Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux: Debian Wheezy - niska prędkość hibernacji

20 Sie 2012 10:50 981 3
 • Poziom 10  
  Witam!
  Jestem zadowolonym użytkownikiem Debiana Wheezy, lecz od jakiś 3 tygodni hibernacja zwolniła lub całkowicie nie wykonuje się. Mam w komputerze dwa dyski jeden 160GB sprawny, wyciągający 55MB/s i drugi 80GB, ledwo sprawny, trochę bad sectorów, 20MB/s. Oczywiście cały system, swap, /home trzymam na dysku 160GB. Po różnych zabiegach ustaliłem, że to wina partycji swap a dokładniej dysku na którym jest ona ulokowana. Paradoksalnie przy swap na tym dobrym 160GB dysku hibernacja wykonuje się ~90sekund, gdy przy swap na rozwalonym dysku 80GB wykonuje się ~7sekund (tak jak kiedyś się wykonywała normalnie na 160GB). Za cholerę nie mogę dojść w czym rzecz. Hibernację wykonuję za pomocą pakietu pm-utils (pm-hibernate, pm-suspend).

  hdparm -Tt /dev/sda
  Code:
  /dev/sda:
  
   Timing cached reads:   1352 MB in  2.00 seconds = 676.01 MB/sec
   Timing buffered disk reads: 168 MB in  3.00 seconds =  55.98 MB/sec

  dysk 160GB jest sprawny i bez bad sectorów (testowałem go). Normalnie dałbym sobie spokój i w takim wypadku trzymał swapa na dysku 80GB, ale on ledwo działa i ma bardzo niski transfer -> system zauważalnie gorzej działa, gdy potrzeba mu trochę swapu podczas działania (mam tylko 1GB RAMu).

  /var/log/pm-suspend.log
  log z ostatnich dni - http://pastebin.com/raw.php?i=zUHwZW73
  log z 4lipca - http://pastebin.com/raw.php?i=qrGwLB4T (wtedy już miałem karteTV i moduły typu bttv, hibernowało się ok)

  Przeinstalowałem pm-utils, initramfs-tools, usunąłem wszystkie skrypty, które miałem wywoływane przy hibernacji - dalej to samo.

  Co może być jeszcze ważne;
  - na dysku 80GB mam wyłączone SMART, ale to nie ma znaczenia, bo próbowałem też przy wyłączonym na 160GB i dalej 160GB szwankował
  - próbowałem w innym miejscu utworzyć swap na 160GB - było to samo ;/
  - dysk 160GB mam bodajże na MASTER a 80GB na to drugie coś - podłączone jedną taśmą do płyty głównej (z tego co pamiętam)
  Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc (hibernacja to dla mnie podstawa, korzystam bardzo często).
 • Poziom 19  
  Zapewne ustawiłeś rozmiar swapa tak jak wielkość pamięci ? być może jest to za mało, spróbuj przydzielić 2x więcej.

  Drugie rozwiązanie które nasuwa mi się to ustaw swapa na dysku 80GB ale w taki sposób żeby trafić pomiędzy badsectory, robiłem to już kiedyś za pomocą ranish partition manager pod windowsem dysk działał wtedy całkiem normalnie.
 • Poziom 10  
  Ustawiłem SWAP 1,6x większy. spokojnie wystarcza, by włożył to co w RAMie -> SWAP
 • Poziom 10  
  Ehh to chyba coś z dyskiem twardym. Sprawdzałem i kopiowanie na ten dysk trwa nienaturalnie długo. Wziąłem system z kopii zapasowej wrzuciłem na drugi dysk i z niego jako swap dałem ten na 1dysku - jest to samo hibernuje się strasznie długo. wziąłem swap z dysku drugiego - wszystko gra. Teraz tylko nie wiem czy kupować nowy czy co, bo SMART pokazuje, że jest ok ten dysk