małej wydajności prądowej pinów atmegi) i wtedy całość zasilać z 5V?
    W takiej konfiguracji miałbym oprócz tranzystorów wpuszczających prąd do anod i dodatkowe tranzystory wypuszczające prąd z katod.

0

Wojtek001 napisał:
    ...wydaje mi się że problem leży w zbyt małej wydajności prądowej pinów atmegi

Ile razy mam Ci o tym pisać? Czytasz w ogóle co Ci piszemy?
    Zerknąłeś do datasheet w celu sprawdzenia parametrów mikrokontrolera, o których pisałem?

0
    Poziom 15  

mariuz napisał:
    A nietypowość polega na tym, że dla wyłączonego kanału ustawiasz pin jako stan wysokiej impedancji, a dla włączonego ustawiasz pin jako wyjście (dowolnie 0 czy 1, ale lepiej 0 żeby napięcie na bramce było większe).

Czyli w bascom'ie mam używać polecenia config i ciągle zmieniać pin wejścia na wyjście i na odwrót? Czy jest jakiś lepszy sposób?

Dodano po 3 [minuty]:

dondu napisał:
    Wojtek001 napisał:
    ...wydaje mi się że problem leży w zbyt małej wydajności prądowej pinów atmegi

Ile razy mam Ci o tym pisać? Czytasz w ogóle co Ci piszemy?
    Zerknąłeś do datasheet w celu sprawdzenia parametrów mikrokontrolera, o których pisałem?

No to po co mi piszecie o stosowaniu mosfetów przy anodach skoro według was problem leży przy katodach.
    Przytoczone przez ciebie zdanie napisałem jako odpowiedź na propozycję dotyczącą tranzystorów przy anodach!!

Moderowany przez Mirek Z.:

Popraw wreszcie pisownię jednostek (V, MHz) w swoich postach! Poprzedni temat miałeś usunięty, teraz pomyślę o ostrzeżeniu, jeśli nie będzie poprawy.

0
  • Pomocny post

Wojtek001 napisał:
    No to po co mi piszecie o stosowaniu mosfetów przy anodach skoro według was problem leży przy katodach.

Ja o niczym takim nie pisałem.
    Zrób to co sugerowałem, czyli sprawdź parametry mikrokontrolera, policz prądy i wnioski nasuną Ci się same, a jeżeli nie to przedstaw wyliczenia.

1
    Poziom 32  

Wojtek001 napisał:

Koniecznie chciałeś zwiększyć napięcie zasilania diod - podałem Ci sposób.

Bez schematu nie jesteśmy (m.in.) w stanie stwierdzić, czy prawidłowo sterujesz anodami - być może tranzystory nie otwierają Ci się całkowicie i masz na nich dość duży spadek napięcia. to tylko jedna z możliwych przyczyn. Jedną z nich niewątpliwie jest sterowanie katod bezpośrednio w uC. Ale być może nie jedyną - stąd przydałby się schemat.

0

Zróbże wreszcie to, o co proszę, bo nigdy nie ruszysz z miejsca.

0
    Poziom 15  

Ciekawe co teraz będzie źle?
    Proszę bardzo - schemat w załączniku

Muszę zdublować posta ponieważ zawarte są w nim informacje niezbędne do jego odczytania i pytania dotyczące tego schematu:

Tak jak pisałem wcześniej urządzenie jest dość rozbudowane - dobrze by było gdyby ktoś znalazł chwilę czasu i sprawdził całość schematu.

