Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOPCOM AXISS 810 brak możliwości dodzwonienia się

20 Sie 2012 09:50 1533 11
 • Poziom 27  
  W nawiązaniu do mojego artykułu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2340330&highlight=
  opisującego moje przejścia z firmą DMS z Warszawy - oficjalnym importerem, dystrybutorem i serwisem produktów TOPCOM, gdzie "zostałem na lodzie" z niesprawnym telefonem TOPCOM AXISS 810, proszę o poradę jak naprawić uszkodzony telefon. Co ciekawe, po otwarciu obudowy, widać ingerencję, czyli sprzęt był serwisowany, mimo że kupiłem go jako nowy - tak podawał sprzedawca.

  W pierwszej kolejności proszę, jesli ktoś posiada serwisówkę lub sam schemat tego telefonu o wstawienie na forum elektrody. 90% podzespołów w tym aparacie jest w technologii SMD, więc poza rezystorami nie jestem w stanie zidentyfikować elementów, tranzyskory mają nazwy typu "J4" itp.

  Opis usterki:
  Po włączeniu telefonu do sieci telefonicznej wszystko jest w porządku do ok. 10-15 sek. Póżniej następują regularne co ok. 1 sek. pojedyncze stuki w słuchawce a wraz z tymi stukami w ich rytm migają bardzo delikatnie diody LED, które normalnie powinny migać bardz intensywnie w czesie dzwonienia telefonu. Co więcej dioda IN USE pulsuje przy czym nie gaśnie całkowicie, tylko rozjaśnia się i ściemnia w tak tych stuków. W drugim telefonie połączonym równolegle słychać stuki na tle sygnału ciągłego centrali. Czasem tylko same stuki. Oczywiście z zewnątrz dodzwonić się nie da, numer zajęty. To znaczy da się dodzwonić przez pierwsze 10-15 sek. po podpieciu telefonu do sieci.
  Wystarczy teraz podnieść słuchawkę i odłożyć. Znów mamy 10-15 sek. gdzie wszystko wizualnie jest w porządku.


  Jeśli w ciągu pierwszych 10-15 sek. po podpięciu telefonu do sieci telefonicznej podniesiemy słuchawkę, to można wykręcać numery i normalnie dzwonić.

  Posprawdzałem (bez wylutowywania) tranzystory SMD i diody, jednak nie znalazłem usterki, dlatego proszę o pomoc
 • PCBway
 • Poziom 27  
  Podmieniłem tranzystory sterujące 4D i 1D (2xKSP92 i 1xKSP 42). Układ działa bez zmian, czyli nie tędy droga. Bardzo proszę o sugestie
 • Poziom 35  
  Masz coś zwarte na wejściu linii telefonicznej. 10-15 sek. centrala oczekuje na wybieranie - jeżeli wyrobisz się w tym czasie to nawiążesz połączenie. Jeżeli nie zdążysz - centrala wysyła sygnał zajętości w rytmie 1/1 sek - to jest twoje "pukanie". Takie objawy świadczą, że nie masz pełnego "metalicznego" zwarcia na wejściu tylko stan podniesienia słuchawki. Tranzystor kluczujący na wejściu jest w stanie otwartym - może być uszkodzony (90% przypadków). Może być uszkodzony obwód sterowania tego tranzystora - uszkodzony inny tranzystor bądź dioda zenera. Niestety naprawia się to na oko i wyczucie bo w dzisiejszych czasach schematy posiadają jedynie projektant i producent.
 • Poziom 27  
  To pukanie to raczej będzie w odbywało się z częstotliwością 2Hz - za często jak na częstotliwość 1Hz. Stan taki występuje tylko przy odłożonej słuchawce i nie wygląda to na sygnał zajętości - dźwięk wydobywa się z głośnika od systemu głośnomówiącego. Jak słuchawkę się podniesie, to telefon działa prawidłowo.

  Począkowo napięcie linii telefonicznej przy odłożonej słuchawce wynosi ok. 46V a w czasie "pukania" czyli po tych 10-15 sek. spada do ok. 28-30V i oscyluje. Telefon zbudowany jest w oparciu o MC34018.
  Do testów podłączyłem drugi telefon - równolegle z tym "uszkodzonym". W czasie owego pukania przy odłożonej słuchawce, w tym drugim po podniesieniu słuchawki słychać sygnał ciągły i "pukanie" w tle a za chwilę cisza.
  Z zewnątrz dodzwonić się nie da. Linia jest zajęta.
  Mam wrażenie że tak jakby system głośnomiąwiący chciał się uaktywnić i nie może stąd te skoki napięcia i zajętość linii.
  Proszę o porady jak sprawdzić wzbudzanie się systemu głośnomówiącego (wewnętrzy speaker)
 • PCBway
 • Poziom 27  
  Czy naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc w temacie ?? Żadnych sugestii ?
  Tyle fachowców tutaj siedzi..... a w temacie cisza.
  Czyżby wiedza kończyła się na wymianie tranzystorów w układzie kluczującym ?
  Przelutowałem wszystkie połączenia, sprawdziłem diody (bez wylutowania) i tranzystory - wylutowując każdy, przy czym bezwarunkowo podmieniłem tranzystory sterujące 4D i 1D (SMD) podmieniając je na 2xKSP92 i 1xKSP 42. Układ zachowuje się bez zmian. Telefon nie jest po burzy !
 • Poziom 27  
  Ostatnie spostrzeżenia, może teraz ktoś będzie w stanie mi pomóc.
  Jak wspomniałem wcześniej wymieniłem 3 tranzystory pracujące w kluczu zasilającym, czyli 2xMPSA94 i 1xMPSA42. Nie spowodowało to zmian w pracy układu. Praktycznie nie działa układ głośnomówiący, to znaczy nie da się go włączyć - przetał działać.

