Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój klon PICkit2 - programator Microchip

blue_17 22 Sie 2012 17:09 8712 8
  • Mój klon PICkit2 - programator Microchip

Witam chciałem dzisiaj przedstawić mojego klona programatora PICkit2

Po zapoznaniu się z jego specyfikacja i jego funkcjonalnościami postanowiłem go wykonać.

Projekt pochodzi ze strony

http://www.sunduino.neth.pl/ z zakładki Projeky PIC

Najbardziej przekonało mnie funkcja trzy kanałowego analizatora logicznego z próbkowaniem do 1 MHz co pozwala na oglądanie np przebiegów PWM i może zastąpić w pewnych okolicznościach oscyloskop lub stanowić jego namiastkę.

Wszystko opisałem w miarę dokładnie pod tym adresem

http://www.blue17.elektroda.eu/pic/1354

Koszt wykonania jaki mnie wyniósł to około 25-30zł ponieważ procesor już posiadałem :)

Warto wykonać ten układ samodzielne ponieważ możemy go wykonać za około 1/3 ceny oryginału.

Jeśli miałbym jakieś życzenia do firmy ATMEL to by było aby oni zaprojektowali takie urządzenie dla swoich AVR-ów.

Chociaż z ciekawostek wspomnę że da się tym programatorem z pod AVRDude programować AVR-y :)

Pozdrawiam

Mój klon PICkit2 - programator Microchip Mój klon PICkit2 - programator Microchip

Fajne!
  • Semicon
  • #2 22 Sie 2012 21:44
    ciapciok
    Poziom 20  

Czy ten klon działa z napięciem 3,3V? Czy z powodu uproszczenia (brak wzmacniacza operacyjnego) oprogramowanie wyświetla jakieś komunikaty?

• Semicon
  • #3 22 Sie 2012 21:58
    blue_17
    Poziom 32  

Osobiście nie posiadam PIC-ów na takie napięcie ale inna osoba która wykonała również tą konstrukcję nie miała żadnych problemów z programowaniem mikrokontrolerów zasilanych napięciem 3.3V tylko jak wspomniałem w opisie nalezy zasilić mikrokontroler napięciem 3.3V

• #4 22 Sie 2012 21:59
    dickens1
    Poziom 11  

Kolega na jednej ze stron które podał, napisał że po programatorze idzie 5V, jeśli ma się procka na inne napięcie to trzeba sobie go zasilić z "zewnątrz"

Kolega wyżej mnie uprzedził :)

• #5 22 Sie 2012 23:49
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Sie 2012 00:17
    blue_17
    Poziom 32  

Jeszcze można używać go jako konwerter USB -> UART oraz do programowania EEPROM-ów :)

Mój klon PICkit2 - programator Microchip

Niema co narzekać bo tyle funkcjonalności za tak niską cenę ma niewiele urządzeń/projektów a nawet programatorów.

Co do PICkit3 są już opracowane klony - w pełni funkcjonalne

Jego filozofia jest bardzo podobna już do ICD2 za każdym razem po wybraniu procesora przeładowywane jest oprogramowanie

myślę że na dzień dzisiejszy PICkit2 lub bardziej zaawansowani nie potrzebujący najnowszych procesorów zbudują sobie ICD2 a profesjonaliści kupią sobie PICkita3 lub ICD3 chociaż prywatne osoby rzadko szarpną się na taki wydatek jak ICD3

Pozdrawiam

• #7 23 Sie 2012 01:45
    ja.czekanski
    Poziom 12  

Ładne wykonanie. Sam pół roku temu zrobiłem klona Pickit2 z tej strony: http://tomeko.net/pickit2.php?lang=pl . Ma on wsparcie dla każdego procesora obsługiwanego przez oryginał. Niestety, o ile moja wersja na płytce stykowej działała idealnie to po zrobieniu PCB jest jakiś problem z linią reset - przy napięciu ~12V program stwierdza zwarcie na tej linii co uniemożliwia programowanie połowy procesorów. Do dzisiaj nie naprawiłem urządzenia :(

• #8 23 Sie 2012 21:38
    wd40
    Poziom 21  

PK2 nie jest wspierany przez Microchip i dodatkowo programuje i emuluje mniej układów niż ICD2 (też niewspierany).

• #9 26 Paź 2012 00:15
    blue_17
    Poziom 32  

ogólnie można ale nie polecam bo wymaga to wymiany oprogramowania w PK