UWAGA!!!
    Z uwagi na brak niektórych elementów w bibliotekach na schematach stosowałem w niektórych miejscach zamienniki (różnice w nich polegały przede wszystkim na różnym natężeniu prądu kolektora).
    Dlatego też KAŻDY tranzystor oznaczony jako...
    ...BC807-25 jest tak naprawdę FMMT718
    ...BC337 jest tak naprawdę BC817-16 (za wyjątkiem Q12 i Q11)
    ...BC337 (dotyczy Q12 i Q11) tak naprawdę BDP947
    Atmega32L to zwykła Atmega32 (bez L)

Na razie nie podłączyłem rezystorów ograniczających prąd dochodzący do diod LED w wyświetlaczach (ponieważ staram się uporać z problemem zbyt ciemnych wyświetlaczy a poza tym w jednym segmencie są 2 diody ustawione szeregowo).
    Rezystora przy podświetleniu LED też nie użyłem ponieważ w tym projekcie będę stosował wyświetlacz LCD którego używałem też do zrobienia zegarka LCD - podświetlenie w tym zegarku pracuje (jak to zegarek - niemal bez przerwy) od prawie 2 miesięcy bez rezystora (widocznie są jakieś wbudowane albo parę LEDów jest podłączone szeregowo) i nic się nie dzieje.

Chciałbym zaznaczyć że mój problem z "ciemnymi" wyświetlaczami LED nie jest aż tak poważny jak mogło by się wydawać (wewnątrz mieszkania wyświetlacz świeci normalnie nawet w dzień ), problem polega jednak na tym ,że urządzenie będzie działać głównie poza domem gdzie pod wpływem silnego światła słonecznego na wyświetlaczu będzie mało co widać.

Teraz kilka pytań:
    1) Czy są jakieś ogólne błędy na schemacie?
    2) Czy koniecznym jest stosowanie rezystorów przed tranzystorami czy mogę je pominąć (będę rozbił wiele sztuk urządzenia więc wole ciąć koszty jak się da)?
    Czy konieczne jest stosowanie tylu kondensatorów np. przy 7805 jest ich aż 4 (2 elektrolityczne i 2 ceramiczne),moim zdaniem obyło by się z bez tych 2 ceramicznych?
    3) Czy kondensatory elektrolityczne są dostępne w SMD - jeśli nie to czy można użyć kondensatorów innego niż elektrolityczny (ale o takiej samej pojemności) - chodzi mi np. o te przy stabilizatorze? Czy kwarce są w SMD?
    4) Jaki dobrać rezystor idący na bazę tranzystora Q1 (zasilający buzer)? - korzystam tu z przetwornika A/C wbudowanego w uC - chcę uzyskać efekt taki że np. podaje napięcie ok. 0,2 V na bazę i tranzystor przewodzi tylko w połowie i w ten sposób regulować głośność buzera.
    5)Jaki dobrać zakres rezystancji fotorezystora abym skutecznie mógł sprawdzać poziom oświetlenia za pomocą wbudowanego w uC przetwornika A/C (w zakresie od całkowitej ciemności do silnego światła słonecznego) .
    6) Czy można użyć przetwornika A/C w uC do sterowania kontrastem LCD bezpośrednio podłączając nóżkę uC do Vo?
    7)Czy dobrze wykonałem matrycę przycisków? Wykorzystuje tu wędrujący stan niski od przeczesywania wyświetlaczy LED. Do matrycy oprócz przycisków podłączyłem również metalowy czujnik wstrząsowy i kilka złącz żeńskich do podłączania zewnętrznych "przystawek" do urządzenia.
    8)Proszę zwrócić uwagę na nóżkę PC7 - chcę uzyskać taki efekt że gdy na niej jest logiczne 1 to załącza się tranzystor Q10 a gdy 0 to załącza się Q11. Czy będzie to tak działać? - niepokoi mnie to miejsce ponieważ spotyka się emiterze Q10 i Q11 napięcie 12v(do zasilania zewnętrznego obciążenia o napięciu 12v) i 5v (od logiki).
    Aby załączyć duże obciążenie (syrenę 12v, 1300mA) zastosowałem tranzystory BDP947 o prądzie kolektora do 3A.

0
    Poziom 15  

Na większość pytań które zadałem w poprzednim poście można odpowiedzieć nawet nie widząc schematu, dlatego proszę znowu nie wymyślać że schemat jest zły (dużo czasu poświęciłem żeby stworzyć biblioteki i go w ogóle narysować i nie będę
    już tworzył nowego).

