Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[attiny] - Programator go nie widzi.

modelarz_1234 19 Sie 2012 23:27 1647 10
  • #1 19 Sie 2012 23:27
    modelarz_1234
    Poziom 9  

Witam, mam taki problem zaprogramowalem juz kilka Atmega 8 32 nigdy nie bylo z tym problemow, w ostatnim czasie kupilem attiny 2313 i 13 programator go nie wykrywa ani jednego ani drugiego. Probowalem na stk i usbasp. Tamte mikrokontrolery bez problemu sa wykrywane przez nie, programowane a te attiny nie. Czy ktos umial By mi powiedziec gdzie lezy problem, albo ktos spotkal sie z tym?

0 10
  • #3 20 Sie 2012 05:46
    modelarz_1234
    Poziom 9  

Do programowania mikrokontrolerow zrobilem sobie plytki na ktorych znajduje sie podstawka precyzyjna kanda isp, podlaczam
    programator i atmegi zawsze dzialaja. Probowalem przez avrdude, ispprog avrstudio ten sam effekt. Wczoraj na 20 prob odczytania sygnatury raz ja odczytal, ale po probie za programowania juz go nie widzial.

0
  • #4 20 Sie 2012 08:02
    Gienek
    Poziom 35  

Czy Kolega w końcu zdradzi jakiego programatora używa i jakim oprogramowaniem się posługuje? Z tego co do tej pory napisane, to nic nie wiadomo, oprócz tego, że nie możesz zaprogramować procesora. Aby pomóc musisz dokładnie opisać problem. Nikt nie jest wróżką.

0
  • #5 20 Sie 2012 08:25
    modelarz_1234
    Poziom 9  

W pierwszym poście napisałem, że stk i usbasp , a w drugim moim poście, że ispprog, avrdude i avrstudio :)

0
  • #6 20 Sie 2012 08:33
    Gienek
    Poziom 35  

I tak dalej będziemy "ciągnąć za język"? Opisz jak połączyłeś programator z procesorem i jak zasilasz procesor. Pokaż (opisz) komunikaty programu (ów) jakie pojawiają się przy połączeniu i programowaniu.

0
  • #7 20 Sie 2012 09:07
    modelarz_1234
    Poziom 9  

Ok. Przy programatorze stk i usbasp zasilam procesor z zasilacza 5V. Programator jest podłączony taśmą przez Kande ISP do płytki uniwersalnej na której jest włożony procesor w podstawkę. Połączenia MISO, MOSI ... itd. sprawdzałem kilka razy, czy aby nie pomyliłem.

Z avrdude dostaję coś takiego:
    "avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.
    avrdude.exe done. Thank you.) "

A z ispprog:
    NOT KNOWN (FF, FF, FF)
    Bad device or device not known.

Dodano po 58 [sekundy]:

Nie ma też różnicy gdy wkładam zworkę slowSCK

0
  • #8 20 Sie 2012 09:12
    brodziek
    Poziom 14  

A czy próbowałeś zmniejszyć prędkość programowania?
    Nie wiem jaki STK masz ale UsbAsp ma zworę:
    S_SCK (Slow SCK) zapewnia obniżenie częstotliwości zegara taktującego programowanie i możliwość zaprogramowania mikrokontrolerów działających na niskiej częstotliwości.
    U mnie Attiny programują się właśnie tylko przy obniżonej prędkości.

0
  • #9 20 Sie 2012 09:35
    modelarz_1234
    Poziom 9  

Tak próbowałem w USBASP, w stk ustawiam w ispprogu na 1 MHz i tez nic.

0