Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak i czym piaskowć stary mur?

21 Sie 2012 15:24 3744 9
  • Poziom 27  
    Witam,
    Potrzebuję odnowić stary mur który jest wykończony kamieniami, a fugi zrobione zwykłym cementem. Mur stoi już jakieś 30 lat i czas go ponaprawiać i odnowić. Chciałbym wypiaskować go do czysta, uzupełnić braki w fugach i pokryć jakimś impregnatem do murów (takie są gotowe preparaty a'la unigrunt). Czy podczas wyboru sprzętu mam się stosować do tematów opisujących piaskowanie metalów, czy cement i kamienie piaskuje się lżej? Potrzebuję wypiaskować:
    1. ślady po jakiś porostach na kamieniach
    2. ślady po cemencie na kamieniach (po naprawach)
    3. wyczyścić stary ściemniały cement w fugach, tak żeby się nieco wyrównał kolorem do nowego.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Rozmiar muru szacuję na 5-10 m2 (jak będzie kiepsko szło to tylko stronę od ulicy). Wyczyn raczej jednorazowy, samemu dla siebie. Możliwe że przyszłości piaskowane byłyby jakieś inne drobne detale z innych materiałów.
  • Poziom 33  
    Jeśli nie masz wydajnego kompresora możesz użyć myjki ciśnieniowej, są też do nich końcówki do piaskowania na mokro, ale najczęściej to sam strumień wody daje radę.
  • Poziom 27  
    Nie mam dostępu do kompresora, rozważam jego kupienie albo wypożyczenie.
    Bardziej chciałbym się dowiedzieć czy cały interes jest opłacalny. Czytałem już trochę wypowiedzi o piaskowaniu stali i usuwaniu farby i tam kompresor z marketu za 200zł nie daje rady, czy do piaskowania muru wystarczy?

Co do myjki to mam możliwość pożyczenia i spróbowania. Wątpię czy wystarczy sama myjka, bo jak próbowałem wcześniej szczotką drucianą na wiertarce oraz szlifierce to nie da się doczyścić dobrze kamieni z "plam" po śladach świeżego cementu.

Może prościej będzie naprawić mur samemu i zamówić firmę która to zrobić swoim sprzętem, przy okazji może hurtem by wypiaskowali bramę. Na allegro przykładowa cena za 1m2 to tylko 15zł, dość atrakcyjna, ale własnym sprzętem bym to zrobił raz z grubsza, połatał szczeliny a później wyczyścił kamienie z resztek zaprawy po łataniu.
  • Poziom 40  
    Jeśli chodzi o zielone naloty itp to zakatowałem to myjka ciśnieniową.
    Najpierw taką z obi od kumpla za jakieś śmieszne promocyjne pieniądze, lipa straszna choć Kärcher z napisu. Szkoda wody.
    Potem wziąłem od innego kumpla z warsztatu jego myjkę i dała rade.
  • Poziom 38  
    Jak piszesz sa na tej scianie rozne fugi i o roznej twardosci jedne stare drugie nowsze.
    Potraktuj ta sciane rozcienczonym kwasem do czyszczenia ceramiki z zaprawy cementowej, po czym splukaj woda, a nastepnie zneutralizuj pozostalosci kwasu woda wapienna.
    Bedziesz mial wtedy jednorodny material na scianie i chropowata powierzchnie fug i zaprawy, a to da dobra przyczepnosc dla nowej fugi.
  • Poziom 27  
    Spróbowałem jakimś tanim płynem z marketu do zmywania osadów i jestem zadowolony z efektu. Jasne plamy z kamieni zeszły, grubsze resztki cementu usunąłem szczotką drucianą na wiertarkę. Dziękuję za pomoc, chyba się obejdzie bez piaskowania.