Ja tu widzę że raczej nic nie wskóram - w takim razie po prostu sam poeksperymentuje z płytką stykową , bo jak bym przeznaczył czas który straciłem na robienie bibliotek i schematu (który mi osobiście nie jest do niczego potrzebny, to był mój pierwszy prawdziwy schemat bo wszystko do tej pory robiłem bez schematów i działało i działa do dziś) na eksperymenty na płytce stykowej to już bym dawno znał odpowiedzi na swoje pytania.

0

Wojtek001 napisał:
    ... dużo czasu poświęciłem żeby stworzyć biblioteki i go w ogóle narysować i nie będę już tworzył nowego.

To znaczy, że wybrałeś program, który ma mało bibliotek. Lepiej zmień go od razu na Eagle, by znowu czasu nie tracić.

Wojtek001 napisał:
    ... schematu który mi osobiście nie jest do niczego potrzebny, to był mój pierwszy prawdziwy schemat bo wszystko do tej pory robiłem bez schematów i działało i działa do dziś) ...

Działało i nagle nowy większy projekt nie działa więc lecimy na forum bez schematu, bo przecież mnie początkującemu jest zbędny. Idealny przypadek stojącego na pierwszym stopniu: Piekła początkujących

Doceniam to, że się przełamałeś i zrobiłeś schemat, ale jego czytelność jest bardzo zła. Dlatego też przez tyle godzin nikt Ci nie odpowiada. Zadałeś mnóstwo ważnych pytań i do tego pokazałeś coś co nie pozwala na szybkie rzucenie okiem. Im szybciej to zrozumiesz, tym szybciej uzyskasz pomoc jak wielu innych.

W dodatku do schematu dodałeś jeszcze sporo wyjaśnień słownych, które mamy brać pod uwagę patrząc na Twój schemat. Czy sądzisz, że ktoś ma czas na analizę schematu i patrzenie w Twój post, by rozszyfrować, jak ten schemat właściwie wygląda?

Zrobisz jak zechcesz - zejdziesz z tego stopnia piekiełka , albo na nim zostaniesz już na dłużej. Ty wybierasz.

0
    Poziom 15  

Trochę offtop się znowu robi - nie sądzisz?
    Design Sparka wybrałem ponieważ jak już zrobię działający projekt to zlecę wykonie większej serii zewnętrznej firmie. Design Spark jest darmowy i nie ma żadnych ograniczeń - co innego eagle który w wersji demo ma ich pełno (przykładowo nie można zrobić płytki większej niż 10cmX 10cm co już na starcie dyskwalifikuje ten program do mojego zastosowania).

Nie chodzi o to że projekt który tu omawiam nie działa ponieważ jeszcze go w ogóle nie ma - na razie jestem na etapie projektu.

Jeśli już ktoś rzeczywiście nie może przeczytać tego schematu to może chociaż odpowiedział by na pozostałe pytania (punkty 2,3,4,5,6 ).

No chyba że schemat też do nich jest potrzebny.Np:
    Pytający: Czy kondensator elektrolityczny/kwarc jest produkowany w SMD?
    Pomocny użytkownik: Daj schemat!

0

Wojtek001 napisał:
    Design Sparka wybrałem ponieważ jak już zrobię działający projekt to zlecę wykonie większej serii zewnętrznej firmie. Design Spark jest darmowy i nie ma żadnych ograniczeń ..

Wybrałeś i tyle, ale nie narzekaj, że nie ma podstawowych dla Ciebie bibliotek i że ich tworzenie zajmuje Ci wiele cennego czasu, i że z tego powodu nie będziesz zmieniał schematu.

Niezależnie od tego, który program używasz, sposób w który zaprojektowałeś schemat + dodatkowe opisy słowne, utrudniają jego analizę i znacząco zwiększają czas potrzebny do tego.

Wojtek001 napisał:
    Jeśli już ktoś rzeczywiście nie może przeczytać tego schematu to może chociaż odpowiedział by na pozostałe pytania (punkty 2,3,4,5,6 ).

Proszę bardzo - odpowiedzi na pytania które wymieniłeś:

2.
    Wojtek001 napisał:
    Czy koniecznym jest stosowanie rezystorów przed tranzystorami czy mogę je pominąć?

Potrzebny schemat bo takie określenie jest nieprecyzyjne.