  Odpiąłem "bazę" tranzystora MPSA42, teraz telefon zaczął działać rawidłowo, to znaczy po podniesieniu słuchawki była cisza (prawidłowo -brak zasilania) i układ przestał się "wzbudzać" przy położonej słuchawce. Napięcie na wolnej końcówce PCB do której przylutowana była baza tego tranzystora wynosiło 0,00V. Po ponownym podlutowaniu tranzystora - przy odłożonej słuchawce - przez pierwsze 10-15 sek dopóki układ nie zaczał wydawać "pukania" w słuchawce napięcie było rzędu 0,05 V. Gdy zaczęły pojawiać sie te odgłosy napięcie wzrosło (skacząc w rytm "pukania") do wartości 0,2V (wg wskazań multimetru)


  Pomiędzy bazą tego tranzystora a masą układu (emiterem tego tranzystora) był rezystor 520K, zaczałem zmniejszać jego wartość, aż uzyskałem taką (ok. 22k) przy której układ zaczął działać prawidłowo, to znaczy po podniesieniu słuchawki był sygnał ciągły, a po odłożeniu "pukanie ustało". Niestety ale przy takiej wartości tego rezystora wybieranie tonowe przestało działać mimo wydawanych dźwięków, centrala nie reagowała.

  Może teraz nasuną sie jakieś wnioski. Mnie już ręce opadły. Ale telefon naprawić muszę :)
 • Poziom 35  
  Przy odpiętej bazie A42 klucz jest zamknięty, nic się nie dzieje bo układ rozmówny wtedy nie ma zasilania. Regulując rezystancję BE na A42 zmieniałeś wartość prądu płynącego przez klucz i zasilającego pozostałe układy. Za kluczem na pewno są stabilizatory (diody Zenera), które jeśli są sprawne to powinny utrzymywać stały poziom napięcia. Trzeba szukać wkoło MC34018, w nocie jest dosyć dokładnie opisany Link. Ostatecznie może to być uszkodzenie samego układu MC34018.
 • Poziom 27  
  Baza tranzystora A42 sterowana jest nie z MC, tylko z odrębnego modułu podłączonego taśmą z płytką drukowaną telefonu. Na tym module znajduje sie m.in. wyświetlacz LCD.
  Jeszcze jedno pytanie, napięcia sprawdzać przy położenej czy podniesionej słuchawce, skoro jak podniesiemy słuchawkę - to wszystko jest OK, a perzy odłożonej nie włącza się tryb głośnomówiący ?
 • Poziom 35  
  Baza A42 jest sterowana zwykle z "głównego" układu telefonu, który w tym przypadku zaszyty jest w strukturze gdzieś tam obok wyświetlacza - generalnie jest to sygnał podniesienia/odłożenia słuchawki. Włączenie głośnomówiącego to też podniesienie słuchawki - jeśli nie ma połączenia do MC to MC ma połączenie do drugiego układu do wejścia nazywającego się HKS (hookswitch), na które jest podawana informacja o stanie słuchawki. Trzeba namierzyć obwód ręcznego załączania głośnomówiącego, zablokować go żeby sprawdzić czy winne jest zewnętrzne załączanie czy układ niejako robi to sam.
  Sprawdzić należy napięcie zasilania na MC, czy mieści się w katalogowych 4,5-6,5V. Jeżeli tak, to trzeba sprawdzać elementy podpięte bezpośrednio do pinów MC. Ewentualnie podstawić całego MC34018.
 • Poziom 27  
  W trybie odłożenia słuchawki, rozumiem że zasilanie bloku rozmownego jest odcięte. Układ pracuje na zasilaniu bateryjnym ? Napięcia mierzyć po podniesieniu słuchawki ?
 • Poziom 35  
  Jeżeli głośnomówiący działa tylko przy włożonych bateriach - to bez nich nie powinno być zasilania MC.
  No właśnie - czy z tego telefonu da się dzwonić/odbierać bez baterii?
 • Poziom 27  
  da się dzwonic i odbierać bez baterii, tyle że wyświetlacz, jak nie ma baterii świeci sie dopiero po podniesieniu słuchawki. Bez baterii nie działają niektóre funkcje np. skrócone wybieranie, zapisywanie informacji do pamięci telefonu itp