Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[HD44780] - Zasilanie a kondensatory

zwarcie_w_fazie 20 Sie 2012 17:53 1449 6
  • #1 20 Sie 2012 17:53
    zwarcie_w_fazie
    Poziom 8  

Witam, oto fragment schematu płytki ZL27ARM
    do podłączenia HD44780 LCD.

O ile mi wiadomo (sprawdziłem w różnych źródłach) pin 1 powinien być GND, 2 +5V, a trzeci może być od razu do GND (tak właśnie chciałbym podłączyć).

Nie rozumiem tylko po co te kondensatory (C26, C27) a w szczególności C28.
    Czy mogę podłączyć bez nich, odrazu do uC?

0 6
  • #2 20 Sie 2012 18:22
    pzk
    Poziom 11  

Wszystkie trzy kondensatory są tak samo wpięte między zasilania a masę, do tłumienia składowej zmiennej. A co do pinu to 3 pin musi być przez potencjometr podpięty służy do zmiany kontrastu wyświetlacza

0
  • #3 20 Sie 2012 18:53
    gaskoin
    Poziom 38  

zwarcie_w_fazie napisał:
    O ile mi wiadomo (sprawdziłem w różnych źródłach) pin 1 powinien być GND, 2 +5V, a trzeci może być od razu do GND (tak właśnie chciałbym podłączyć).

Nie rozumiem tylko po co te kondensatory (C26, C27) a w szczególności C28.
    Czy mogę podłączyć bez nich, odrazu do uC?

Z reguły takie kondensatory używa się do filtrowania zasilania. Możesz też spotkać różny miks kondensatorów, np 100n 10n 1n w rzędzie.

Co do różnych źródeł - lepiej sprawdź w datasheecie swojego wyświetlacza. Ja mam egzemplarz gdzie jest odwrotnie niż na Twoim schemacie.

0
  • #4 20 Sie 2012 19:27
    atom1477
    Poziom 43  

Daleko mi od tego żeby oszczędzać na kondensatorach, ale muszę przyznać że tutaj przesadzili dając dwa kondensatory 100nF. Na pewno wystarczył by jeden*. Albo jak już to jakiś mix, np. 10nF i 100nF*.

* W obu przypadkach oczywiście do tego jeszcze ten elektrolit 10uF.

0
  • #5 20 Sie 2012 19:54
    zwarcie_w_fazie
    Poziom 8  

Przepraszam, że być może głupio zapytam, ale widziałem schematy podłączania HD44780 bez kondensatorów. Jestem laikiem, więc pozwólcie ;) Czy jeżeli mam "dobrej jakości" +5V, to mogę podłączyć bez nich?
    A i jeszcze z innej beczki, chciałbym zasilanie z USB ustabilizować na 3.3V do zasilania uC, czy zwykły stabilizator i dwa kondensatory powiedzmy 100µF z podłączeniem jak na rys. będą ok?

0
  • #6 20 Sie 2012 20:04
    atom1477
    Poziom 43  

Raczej nie można uniknąc kondensatorów przy LCD. Szczególnie że dzisiejsze chińskie wyświetlacze potrafią nie mieć kondensatorów w sobie.
    Ich brak w LCDkach to efekty oszczędzania do jakich Chinczyków zmuszają sami kupujący (żądający nie wiadomo jak niskich cen).
    Brak ich na schematach to z kolei niewiedza projektujących te schematy :D

Co do samego ustabilizowania napięcia, generalnie schemat który podałeś jest Ok. Jest to zresztą schemat minimalnego podłączenia z datasheeta. Ale na pewno lepiej było by dać jeszcze po 100nF ceramiczne na wejściu i wyjściu (wtedy te elektrolity dać o innej wartości, na wejściu z 10...100uF a na wyjściu 1...10uF).
    Dodatkowo zastosowanie tych kondensatorów nie ma nic wspólnego z uC. uC i tak musi mieć swoje kondensatory 100nF niezależnie od tego ile i jakie kondensatory dasz przy stabilizatorze.

0