Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

kreth 20 Sie 2012 17:43 10812 17
 • Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Witam. Chciałbym zaprezentować mój w 99% ukończony wzmacniacz słuchawkowy (brakuje mi tylko opisów, ale o tym później).

  Wzmacniacz bazuje na zapewne znanym elektrodowiczom schemacie z nieistniejącej strony audioton.

  Koncepcja samego wzmacniacza urodziła się u mnie już dawno temu, jednak zanim doszło do rękoczynu urządzenie trochę przeżyło :). Początki wyglądały tak:

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Cóż, jak sam na to patrzę to się tego boję, a kiedyś podłączałem toto pod komputer... mniejsza z tym.

  Obudowa

  Tutaj poszedłem na łatwiznę (jak zwykle) i skorzystałem z gotowej obudowy po starym napędzie CD. Rozplanowałem wszystko pod początkową wizję tj. trafo z tyłu, lampy z przodu a reszta "pod maską". W efekcie zapomniałem o tym że mój wzmacniacz ma dwa trafa, o tym także później. Pierścienie dookoła lamp oraz pod regulację głośności wyszarpałem ze starych dysków twardych. Gałka pochodzi z wzmacniacza Polskiej produkcji, nazwy nie pamiętam, znawcy pewnie będą wiedzieli :). Aktualnie za nóżki służą (jak widać) zwykłe podkładki. Panel przedni oraz tylny wykonany jest z aluplastu (przynajmniej tak nazywa go tato który mi go załatwił). Jest dość sztywny i nie trzeba go obrabiać przed malowaniem. Całość malowana na czarny mat lakierem w spray'u. Transformator górny przykręcony jest poprzez podkładki antywibracyjne wycięte z większych podkładek pod toroidy. Drewno z każdej strony trzyma się do metalu na 4 wkrętach i słowie honoru.

  Ilość otworów wentylacyjnych jest dyskusyjna i nie wiem czy obudowa nie nagrzewa się za bardzo. Jednak patrząc na to z drugiej strony wzmacniacz gra rzadko kiedy dłużej niż 2 godziny, zazwyczaj używam go wieczorem kiedy wszyscy śpią i dookoła panuje cisza. Wzmacniacz bez drewna grał na parapecie przez ponad 2 miesiące i "nic się nie stało" a na brzmieniu nie zyskał ani nie stracił - czyli chyba wszystko jest w porządku :|

  Pomimo ekranowania wzmacniacz czasami zbiera zakłócenia z GSM'u. A czasami nie zbiera, zależy jaki ma dzień :)

  Co najciekawsze - nie wzrósł poziom szumów i przydźwięku sieciowego po wsadzeniu wzmacniacza w obudowę!

  Wnętrze

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Cóż, cudo toto nie jest... moje zdolności twórcze dopiero się rozwijają.

  W środku jest oczywiście bajzel, chociaż jak na moją konstrukcję to i tak porządek :). Starałem się aby przewody sygnałowe szły jak najdalej prądowych.

  Wzmacniacz jak już wspomniałem to konstrukcja z audiotonu. Płytka także. Stwierdziłem, że wolę postawić na sprawdzonych konstruktorów niż schrzanić metr kwadratowy laminatu.

  Sygnał przechodzi przez przełącznik hebelkowy (dzięki czemu możemy podłączyć dwa osobne sygnały) oraz przez regulację głośności na zwykłym potencjometrze 2x100kΩ.

  Żarzenie i napięcie anodowe załącza się przekaźnikami poprzez przeł. hebelkowe na frontowym panelu. Dodatkowe "żaróweczki z wąsami" informują która część jest załączona (nie świecą jasno gdyż połączone są przez 100Ω oporniki). Zrobiłem dodatkowe debiloodporne zabezpieczenie które nie pozwala na załączenie napięcia anodowego bez uprzedniego załączenia żarzenia.

  Obudowa posiada też zacisk uziemiający (widoczny z tyłu) którym podłączam ja pod uziemienie. Dodatkowo z tym elementem łączą się wszystkie masy wzmacniacza oraz masa największego kondensatora w zasilaczu anodowym.

  W "zasilaczu" (tej czarnej puszce widocznej na paru zdjęciach) jest dodatkowo wyprowadzony przewód uziemiający z wtyczki (dla posiadaczy "bolca" w gniazdku - ja go nie posiadam).

  Zasilanie

  Płytkę zasilacza zaprojektowałem samemu (zainteresowanym mogę podesłać plik, chociaż nie radzę). Parę rzeczy zrobiłem źle - odległości rezystorów mocy i kondensatorów nie są za duże, dlatego zamontowałem największe jakie miałem. Poza tym po wytrawieniu zauważyłem, że wiele rzeczy mogłem zrobić o wiele lepiej. Na przyszłość mam nauczkę.

