Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.

22 Sie 2012 12:23 11223 108
 • Poziom 14  
  Zrobiłem już chyba z miesiąc temu odtwarzacz .wav na atmedze 32 na tzw "pająka" i działało wszystko znakomicie.Ze względów estetycznych postanowiłem wytrawić płytkę pod tego playerka.Sama płytka jest bardzo prostej konstrukcji jak widać na poniższych zdjęciach.

  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.

  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.

  Dzielniki rezystorowe do karty sd są bezpośrednio za slotem karty a następnie podłączone do płytki - w ten sposób działało na pająka.Na płytce reszta połączeń jest dokładnie taka sama jak wcześniej - kwarc 16mhz, 2x kondensator 22p(do kwarcu),1x 100n(do aref) i opornik 10k(do reset).Po podłączeniu do zasilania są różne reakcje : albo nic się nie dzieje,albo dziwnie piszczy w głośniku(pwm1a portd.5), albo dodatkowa dioda sygnalizuje że nie czyta karty, w każdym razie nie zawsze jest ta sama reakcja procka.

  Męczę się z tym już od tygodnia, 100 razy sprawdziłem połączenie i jest tak jak wcześniej było na pająka.

  A najdziwniejsze jest to że jak podłącze układ do zasilania bez podłączonego głośnika a podłącze go dopiero po chwili to słychać w nim jakby ułamek sekundy odtwarzany plik po czym zabuczy ze dwa razy i cisza.Czyżby podłączenie głośnika powodowało jakąś awarie programu?

  Dla wyjaśnienia dodam że płytka odtwarzacza jest połączona z drugą płytką z prockiem atmega2561,którą w przyszłości będę sterować dotwarzanie plików muzycznych na at32, znajduje się na niej także stabilizator napięcia do sd.Oba układy zasilane są jednocześnie z jednego usb z laptopa.
  Może za słaby prąd?(at2561 ma jeszcze wyświetlacz graficzny 128*64)

  Tak więc znacie chyba wszystkie fakty.Jeśli będzie taka potrzeba to dorzucę jeszcze program i biblioteki do odtwarzacza,który na 100% działał.

  Proszę więc o jakąś podpowiedź co mogę zrobić żeby grało?
  Tytuł poprawiłem, proszę się trzymać regulaminu.
  LordBlick
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  werewolf15 napisał:
  A najdziwniejsze jest to że jak podłącze układ do zasilania bez podłączonego głośnika a podłącze go dopiero po chwili to słychać w nim jakby ułamek sekundy odtwarzany plik po czym zabuczy ze dwa razy i cisza.
  Nie ma w tym nic dziwnego, takie objawy moga być spowodowane przeciążeniem zasilania.
  Podane wyżej schematy są psu na budę:
  - Gdzie i w jaki sposób wpinasz kartę i głośnik ?
  - Skąd podajesz zasilanie ?
  - Czy głośnik ma w szereg kondensator 100µF ?
  Narysuj schemat uwzględniając odpowiedzi na te pytania, opis słowny nie jest w stanie dokładnie tego oddać...
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  ankowalik napisał:
  Wszyscy tak mamy: w pająku OK na płytce klapa. Nie pierwszyś i nie ostatni :D

  To trzeba prawidłowo projektować układy.

  werewolf15 napisał:
  Dla czego dtwarzacz wav działał na "pająka" na płytce już nie.


  Zacznijmy od tego, że:

  1. nie podłączasz prawidłowo mikrokontrolera: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html
  Brak filtracji zasilania.

  2. nie podłączasz prawidłowo programatora i źródła zasilania: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/p...emy-z-zaprogramowaniem.html#niepolaczone_masy
  Na razie ratuje Ciebie tylko to, że oba układy zasilasz są jednocześnie z jednego usb z laptopa.

