Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik nie działa - źle dobrane zamienniki tranzystorów?

21 Aug 2012 09:21 4239 11
 • Level 8  
  Transmiter fm nie działa!
  Witam niedawno zainteresowałem się radioelektroniką i postanowiłem zbudować swój pierwszy nadajnik fm.Jestem początkujący więc na początek postanowiłem zbudować coś prostego http://www.belza.cz/hf/bug.htm i nie działa. Nie miałem żadnego z wymienionych tam tranzystorów ale miałem kilka bf458 i taki dałem i nie działa. Czy to wina tranzystora? Czy ten nadajnik ma prawo działać na bf458? Mam też kilka bd137 czy z tym nadajnik będzie działał? Zamiast mikrofonu chce zamontować gniazdo jack czy mogę go wlutować zamiast mikrofonu czy coś zmienić?
  Proszę o pomoc.
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 15  
  Jeden z polecanych w projekcie to BC558 a ten powinni mieć w każdym sklepie elektronicznym, znaleźć możesz go też w jakichś urządzeniach. A BC307 był często w sprzętach Unitry np we wzmacniaczach (jako para różnicowa).
  Jeśli chodzi o montaż gniazda, jeśli zamierzasz go używać do podłączenia np. komputera czy odtwarzacza przenośnego to między pinem sygnałowym gniazda a bazą T1 wstaw kondensator rzędu 100n - 1uF.
 • Level 30  
  Szkoda to w ogóle sklecać, antena praktycznie wpięta na żywca do generatora będzie powodować mocne rozstrajanie się częstotliwości. Po złapaniu anteny ręką generator może uciec z częstotliwością nawet i 2MHz. Kiedyś dawno dawno temu składałem podobne konstrukcje i w formie anteny pracował przewód metrowy wiszący na firance. Gdy ktoś zbliżał się do okna i do wskazanej anteny generator uciekał ;) Więc żeby się nie zrażać lepiej dołożyć kilka elementów więcej i mieć większe szanse, że coś ruszy od kopa. Pamiętam pierwsze próby takich generatorów, falę nośną znalazłem po 2 dniach :D bo bez miernika częstotliwości często trudno przy rozruchu zgadywać gdzie nasza fala nośna sobie stoi. W dodatku jak w odbiorze mamy kiepski odbiornik to produkuje on przy naszym generatorze pełno różnych "mutantów" i może się okazać, że to co odebraliśmy to właśnie jeden z nich i nie ma on nic wspólnego z poszukiwaną rzeczywistą generowaną falą nośną naszego generatora. Do pierwszych prób to najlepiej w ogóle odpalić sam generator, bez żadnych mikrofonów, torów modulacyjnych i spróbować odebrać na radiu samą falą nośną. Oczywiście do pierwszych prób obowiązkowo zasilacz stabilizowany (najlepiej liniowy czyli coś z gatunku LM7812, LM317, nie impulsowy) i wszystkie 4 diody prostownicze w mostku zasilacza z dopiętymi równoległymi pojemnościami 22-100nF (tylko żadne zwijane, nie foliowe, tylko ceramiczny). Bez powyższych nośna będzie niemiło buczeć. Jak odbierzesz w ogóle falę nośną można wtedy sobie dorobić tor modulacji fm na diodzie pojemnościowej. Nadajnik nie działa - źle dobrane zamienniki tranzystorów?
  Do rozruchu wstaw sobie cewkę 5,5zw. nawiniętą na średnicy 5mm srebrzanką fi 0,8mm odstęp między kolejnymi zwojami 1mm. Jako równoległą pojemność do cewki wstaw trymer 10-60pF. Po ustaleniu pojemności, która daje nam oscylację na zamierzonej częstotliwości trymer wywalamy, mierzymy jego pojemność i wstawiamy stały kondensator, bo trymery lubią po kilku latach trzeszczeć i potem zamiast czystej nośnej masz "generator-trzeszczak" :)
  Gdy generator ruszy dobudować sobie należy porządny separator wtórnik-źródłowy+emiterowy żeby to co podepniemy dalej nie wpływało na rozstrajanie nam generatora. Wtórnik podłączyć przez małą, szeregową pojemność 2p2 do emitera generatora.
 • Level 8  
  A czy bc 238 będzie dobry zamiast bf240? Pozyskałem taki ze starego telewizora NEPTUN. Mam też troche sprzetu UNITRY. Zależy mi żeby zrobić ten nadajnik na częściach z demontarzu bo po co części mają się marnować na strychu.
  A co do zasilacza to czy 12v 150ma wystarczy (od anteny tv) a może coś mocniejszego zasilacz od dekodera polsatu 12v 2a? Jaki to będzie mieć zasięg da rade 50-100m?
  Przepraszam jeśli napisałem coś głupiego nie jestem zbyt dobry z elektroniki.
 • Level 37  
  Witam !
  W odbiornikach radiowych Unitry znajdziesz potrzebne tranzystory w głowicach w.cz. ( przeważnie ekranowane puszki ).
  Szukaj tranzystorów BF, a nie BC, nie każdy tranzystor BF nadaje się do nadajnika, ale te z tunerów czy radioodbiorników ze zakresem UKF będą nadawały się do tego celu.
  Zapamiętaj:
  wolty - V
  ampery - A
  Pozdrawiam. Stefan
  ps. napisz jakie masz urżądzenia Unitry ?
 • Level 8  
  Z UNITRY mam stary gramofon wg550 i radio śnieżka r206 ale tej nie chce poświęcać bo może mi sie jeszcze do czegoś przydać. A części chciałbym pozyskać z telewizora Unimor Neptun 471A mam jeszcze 2 radiomagnetofony których marki nie znam zostaly same płytki mają z 10-15 lat. Jedna płytka ma numer gf-3318bl a druga mt-661sb. Dziękuję za pomoc.
 • Level 37  
  Neptun 471A - poszukaj metalowej puszki, otwórz ją powinny być ze trzy trzy sztuki, podobne tranzystory powinny być w części pośredniej częstotliwości.
  Poszukaj, BF...prawdopodobnie są tam BF197.
  Tak wyglądają te tranzystory:
  ( zdjęcie z internetu )
  Nadajnik nie działa - źle dobrane zamienniki tranzystorów?
  W każdym RADIOmagnetofonie powinno być kika tranzystorów BF..
 • Level 8  
  Z bf to znalazłem tylko bf458 a on ma 90 MHz jest chyba za słaby. Tranzystor bc 238 (238 B tak na nim pisze) ma 300 MHz czy napewno nie można wcisnąć go zamiast bf240 on ma chyba ze 400 MHz.
 • Level 8  
  Znalazłem schemat nadajnika do którego mam części http://www.noss.yoyo.pl/noss/elektronika/elektronika/szpieg.html. Złożyłem go prawie do końca. Mam problem z cewkami:
  1. L3 jak mam to zrobić ile zwojów? Ma mieć indukcyjność 1 mh. Nie mam czym sprawdzić indukcyjności.
  2. Te cewki L1 i L2 mogą być na tym samym rdzeniu? Nie dałoby się zrobić tego bez rdzenia bo niewiem czy uda mi sie go znaleść? Nie dałoby się tego uprościć?
  3. Tam coś pisze o dolnym ukf jak to dostroić na jakieś 90-100 mhz?