3.

Wojtek001 napisał:
    3) Czy kondensatory elektrolityczne są dostępne w SMD - jeśli nie to czy można użyć kondensatorów innego niż elektrolityczny (ale o takiej samej pojemności) - chodzi mi np. o te przy stabilizatorze? Czy kwarce są w SMD?

Dlaczego nie sprawdzisz w sklepie - wyszukiwarki są bardzo rozbudowane. Ba nawet w menu sklepów są często podziały na THT i SMD. Ale żeby wiedzieć o jaki kondensator chodzi, to ważne są jego parametry pojemność i napięcia, bo nie piszesz, w którym miejscu są użyte - czyli schemat.

4. Bez schematu można tylko gdybać.

5. Bez schematu można tylko gdybać.

6. Miałeś na myśli przetwornik C/A (choć ten mikrokontroler go nie ma), a nie A/C? Jeżeli tak to pewnie można, ale bez schematu w jaki sposób to widzisz możemy tylko gdybać. Jeżeli jednak masz na myśli A/C, to jak sobie to wyobrażasz?

Jak widzisz schemat jest podstawą, czy tego chcesz czy nie. Gdybyś schemat przygotował prawidłowo, to już dawno miałbyś odpowiedzi na swoje pytania.

Pomimo projektów, które już zrobiłeś jesteś baaaardzo początkującym w tej dziedzinie, czy to Ci się podoba, czy też nie.

Dlatego zamiast tracić czas, zrób wreszcie czytelny schemat według zasad, które podałem Ci w linku.
    A jeżeli nie to: Powodzenia ... będzie Ci potrzebne.

0
    Poziom 15  

Rzeczywiście, mój błąd - nie wiedziałem że Atmega32 nie posiada przetwornika C/A.

W takim razie jak sterować głośnością buzzera z generatorem - dało by się przez PWM programowy?
    Skoro nie ma przetwornika C/A to zrezygnuje ze sterowania kontrastu z poziomu MENU.

0

Wojtek001 napisał:
    W takim razie jak sterować głośnością buzzera z generatorem - dało by się przez PWM programowy?
    Skoro nie ma przetwornika C/A to zrezygnuje ze sterowania kontrastu z poziomu MENU.

Odpowiedź na oba problemy: Tak, PWM.
    przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1181899.html
    http://pcbheaven.com/circuitpages/PWM_LCD_Contrast_Control/

0
    Poziom 15  

Omówiłem ten temat trochę na innym forum.

MOSFETy z pewnych względów nie powinno stosować się na plusie. Posiadają pewną pojemność bramki która może nieco przeszkadzać przy multipleksowaniu (w niektórych modelach), trudno znaleźć taki co by dał się sterować z napięcia 5V (trzeba by było użyć dodatkowego bipolarnego).

Z tego względu zdecydowałem się użyć darlingtona a konkretnie BSP61 (PNP).
    Ustaliłem że maksymalne natężenie jakie mogę podać w impulsie (przy wypełnieniu 1/10) to 100mA a segment.
    Zgodnie z powyższym darlington ten będzie przepuszczał prąd 0,8A.

Jednak darlingtony posiadają duże napięcia nasycenia (mój przy wyżej wspomnianym natężeniu osiąga 2,08V napięcia nasycenia). Pewne napięcie nasycenia będą posiadać też tranzystory na katodach (ok 0,7V).
    W takim układzie (ponieważ wyświetlacze potrzebują 5V - zgodnie z ich datasheetem) muszę niestety do wyświetlaczy poprowadzić bezpośrednio napięcie 12V (część mocy będę jeszcze wytracał na opornikach) a logikę zasilać ze stabilizatora 5V.

Sprawa będzie wyglądała więc tak:
    Maksymalne natężenie układu (Atmega32)
    Czy będzie to tak działać, bo nie wiem jak ten tranzystor się zachowa? Przez Atmegę przejdzie 12V czy po prostu muszę zastosować duży opornik i nic się nie stanie?

0