  No i czekamy na pełny schemat, o którym pisze wyżej LordBlick.
 • Poziom 21  
  Prawdopodobnie przez przypadek, na "pająka" udało Ci się poprawnie po podłączać wszystkie elementy układu. Patrząc po schemacie jaki wykonałeś i "projekcie" obwodu drukowanego, złamałeś wszystkie możliwe zasady sztuki inżynierskiej.

  Po pierwsze, tworząc jakąkolwiek dokumentację techniczną, należy zrobić to sumiennie i rzetelnie. Na dodatek przejrzyście i zgodnie z zasadami rysunku technicznego. Tak jak pisali koledzy wyżej, opracowując układ, należy poprawnie włączyć w niego wszystkie "wymagane" elementy typu kwarce, kondensatory odsprzęgające w obwodach zasilania itd... Wszystkie niezbędne informacje na ten temat masz za równo tu na forum, czy w całym necie. Kolega dondu podał Ci nawet gotowca.

  I nie piszę tego żebyś się obraził, czy coś takiego. Domyślam się że byłeś niecierpliwy i nie chciałeś za dużo czasu poświecić nad projektowaniem PCB, ale uwierz mi, ten czas później owocuje z nawiązką.

  W dziedzinie elektroniki, techniki cyfrowej wymagana jest niestety precyzja, dokładność i wysoka jakość. Tylko to może (choć wcale nie musi) zagwarantować Ci zadziałanie układu od tzw "ręki".

  Także poczytaj to co podesłał Ci dondu zajrzyj do działu PCB, tam masz kilka artykułów o projektowaniu obwodów drukowanych i do dzieła! :)
  To nie jest trudne, ale wymaga odrobiny wiedzy - reszta to wyobraźnia, z czasem doświadczenie i czas... Potem, satysfakcja gwarantowana. :)

  W razie w - pytaj

  Powodzenia! :)
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 14  
  Na tym schemacie jest dokładnie tak jak mam na płytce i jak było na pająka.Zasilanie bezpośrednio z usb laptopa bo chyba w laptopie jest wystarczająco przefiltrowane - tak mi się zdawało.Przed głośnikiem nie ma w żadnych dodatkowych elementów bo grało dobrze bez nich.W kablu lpt od programatora mam na stałe wlutowane oporniki 330R i bezproblemowo komunikuje z kompem.Jeśli potrzeba mogę spróbować udostępnić filmik z odtwarzaczem na pająka - jeden wielki kłębek kabli i wtedy działało.

  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  1. Mikrokontroler tak jak każdy układ scalony sam sobie generuje zakłócenia na zasilaniu. To tak jak z samochodem - pomimo, że ma zawieszenie i opony, to sam generuje drgania.

  2. Głośnik także nie jest bez winy tym bardziej przy takim podłączeniu jak Twoje. To element indukcyjny i narażasz się na uszkodzenie mikrokontrolera. Dobrze byłoby dorobić malutki wzmacniacz na pojedynczym tranzystorze wraz z kondensatorem o którym pisał LordBlick. A jeżeli zależy Ci na jakości, to zastosuj nawet jakiś wzmacniacz operacyjny.

  3. stosujesz regulator na 3,3V nie zaglądnąwszy nawet do jego datasheet jak powinien być prawidłowo podłączony. W linku który podałem wszystko napisane.

  4.
  werewolf15 napisał:
  W kablu lpt od programatora mam na stałe wlutowane oporniki 330R i bezproblemowo komunikuje z kompem.Jeśli potrzeba mogę spróbować udostępnić filmik z odtwarzaczem na pająka - jeden wielki kłębek kabli i wtedy.

  A chciało Ci się chociaż przeczytać drugi link który podałem bezpośrednio wyjaśniający ten problem wraz z moim dopiskiem:

  dondu napisał:
  Na razie ratuje Ciebie tylko to, że oba układy zasilasz są jednocześnie z jednego usb z laptopa.