  Popraw Link do strony - błąd 404.
  Popraw jednostki miar. mh ? mhz na MHz.
  Przypominam, że jest to dział serwisowy a cały temat nadaje się do działu "piaskownica" - przy takim poziomie wiedzy (bez obrazy).

  [SP5ANJ]
 • Level 8  
  Poradziłem sobie z tym nadajnikiem zrobilem ten https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic788829.html. Wcześniej próbowałem wcisnac ten bc238 ,który był na liście polecanych ale nadajnik na nim nie zadziałał może był uszkodzony ale nie poddałem sie tak łatwo jak przy wcześniejszych konstrukcjach bo ta była chyba najłatwiejsza. Kupiłem bf240 i ku memu zdziwieniu zadziałał :) Całkiem ładnie gra tylko zasięg troche mały. Te 30-50 m to chyba w otwartym terenie? Chyba że coś spaprałem. Ja mam w miare czysty dzwięk w odległości 5-10m od domu potem zaczyna skreczeć i syczeć itp. Nadajnik ma antene teleskopową od radia długości 40cm. Da sie ten zasięg jakoś poprawić? Jakiś wzmacniacz do tego da sie zrobić? W radiu mam automatyczne dostrajanie czemu ono tego nie łapie i muszę ręcznie przeszukiwać każdą częstotliwość?


  Przypominam o Regulaminie pkt 3.3.
  Pracujesz dość szybko na Ostrzeżenie #1 .
  [SP5ANJ]
 • Level 29  
  Carloss22 wrote:
  Te 30-50 m to chyba w otwartym terenie? Chyba że coś spaprałem. Ja mam w miare czysty dzwięk w odległości 5-10m od domu potem zaczyna skreczeć i syczeć itp

  A co ty od takiego biedactwa oczekujesz. : : :idea: Ważna w tym ukł. jest czułość odbiornika :cry: