Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak prawidłowo dociążyć prądowo styk sterowniczy. Analiza schematów.

22 Sie 2012 01:10 1494 7
  • Poziom 11  
    Chciałbym zapytać czy jest sens w obwodach gdzie mamy problem z przejściem przez styki dodawać przekaźnik lub stycznik (tak jak w wersji b) którego jedynym zadaniem będzie zwiększanie prądu płynącego przez styki.

Do "Moderatora- Elektryka Instalacje i Sieci" proszę o nie wyrzucanie tematu do kosza.
    Rozumiem że wasze ( Energetyków) napięcie sterownicze 110V w RG ,GPZ-tach i RPZ-tch przechodzi przez zakurzony styk bez problemu.
    Brak przejścia to zmora automatyków zwłaszcza UR w starych zakładach lub o dużym zapyleniu przy napięciach 24Vdc, 12Vdc lub tak zwanych stykach bezpotencjałowych.
    Znam prawo ohma i wiem że 110V łatwiej przebije się przez mikronową izolację w postaci warstewkę pyłu niż 12V.
    Wiem też że większy prąd to grzanie się styków ale mnie to nie przeraża.
    To co rozważam to gazowydmuchowe działanie łuku w skali mikro.

W przypadku przekaźnika za 50zł mogę przeboleć że skrócę jego kilkuletnio żywotność do np. 0,5 roku.
    Gdy linia produkcyjna pracuje w ruchu ciągłym przez miesiąc bardziej się opłaca co miesiąc wymienić przekaźnik niż brak przejścia ma spowodować straty i postój.

Próbuje dociec czy zwiększenie prądu z 3mA do 200mA poprawia problem braku przejścia

Mówiąc o grzaniu styków nie rozpatruje tego pod kątem wielkoprądowych wyłaczników np. NZM 4, APU, DS4 lub styczników SC402 tylko pod kątem przekaźnika w hermetycznej obudowie którgo wyciągam i wkładam w podstawkę w 5s.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Nie promowałbym takich rozwiązań.
    IMHO jedynym sensownym rozwiązaniem w podobnych przypadkach są okresowe przeglądy konserwacyjne. Oczywiście myślę tutaj nie o wypełnieniu rubryki w tabelce i zdmuchnięciem nadmiaru pyłu z obudowy ale o szczegółowym rozebraniu każdego przekaźnika i wyczyszczeniu go. :cry:
    Jeżeli kolega uważa że należy stosować inne napięcia sterowania to można rozważyć wprowadzenie przekaźnika pośredniczącego gdzie cewka (a tym samym układ szeregowo - równoległych połączeń stykowych) będzie na 230V zaś do sterownika wprowadzać tylko zestyk przekaźnika pośredniczącego.
    pozdrawiam
    pm001
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Można też przekaźnik z pojedynczym stykiem np. K1 zastąpić stycznikiem i połączyć równolegle 3 tory. Będzie 3 x większa powierzchnia styku gdzieś się zawsze przejście znajdzie. To chyba jedyne rozwiązanie dla styków bezpotencjałowych.
  • Poziom 11  
    Bardzo dobry pomysł pm.001, rozumiem że to będzie wyglądać tak

Tylko może rodzić pewne obawy związane z bezpieczeństem gdy niektóre styki to będą styki krańcówek na maszynie. Stare maszyny nie maja różnicówek a stara izolacja na przewodach sterowniczych może mieć za mało MΩ na taką zmianę napięcia.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Dokładnie tak to ma wyglądać
    A że wprowadzić tych zmian nie da się bez myślenia to zastrzegałem iż można rozważyć takie rozwiązanie. Oczywiście na forum nie da się przewidzieć wszelkich okoliczności jakie są na maszynie - ot choćby typ zastosowanych przewodów. Tak bezkrytycznie też nie stosowałbym RCD - można ale z rozwagą analizując najbardziej skrajne scenariusze (jak zareagują napędy maszyny gdy RCD wyłączy obwód sterowania)
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 42  
    manio978 napisał:
    Tylko może rodzić pewne obawy związane z bezpieczeństem gdy niektóre styki to będą styki krańcówek na maszynie.

To chyba oczywiste że osprzęt powinien być przystosowany do 230v

manio978 napisał:
    stara izolacja na przewodach sterowniczych może mieć za mało MΩ na taką zmianę napięcia.

Taka instalacja nadaje się do wymiany...

Rozumiem że instalacja sterownicza na niskie napięcia i niewielkie prądy - rozważałeś zastosowanie przekaźników elektronicznych?
  • Specjalista elektryk
    kortyleski napisał:
    Rozumiem że instalacja sterownicza na niskie napięcia i niewielkie prądy - rozważałeś zastosowanie przekaźników elektronicznych?

Czy mi się tylko tak wydaje, czy też jest to prosta droga do punktu startowego tej dyskusji. Patrz post 1.
    pozdrawiam
    pm001
  • Moderator
    manio978 napisał:

Do "Moderatora- Elektryka Instalacje i Sieci" proszę o nie wyrzucanie tematu do kosza.
    Rozumiem że wasze ( Energetyków) napięcie sterownicze 110V w RG ,GPZ-tach i RPZ-tch przechodzi przez zakurzony styk bez problemu.
    Brak przejścia to zmora automatyków zwłaszcza UR w starych zakładach lub o dużym zapyleniu przy napięciach 24Vdc, 12Vdc lub tak zwanych stykach bezpotencjałowych.

Zdaje się, że Kolega urządził sobie wieczór i poranek kpin z prawa Ohma, które mimo wszystko działa tak samo w "naszych" GPZ-tach jak i w "waszych" starych zakładach. Kpisz, czy o drogę pytasz?
    Przepracowałem kilkanaście lat w UR zakładu, gdzie warunki pracy maszyn były znacznie bardziej złożone niż w takich "o dużym zapyleniu", ale gdyby mi jakiś elektryk wyskoczył z taką propozycją, to mógłby od razu się pakować. Zwiększanie mocy grzejącej styki, przy rosnącej rezystancji ich przejścia to jawny sabotaż!
    A przecież nawet zastosowanie zwykłych kontaktronów rozwiązuje problem.

Temat zamykam, bo nie zasługuje na poważną dyskusję.