  Innymi słowy, programowanie działa tylko dlatego, że zasilasz układ z USB.  Reasumując:

  a. poczytaj datasheet lub linki podane przeze mnie i popraw swój schemat.
  b. do głośnika dodaj tranzystor z niezbędnymi elementami dodatkowymi.
  c. zacznij rysować czytelne schematy i używaj funkcji eksportu schematu do pliku graficznego, zamiast zrzutu ekranu: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html
  d. i postępuj tak:

  Electix napisał:
  W dziedzinie elektroniki, techniki cyfrowej wymagana jest niestety precyzja, dokładność i wysoka jakość. Tylko to może (choć wcale nie musi) zagwarantować Ci zadziałanie układu od tzw "ręki".

  e. czytaj dokładnie co Ci podsyłamy, a zaoszczędzisz kupę czasu.

  ... a efektem będzie prawidłowo zaprojektowany i działający odtwarzacz :)
 • Poziom 21  
  1. Eagle ma możliwość eksportu schematu, czy płytki do obrazka png, co zapewne ułatwiłoby Ci prezentacje schematów:
  File->Export->Image.
  2. Rysując schemat, nie prowadzi się połączeń poprzez symbole elementów (nieładnie, niezgodnie ze sztuka inżynierską, może prowadzić do błędów).
  3. Rysując schemat do połączeń elementów używaj narzędzia Net, a nie Wire. Stosując tą zasadę, unikniesz problemów przy tworzeniu Netlisty potrzebnej do projektu PCB.
  4. Kładź elementy w rastrze, zarówno na schemacie jak i na PCB, unikniesz w ten sposób problemów z prawidłowym połączeniem elementów. U Ciebie często występują na schemacie kropki (Junction) w miejscu styku wyprowadzeń elementów z połączeniami. To jest nieprawidłowe, Junction stosuje się na schematach tylko w miejscu krzyżujących się linii połączeniowych, jeżeli mają być one powiązane ze sobą elektrycznie.
  5. Przed jak i zaraz za stabilizatorem 3,3V warto dodać kondensatorki 100n, tak samo przy każdym wyprowadzeniu zasilania w MCU.
  6. Filmik z działaniem układu na "pająku" nie wniesie nic do tematu. Proponuję narysować schemat od nowa, porządnie i przysiąść konkretnie do projektu płytki innym sposobem nic nie wskórasz, a ludzie nie będą tracić czasu rozkmniając niechlujne schematy, czy jakieś "pająki". Na pewno każdy chętnie Ci pomoże, mimo wszystko musisz sam konkretnie przysiąść do tematu i zadawać rzeczowe pytania w razie problemów...
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  werewolf15 napisał:
  Przed głośnikiem nie ma w żadnych dodatkowych elementów bo grało dobrze bez nich.
  W tym momencie załamujesz każdego kompetentnego konstruktora. Głośnik nie jest skonstruowany do przepływu składowej stałej, a mikrokontroler do ciągłego przyjmowania szpilek przepięciowych od jego indukcyjności. "Na pająka" mogło działać tylko dlatego, że jakiś przypadkowo dobrany przewód ograniczał pobierany prąd przez głośnik.
 • Poziom 14  
  Dzięki wielkie za uświadomienie mnie o tak wielkich błędach bo nawet niezdawałem sobie prawy że je popełniam.
  Po paru modyfikacjach zrobiłem taki schemacik - mam nadzieję że jest czytelny :)
  Czy to zadziała?
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
 • Poziom 42  
  A jednak nadal masz poważne problemy na schemacie z filtrowaniem zasilania nie mówiąc już o samym schemacie - więc co dopiero będzie z PCB :(

  ale nie martw się przejrzyj jeszcze z łaski swojej to :

  http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

  myślę że dokładna lektura tego artykułu już ostatecznie trafi do twojej wyobraźni i już żadnego kolejnego układu z prockiem nie zaprojektujesz źle jeśli chodzi o filtrację zasilania. Bo przede wszystkim warto sobie zdać sprawę o co w tym chodzi a nie tylko jak poprawnie (na pamięć) coś projektować. To jedno ....

  a poza tym przejrzyj sobie tych kilka filmików LINK a kłopoty z rysowaniem schematów skończą ci się RAZ na ZAWSZE. Ba ! a do tego jeszcze poznasz fajne zasady projektowania PCB i na co tam trzeba uważać ;)
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  mirekk36 napisał:
  A jednak nadal masz poważne problemy na schemacie z filtrowaniem zasilania ...

