Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz LNA 117 - Da się podłączyć do radia samochodowego??

19 Sie 2012 22:36 2838 14
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Koledze zapewne chodzi o wzmacniacz do puszkowy LNA 177.
    Jak sama nazwa wskazuje jest to wzmacniacz do montażu w puszce antenowej.
    Może prościej zastosować dedykowany wzmacniacz antenowy samochodowy.
  • Poziom 35  
    To trzeba tak pisać, że radyjko samochodowe jest użytkowane w mieszkaniu/garażu itd. niepotrzebne skreślić. I tak antena do FM jest wymagana, ten wzmacniacz jest podłączany do dipola, posiada wejście 300Ω.
  • Poziom 35  
    Wyjście tego wzmacniacza jest 75Ω, wejście w radiu jest również 75Ω, sprawa zasilania tego wzmacniacza jest bardzo istotna, jest on zasilany po tym samym przewodzie który podłącza się z odbiornikiem należy zastosować zasilacz wzmacniacza antenowego. Jak kolega to rozwiąże to całe podłączenie bo robi się z tego mała pajęczyna ;).
  • Poziom 32  
    Zainwestowanie w porządną antenę (nie są jakieś kosmicznie drogie) da nieporównanie lepsze rezultaty niż podłączanie wzmacniacza pod antenę do tego nieprzystosowaną (samochodowe są liczone (o ile w ogóle są) na 75Ω, a nie na 300.

Tutaj masz przykładowy sklep z antenami żebyś mógł zapoznać się z cenami (dolicz powiedzmy 30% na marżę lokalnego sklepu lub wysyłkę): http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-radiowe,4346.htm

A0210 lub A0221 powinna Ci dać bezproblemowy odbiór wszystkich stacji w Siedlcach (o ile mieszkasz w mieście) nawet bez Twojego wzmacniacza, a w razie konieczności A0210 jest przystosowana pod wzmacniacz taki jak Twój.

Montowanie wzmacniacza na ślepo nie jest według mnie dobrym pomysłem ponieważ radio samochodowe ma już swój dość czuły wzmacniacz i możesz go silnym sygnałem "zatkać"...
  • Poziom 21  
    Ten wzmacniacz musisz zasilić np. z gniazdka zapalniczki, ale musi być separator, bo możesz spalić auto. Ja mam tak podłączone teraz.
  • Poziom 21  
    Lepiej separator podłączyć po wyjście anteny automatycznej, ale moim zdaniem to nie będzie dobre rozwiązanie, ale spróbować można.
  • Poziom 17  
    Zapewne chodziło o wzmacniacz LNA 177. Absolutnie się nie nada, ponieważ to jest wzmacniacz przeznaczony do częstotliwości powyżej 174MHz (przy tej częstotliwości ma 16dB), a więc na 88-108MHz będzie znacznie mniejsze wzmocnienie niż katalogowe 30dB, natomiast sam wzmacniacz będzie wprowadzał dodatkowe szumy własne.
    Przedwzmacniacze się stosuje, jeśli między anteną a odbiornikiem jest duże tłumienie lub odbiornik ma małą czułość, ale na 20m kabla przy 100MHz jest tłumienie ok. 1dB :), a radia samochodowe zwykle mają bardzo dobrą czułość.
    Antenę (najlepiej kierunkową) trzeba wystawić na zewnątrz i ustawić w kierunku nadajnika - wtedy sukces gwarantowany.

Notabene ten wzmacniacz nadaje się teoretycznie do radia cyfrowego DAB+. W praktyce jednak nie zauważyłem poprawy. Na FM jest zdecydowane pogorszenie.