Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa małej przetwornicy do e-papierosa z regulacją napięcia 3,3v 4,8v

electrocom-op 21 Sie 2012 09:50 6543 1
  • #1 21 Sie 2012 09:50
    electrocom-op
    Poziom 11  

Witam serdecznie,nie znalazłem podobnego wątku więc zakładam nowy.
    Jak w temacie,na rynku pojawiły się masowo produkowane baterie do e-papierosów z płynną regulacją w zakresie 3,3v aż do 4,8v,układ zasilany jest z jednej baterii li-pol 3,7v,na załączonym foto laminat z jednej jak i z drugiej strony

na dole baterii znajduje się potencjometr z regulacją napięcia a płytka wygląda tak:

Przetwornica nawet na słabej baterii (na ogniwie 3,3v) bez problemu generuje stabilne 4,8v na wyjściu niezależnie od obciążenia układu np 2ohm.
    Niestety nie mam możliwości odczytania oznaczenia układu sterującego całą tą zabawką,więc może ktoś bardziej doświadczony byłby w stanie pomóc mi w znalezieniu odpowiedniego schematu przetwornicy do tego typu zastosowań.
    Reasumując:
    1.chciałbym zrobić płytkę szerokości 1,6 cm i wysokości max 2,5.
    2.przetwornica zasilana będzie z jednego ogniwa 18650
    3.stabilizowany zakres napiecia wyjściowego pomiędzy 3,3 a 4,8v
    4.wydajność prądowa myślę że 3A w zupełności wystarczą

Jakieś pomysły?

0 1
  • #2 14 Gru 2012 16:25
    emil16
    Poziom 11  

Witam.
    Przepraszam za odkopanie tematu, trochę czasu minęło.
    Sam jestem użytkownikiem e-papierosów już długi czas i co nie co mogę powiedzieć.
    Jeżeli chodzi o takie przetwornicę są to przetwornice DC to DC step up...
    Choć posiadają one wady w postaci strat i do takiego zastosowania lepsze są przetwornice DC DC step down, stosując przy tym 2 li-pole np 18650 lub mniejsze. przez co już mamy wysokie napięcie i sterując je tylko obniżać, a nie podwyższać napięcie.
    Wystarczy dobrze poszukać :)
    Kolejny problem to miniaturowe płytki aby upakować elementy, muszą być dwustronne, a przelotki często są w ciężko dostępnym miejscach, wręcz nie możliwe do zrobienia w domowych warunkach
    Moim zdaniem do takiego Moda są zdecydowanie lepsze gotowe konstrukcje oraz układy dostępne na stronach dotyczących konkretnie do tych celów z e-papierosami. Np. u peleona... nie chcę podawać linków www zgodnie z regulaminem jako reklama.

Gdyby jednak chciał Pan już użyć takowej przetwornicy najlepszym z wielu jest moim zdaniem LM2577 można poszukać noty katalogowej do układu aplikacyjnego.
    Bardzo dobrym do tego jest gotowa przetwornica na w/w układzie nazwa jej to LM2577-ADJ na stronie arduinosolutions proszę wpisać w google.
    Gotowa i koszt 20 złoty.
    Zachodzi tylko pytanie czy jest tego sens, bo trzeba jeszcze nią czymś sterować jakimś uC aby wszystko było jak fabryczne nie wspomnę o montażu w jedną całość i wyglądzie.
    Dla Mnie przy takich Mod-ach najlepszym rozwiązaniem jest użycie gotowych rzeczy do tego np. e-dym, peleon etc. są tam dedykowane kubki do celi 18650 jakich chciał Pan użyć, gotowe układy wyświetlacze, głowice itp.
    W takich gotowych układach jest wiele użytecznych rzeczy jak pomiar rezystacji grzałki, aktualna moc, napięcie oczywiście i inne bajery, oraz wyświetlacze LCD oraz segmentowe na led-ach....

Zdanie i wybór należy do Pana, to tylko moja sugestia i propozycja.
    Starałem się tylko wyjaśnić i pomóc w sposób obiektywny.

POZDRAWIAM

1
  Szukaj w 5mln produktów