  Z chęcią poznamy szczegóły tych poważnych problemów z filtracją zasilania.

  @werewolf15
  - filtracja zasilania - OK
  - głośnik - OK, ale nadal uważam, że powinieneś dać jakiś wzmacniacz tym bardziej, że to odtwarzacz dźwięków.
  - nie podłączyłeś masy przy regulatorze 3,3V

  No i schemat wygląda już całkiem, całkiem w porównaniu z poprzednimi :)

  EDIT:
  Z czego będzie zasilany regulator 5V?
 • Poziom 14  
  Regulator 5v zamierzam zasilać z zasilacza do anteny telewizyjnej tylko niewiem czy da radę.Jeśli nie to znajdę w rupieciach jakieś większe trafo, ewentualnie przewinę.
  dondu czy mógłbyś mi graficznie przedstawić taki prosty wzmacniacz na jednym tranzystorku jak pisałeś wcześniej?

  Acha i jeszcze pytanie.Na moim schemacie nie wiedziałem jaką wartość przypisać kondensatorowi od resetu, czy ma być ceramik czy elektrolit?Chodzi mi o to żeby później nie było kłopotów z programowaniem.A może wogule go nie dawać?
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  werewolf15 napisał:
  Regulator 5v zamierzam zasilać z zasilacza do anteny telewizyjnej tylko niewiem czy da radę.Jeśli nie to znajdę w rupieciach jakieś większe trafo, ewentualnie przewinę.

  Ważne by miał co najmniej 7,5V, i nie więcej niż 7,5V :)
  Nie podałeś typu regulatora napięcia 5V, więc przyjmuję, że stosujesz 7805.
  Chodzi o parametr Dropout Voltage: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/ldo-regulatory-napiecia-dropout-voltage.html
  Za duże napięcie będzie odkładało się za pomocą wydzielanego ciepła.
  Musisz wybrać samemu kompromis.


  werewolf15 napisał:
  dondu czy mógłbyś mi graficznie przedstawić taki prosty wzmacniacz na jednym tranzystorku jak pisałeś wcześniej?

  Poszukaj w grafikach na Google: simple speaker amplifier circuit
  http://tinyurl.com/cbpo5df  werewolf15 napisał:
  Acha i jeszcze pytanie.Na moim schemacie nie wiedziałem jaką wartość przypisać kondensatorowi od resetu, czy ma być ceramik czy elektrolit?Chodzi mi o to żeby później nie było kłopotów z programowaniem.A może wogule go nie dawać?

  Przy takim projekcie jak Twój zapewne wystarczą wewnętrzne zabezpieczenia na tym pinie i zewnętrzny rezystor 4,7k-10k. Ale dodanie kondensatora 100nF da Ci 99,99% pewności i nie powinno przeszkadzać w programowaniu. Gdybyś chciał dodać jakiś liczony w µF, to miałbyś ten problem: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/m...e-podlaczanie-pinow.html#reset_vs_kondensator
 • Poziom 21  
  No, widzę że Kolega Autor tematu wziął sobie nasze porady do serca... :)

  Gratuluję postępu, od razu lepiej się taki schemat czyta, kolega pewnie też ma satysfakcje z tego co uczynił. A ile przy tym można się nauczyć :)

  Myślę że najważniejsze rzeczy w temacie zostały już tu przedstawione, dondu wszystko Ci ładnie wypunktował, a ja dodam od siebie jeszcze tylko tyle, że w Twoim przypadku jako wzmacniacz mocy dla głośniczka mógłby sprawdzić się układ LM386n.