  Zasilanie ogółem jest proste: napięcie sieciowe wpada do zewnętrznego zasilacza (do tej czarnej puszki z żółtą lampką :lol:) i w postaci 12V AC wpada do środka (poprzez gniazdo MOLEX jak można zauważyć :D). Teraz zaczynają się schody. Napięcie jest prostowane i zasila stabilizator 7812 z którego natomiast sterujemy przekaźnikami z frontowego panelu. Po załączeniu pierwszego przekaźnika napięcie z transformatora (12V toroid 50W) puszczane jest na żarzenie. Ponieważ wzmacniacz jest żarzony bezpośrednio z transformatora należało zastosować ograniczenie prądowe. Termistor NTC oraz rezystor 5W 0.47Ω zabezpiecza lampy przed zbyt wysokim prądem rozruchowym. Drugi przekaźnik puszcza dalej napięcie na drugi transformator (TS18/8) którym zasilamy część anodową. Tutaj także zastosowałem termistor (nie wiem czy z sensem czy nie, ale daje to miły dla ucha miękki start), mostek prostowniczy oraz parę kondensatorów i rezystorów filtrujących. Wartości dokładnych nie pamiętam, można próbować odczytywać ze zdjęć.

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Zasilacz zewnętrzny (toto czarne okrągłe z dziurkami na zdjęciu poniżej) powstał gdyż jak już wspominałem - nie miałem miejsca w obudowe na drugi transformator :D oraz pieniędzy na zwykły z dwoma uzwojeniami. W środku puszki po landrynkach siedzi toroid 50W 12V z bezpiecznikiem i żółtą lampką. Lampka niestety świeci dość mocno i zastanawiam się nad jej eksmisją :| .

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Brzmienie

  - Źródło: laptop (Realtek HD Audio coś tam, nic nadzwyczajnego)
  - Program: foobar2000 (w ustawieniach resampler PPHS na 96kHz oraz audio na 24bity)
  - Wyjście: Tonsil Sd-422

  Wzmacniacz współpracuje z wysłużonymi słuchawkami Tonsil Sd-422 o katalogowej impedancji ok. 500Ω. Takie obciążenie dla lampy jest bardzo dobre. Pierwszy raz kiedy założyłem słuchawki (jeszcze wtedy wzmacniacz nie miał obudowy) najbardziej rzuciło się w uszy to, że słyszę dźwięki których wcześniej "nie było" lub były bardzo ciche. Szczegółowość poszczególnych instrumentów jest naprawdę ciekawa. Scena się poszerzyła, da się teraz "namierzyć" i poukładać w głowie co skąd i gdzie gra. Co ciekawe, lampa wcale nie gardzi "śmieciową muzyką" i bez problemów radzi sobie nawet z MP3 256kB/s z utworami pokroju East Clubbers. W ogóle MP3 z lampy mnie zaskoczyło, bo brzmi całkiem nieźle. Na utworach nagranych we FLAC'u różnica jest już znaczna, jeszcze większa stereofonia etc. Najciekawsze wrażenia: płyta Dżemu Spodek '92 Digital Remastered, ścieżka dźwiękowa z Braveheart'a oraz płyty z soundtrackami z anime. W tych ostatnich najbardziej czuć zalety lampy - przestrzeń i umiejscowienie instrumentów.

  Koszty

  Starałem się aby jak najwięcej elementów "odzyskać", stąd gniazda, lampy czy rezystory mocy mam ze starych lampowych telewizorów z wywózki gabarytów (udało mi się uratować sporo naprawdę przydatnych gratów). Starałem się także aby oddalić przewody od lamp, które mocno się nagrzewają przy pracy.

  Ogółem z tego co pamiętam:

  - Drobnica - 22zł
  - Lakier w spray'u - 12zł
  - Cinche - 8zł
  - Żaróweczki - 2,7zł

  Wiele elementów miałem, dlatego też wzmacniacz nie wyszedł mnie drogo :) zbieractwo ma jednak czasami swoje plusy :D.

  Uff... rozpisałem się. Jeszcze parę fotek:

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Czekam na opinie i ewentualnie pytania.

  Przyszedł czas na pytanie do Was:

  Macie jakieś pomysły na ładne opisy do czarnego? Myślałem nad kawałkami trawionego laminatu lub kawałkami aluminium z naklejoną folią. Może ktoś podpowie coś ciekawszego?

  Pozdrawiam! :D

  EDIT: Siatkę już zamontowałem:

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Co prawda rzuciłem tacie hasło aby zrobił mi siatkę na samo trafo, ale chyba się trochę zagalopował... Mnie tam nawet odpowiada a to dzięki pewnej nowo odkrytej przeze mnie właściwości tego wzmacniacza: :D

  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Na nadchodzące jesienno-zimowe wieczory w sam raz! Mam nadzieję że mnie nikt o profanację sprzętu nie posądzi :)


  Fajne!
 • #2 20 Sie 2012 22:49
  aftys6
  Poziom 19  

  Wykonanie fajne, ale rzuca sie troche ze z BHP jestes na bakier.
  W zasilaczu mogles dac jakas ochrone dla kabli w miejscu wejsc w obudowe.
  Najmocniej rzucaja sie w oczy nie izolowane miejsca lutownicze w trafie zasilajacym.
  Tam jest 230 V, jak zaponisz sie i zechcesz przesunac np wzmacniacz to moze cie nie milo posmyrac.

 • #4 20 Sie 2012 23:12
  Luki_8_2
  Poziom 11  

  Drewko bejcą (ciemną), kable od trafa w czarną koszulkę i będzie pięknie :)

 • #5 21 Sie 2012 01:27
  zimix
  Poziom 9  

  Na Twoim miejscu nie zajmowałbym się napisami, zaś sprawą pierwszorzędną byłoby dla mnie zabezpieczenie tego trafa. Jako konstruktor sam może uważasz ale chyba nie chciałbyś mieć na sumieniu kogoś z rodziny, znajomych itp. ? Najlepiej opakuj trafo w jakąś kwadratową puszkę z blachy i pomaluj na czarny mat. Możesz potem ewentualnie porobić w niej otwory wentylacyjne.

 • #6 21 Sie 2012 09:19
  kreth
  Poziom 11  

  Co do trafa - aktualnie nie mam małych dzieci w domu a wzmacniacz jest daleko od potencjalnych ofiar, ale prawdopodobnie założę na niego jakąś siatkę. Co prawda styki z wysokim napięciem są od dołu, ale fakt - może kopnąć. Wejścia do obudowy osłonię w koszulkach termokurczliwych, to dobry pomysł.

  Panele boczne są z surowego drewna, nie miałem koncepcji na lakiery czy bejce, poza tym chciałem uzyskać kontrast od tej czarnej obudowy :)

 • #7 21 Sie 2012 10:14
  nitros66
  Poziom 25  

  Rozumiem, kolor to kwestia gustu :) Ale na fotografii https://obrazki.elektroda.pl/9799534100_1345476692.jpg widać, że listwy są prosto spod piły. W wolnej chwili warto było by zeszlifować je papierem ściernym o gradacji 120-150. Takie detale rażą po oczach, a i do łapy coś możesz sobie wbić przy przenoszeniu wzmacniacza ;) Podoba mi się za to pomysł z pierścieniami dookoła lamp.

 • #8 21 Sie 2012 10:19
  kreth
  Poziom 11  

  nitros66 napisał:
  Rozumiem, kolor to kwestia gustu :) Ale na fotografii https://obrazki.elektroda.pl/9799534100_1345476692.jpg widać, że listwy są prosto spod piły. W wolnej chwili warto było by zeszlifować je papierem ściernym o gradacji 120-150. Takie detale rażą po oczach, a i do łapy coś możesz sobie wbić przy przenoszeniu wzmacniacza ;) Podoba mi się za to pomysł z pierścieniami dookoła lamp.


  Pomyślimy :) a co z opisami? Chciałem coś pod kolor alu ale termotransfer na alu jest ciężki... może inne pomysły?

 • #9 21 Sie 2012 10:26
  nitros66
  Poziom 25  

  Niektórzy zachwalają metodę z podwójnym malowaniem. Front malujesz najpierw kolorem jakie maja być napisy ( biały, złoty, srebrny lub bezbarwny na czyste alu ) następnie naklejasz literki kupione w sklepie papierniczym ( popularne kalkomanie, są rożnej wielkości ) - grunt to równo je nakleić na suchy lakier, po czym malujesz obudowę na czarno i odklejasz te kalkomanie. W efekcie masz równe i trwale trzymające się napisy w kolorze, którego tylko zapragniesz:)

 • #10 21 Sie 2012 10:32
  kreth
  Poziom 11  

  Pomysł niegłupi, ale nie wiem czy ładną czcionkę dostanę (no i rozmiar). Pokombinuję, mam póki co troszkę wolnego to można walczyć.