  Jest to wzmacniacz mocy audio bardzo łatwo dostępny, pracuje z napięciami jakie masz w układzie i nie wymaga wielu elementów zewnętrznych.
  Zajrzyj tu i ewentualnie do noty katalogowej
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Mała uwaga - przy stosowaniu wzmacniaczy audio, składową nośną PWM należy bardzo dobrze odfiltrować filtrem dolnoprzepustowym, bo inaczej możemy wyzwolić efekt tzw. samowzbudzenia wzmacniacza i w konsekwencji jego przegrzania i uszkodzenia.
 • Poziom 14  
  Przerobiłem trochę schemat.
  Co myślicie o przycisku do resetowania układu?
  Czy taki wzmacniacz może być?Jeśli tak to jaki element ma być na 7 nodze lm386(na schemacie pisze bypass czyli co)?Mam jeszcze tda7050 i kiedyś działał z tym odtwarzaczem ale trochę za cicho i niewiem czy dać go czy lm386.
  Znalazłem trafo TS10/4 - 220v/13,5v ; 0,56A Link.Nada się?
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.

  Dodam jeszcze że będę próbować zasilać oba układy z baterii 9v 6f22 varta alkaline.
  Czy te trafo da rade ładować tą bateryjkę i zasilać układy jednocześnie?
 • Poziom 21  
  werewolf15 napisał:
  Co myślicie o przycisku do resetowania układu?

  Może być, jeżeli MCU nie będzie pracować w "trudnych" warunkach, jeżeli chodzi o zakłócenia, jeżeli będziesz używał DEBUG WIRE musi tak zostać.
  werewolf15 napisał:
  Czy taki wzmacniacz może być?

  Tak jak narysowałeś na schemacie, to nie. Narysowałeś go błędnie. No bo po co ten potencjometr przed głośnikiem? Żeby go spalić (potencjometr)? ;) W żadnym schemacie aplikacyjnym w tym miejscu nie ma potencjometru. Jeżeli myślałeś o regulacji głośności dźwięków płynących z głośniczka, to od tego masz potencjometr na wejściu wzmacniacza mocy.
  werewolf15 napisał:
  Jeśli tak to jaki element ma być na 7 nodze lm386(na schemacie pisze bypass czyli co)?

  Bypass to angielskie słowo które oznacza omijanie... Generalnie z tym kondensatorem chodzi o to, że jak stosujesz większe wzmocnienia, czyli jak wpinasz jakieś elementy pomiędzy nóżki 1 i 8 wzmacniacza, to żeby uniknąć wzbudzania się wzmacniacza (czyli tendencji do samoistnego generowania jakichś sygnałów na wyjściu) podpina się do nóżki 7 wzmacniacza, kondensator o pojemności 0,1uF. Wystarczający układ dla Twojego zastosowania powinien być taki:
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.

  werewolf15 napisał:
  Mam jeszcze tda7050 i kiedyś działał z tym odtwarzaczem ale trochę za cicho i niewiem czy dać go czy lm386.

  Jeżeli masz ten układ pod ręką, to jasne że możesz go dać. Wymaga mniej elementów niż LM386. Tylko musisz go zastosować w połączeniu mostkowym:
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
  LordBlick napisał:
  Mała uwaga - przy stosowaniu wzmacniaczy audio, składową nośną PWM należy bardzo dobrze odfiltrować filtrem dolnoprzepustowym, bo inaczej możemy wyzwolić efekt tzw. samowzbudzenia wzmacniacza i w konsekwencji jego przegrzania i uszkodzenia.

  Radzę Ci zastosować się do tej uwagi i dobrze dobrać elementy filtru niezależnie od tego którą kostkę wybierzesz na wzmacniacz mocy.
  werewolf15 napisał:
  Znalazłem trafo TS10/4 - 220v/13,5v ; 0,56A Link.Nada się?

  Musisz oszacować jak dużo prądu będzie Ci potrzebne do zasilania całego układu, albo zmierzyć ile pobierał "pająk" dołożyć rezerwę z 25% i będziesz znał prąd uzwojenia wtórnego. Jeżeli chodzi o napięcie wtórne dobieranego transformatora, to powinno być one takie, żeby po wyprostowaniu i odfiltrowaniu było rzędu 7,5V (jeśli stosujesz stabilizator 7805) wtedy zminimalizujesz grzanie się stabilizatora. Parametry napięć transformatorów podawane są w wartościach skutecznych. Natomiast po wyprostowaniu i odfiltrowaniu, będziesz mieć wartość napięcia szczytowego uzwojenia wtórnego pomniejszoną o spadek napięcia na prostowniku. Jeśli chcesz mieć na wyjściu zasilania 7,5V a stosujesz mostek Graetza, to spadek masz około 3V czyli potrzebujesz na uzwojeniu wtórnym transformatora około 10,5V wartości szczytowej napięcia. Dla napięcia sinusoidalnie zmiennego wartość skuteczna wynosi U=(Umax/√2)->U=(10,5V/√2) a to daje nam w przybliżeniu 7,5V. Czyli najlepiej jak byś szukał trafa o takim lub zbliżonym napieciu na uzwojeniu wtórmym.
  werewolf15 napisał:
  Dodam jeszcze że będę próbować zasilać oba układy z baterii 9v 6f22 varta alkaline.
  Czy te trafo da rade ładować tą bateryjkę i zasilać układy jednocześnie?

  Jeżeli tak dobierzesz tafo jak Ci napisałem wyżej to odpowiedź brzmi nie.
 • Poziom 14  
  Więc decyduję się jednak na TDA7050 (zajmie mniej miejsca na płytce). A co do trafo to czy po przewinięciu wtórnych zwojów na 10,5v nieco grubszym drutem pociągnie oba układy i baterie?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  werewolf15 napisał:
  A co do trafo to czy po przewinięciu wtórnych zwojów na 10,5v nieco grubszym drutem pociągnie oba układy i baterie?
  1. Takie pytania to najlepiej w dziale "Układy zasilające", oczywiście po stwierdzeniu jaki jest maksymalny pobór prądu przez każdą z gałęzi - analogową i cyfrową.
  2. Absolutnie i pod żadnym pozorem baterii alkicznych nie wolno ładować ! Dalsza dyskusja na ten temat spowoduje przeniesienie do działu "Kosz".
 • Poziom 14  
  Ostatecznie wzmacniacz zrobiłem jak na schemacie.Niestety nie mogłem znaleźć w eaglu biblioteki TDA7050 więc podstawiłem LM386- budowa zewnętrzna wydaje się taka sama dla obu.
  Czy schemat jest poprawny?
  Czy mogę próbować robić płytkę do tego schematu?
  Czy to zadziała?

  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  werewolf15 napisał:
  Czy schemat jest poprawny?
  Nie, zrobiłeś dziwaczną hybrydę dwóch schematów podanych przez Electix. Wybierz po prostu jeden układ i powiązaną z nim aplikację - albo LM386, albo TDA7050.
  werewolf15 napisał:
  Czy to zadziała?
  Na pewno nie w sposób przez ciebie oczekiwany, może się to tylko skończyć w obecnej postaci szarym dymem...
 • Poziom 14  
  Ale już pisałem że nie znalazłem w eaglu biblioteki TDA7050 a podstawiłem LM bo ma taką samą budowę zewnętrzną chodzi mi o typ obudowy, ilość i rozstaw nóżek.
  Czy to jedyny powód dla którego układ ma pójść z dymem?
 • Poziom 21  
  werewolf15 napisał:
  Ostatecznie wzmacniacz zrobiłem jak na schemacie.Niestety nie mogłem znaleźć w eaglu biblioteki TDA7050 więc podstawiłem LM386- budowa zewnętrzna wydaje się taka sama dla obu.
  Czy schemat jest poprawny?

  Znów zrobiłeś babola wynikającego z lenistwa... ;)
  Nie robi się tak jak zrobiłeś, że w przypadku braku elementu bibliotecznego, zastępuje całkiem innym, tyle że w tej samej obudowie. To kolejny zamach na zasady rysunku technicznego... :)
  Poszukaj w necie czy aby na pewno nie znajdziesz biblioteki do TDA7050, a jeśli na prawdę się nie znajdzie, to sam narysujesz ją w kilka minut. To jest bardzo proste.
  werewolf15 napisał:
  Dodam jeszcze że będę próbować zasilać oba układy z baterii 9v 6f22 varta alkaline.
  Czy te trafo da rade ładować tą bateryjkę i zasilać układy jednocześnie?

  Właśnie nie doczytałem że pisałeś o bateryjce a nie o akumulatorze. Skoro pisaleś o ładowaniu, od razu przyjąłem, że zakładasz do tego celu akumulator.
  LordBlick napisał:
  Absolutnie i pod żadnym pozorem baterii alkicznych nie wolno ładować !
  I to ostrzeżenie musisz sobie wziąć do serca, jeśli Ci zależy na zdrowiu. Natomiast jeśli bardzo byś chciał zasilać układ z akumulatorów, to 4 sztuki (1,2


  Vx4=4,8V) typu AA odpowiednio podpięte w miejscu wyjścia stabilizatora 5V, mogłyby "załatwić sprawę".
 • Poziom 14  
  Znalazłem w googlach pare informacji i spróbowałem zrobić bibliotekę dla TDA7050 i wyszło coś takiego.Obudowę dałem DIL08 i na projekcie PCB nawet połączenia się zgadzają.
  Teraz będzie dobrze?
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
 • Poziom 21  
  Teraz zgadza się ze schematem aplikacyjnym. Jedyne co, to ten kondensator odsprzęgający na wejściu wzmacniacza 100µF jest trochę za duży. Myślę że coś w okolicach (1÷2,2)µF powinno być ok w tym przypadku. No i powinieneś go dać między wyjściem MCU, a wejściem potencjometru (tłumika) wzmacniacza audio. No i obróć go plusem w kierunku MCU.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nadal brak filtrowania nośnej PWM...
 • Poziom 14  
  Zmieniłem ten kondensator.
  Czy mogę już projektować płytkę według tego schematu?
  Jescze pytanie jakie wartości filtra dolnoprzepustowego do wzmacniacza(R3,C17)?
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  werewolf15 napisał:
  Jescze pytanie jakie wartości filtra dolnoprzepustowego do wzmacniacza(R3,C17)?
  A jaka częstotliwość nośna PWM ? Schemat do testów:
  [ATmega32] Odtwarzacz wav działał na "pająka", na płytce już nie.
  Tak naprawdę bez oscyloskopu za filtrem ciężko stwierdzić, czy dobrane wartości elementów są dobre.
  P.S. Zasilanie wzmacniacza audio powinno odbywać się z innej gałęzi niż mikrokontroler.
 • Poziom 21  
  Częstotliwość graniczna filtru dolnoprzepustowego RC wynosi:
  fg = (1 / (2*Π*R3*C17))
  Jeżeli jako granicę przyjmiesz 20kHz i wybierzesz jakieś R np: 10k to wzór będziesz mieć postaci:
  20000=(1/(2*Π*10000*C17))
  Po przekształceniu:
  C17=(1/(2*Π*10000*20000))≈795pF
  Czyli bierzesz najbliższą wartość z szeregu : 820pF

  Oczywiście, to są tylko wartości przykładowe, a jak pisze kolega LordBlick musisz je dobrać na podstawie jego wskazówek.