 • #11 21 Sie 2012 15:56
  paw89
  Poziom 10  

  fajna konstrukcja, podoba mi się, ale również jak piszą poprzednicy uważam że drewno po bokach powinieneś pomalować bejcą na czarno. Masz link do schematu?

 • #12 21 Sie 2012 16:36
  kreth
  Poziom 11  

  paw89 napisał:
  fajna konstrukcja, podoba mi się, ale również jak piszą poprzednicy uważam że drewno po bokach powinieneś pomalować bejcą na czarno. Masz link do schematu?


  Proszę bardzo:
  Wzmacniacz słuchawkowy OTL na PCL86

  Po więcej schematów odsyłam do wujka googla z zapytaniem "audioton kopia" (pierwszy wynik). Ewentualnie mogę podesłać komuś jeśli potrzebuje a linki padły.

 • #13 21 Sie 2012 16:40
  lampowiec
  Poziom 14  

  Witam, konstrukcja zapewne powielana, ale nie mam nic przeciwko, wszystko już zostało wymyślone, można jedynie dobierać inaczej elementy aby uzyskać unikatową barwę. Zauważyłem, że "Wszyscy" lecą na jasne malowane deseczki;P ja też mam takie. Polecałbym jednak ich wyszlifowanie na gładko oraz zabezpieczenie lakierem bezbarwnym, lub jak kto woli zabejcować, ale straci swój "lekki" urok (lekki - jasny, delikatny kolor). Bejca i czarny kolor? to bardziej w stronę ciężkiego i potężnego wzmacniacza lampowego do gitary. Zabezpiecz koniecznie ten transformator, wiem że marudzę i powielam rady kolegów powyżej, ale jest to bardzo ważne. Jeśli nie chcesz go zakrywać, bo rozumiem chcesz "wyeksponować" go jak we wzmacniaczu lampowym mocy, to chociaż pozakładaj koszulki termokurczliwe. Aha i jeszcze jedno pomimo, iż dobrze zaprojektowana, wykonana i polutowana PCB (oraz z dobrego gatunkowo laminatu) jest "bezpieczna" dla układu lampowego, tak ja jestem przeciwnikiem tej metody i polecam montaż przestrzenny, łatwiej coś wymienić, zmienić, wprowadzać poprawki. Swego czasu wykonałem wzmacniacz lampowy na nowych PCL86, ze wskaźnikami wysterowania oraz prostownikiem lampowym o mocy 2x5W, zastosowałem montaż przestrzenny, ale dobry montaż, działa do dziś dnia i oczekuje na właśnie remontowane kolumienki Tonsila. Pozdrawiam.

 • #15 23 Sie 2012 22:03
  wie8
  Poziom 16  

  Witam,

  zastanawiałem się nad budową tego wzmacniacza jakiś czas temu. Niemniej jednak dużo ludzi narzeka na te lampy i nazywa je śmieciowymi. Prawdopodobnie chodzi tu o poziom thd przy słuchawkach o niskiej impedancji - jak wiadomo zniekształcenia rosną.

  Rozumiem że bezsensu jest podłączanie do tego wzmacniacza słuchawek 100-150mW / 32ohm ?

  Ciekawe jak brzmiałyby na nim pliki MPC, bo mp3 to wiadomo stratna kompresja i to mocno lecz myślałem, że na lampach i tak będzie brzmieć lepiej choćby w muzyce instrumentalnej....

 • #16 24 Sie 2012 17:23
  kreth
  Poziom 11  

  Osobiście polecam budowę takiego wzmacniacza nawet z ciekawości. Części nie są drogie (jak widać - praktycznie 85% to "zdobycze"). Testowałem ten wzmacniacz ze słuchawkami Philipsa o niskiej impedancji i było całkiem przyjemnie, no chyba że odkręciło się potencjometr pod max :) ale to chyba nie na tym polega magia lampy żeby nim uszy katować.

  Pliki MPC są (w moim odczuciu) trochę sztuczne. Mam na myśli to, iż wysokich tonów jest zachowanych więcej niż w MP3, ale są jak dla mnie za ostre. Lampa ten efekt podbija wyciągając dodatkowe szczegóły. Jakby nie kombinować FLAC brzmi lepiej :)

  BTW: Powstaje już siatka na górę wzmacniacza którą osłonię problematyczne trafo

 • #18 26 Sie 2012 11:16
  kreth
  Poziom 11  

  Na upartego zmieściłby się, ale nie podobała mi się wizja toroida i obok niego zwykłego transformatora. Poza tym chciałem oddalić maksymalnie wszelkie źródła pola elektromagnetycznego od lamp :)

  W pierwszym poście dodałem zdjęcia siatki.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME