Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner czestotliwosci- OSP

22 Sie 2012 18:15 7728 13
  • Poziom 8  
    Cześć, mam problem, jestem strażakiem OSP, w jednostce mamy tylko 2 radiostacje(wiadomo, małe fundusze), i chciałbym kupić sobie skaner częstotliwości, który pozwoli mi na odsłuch PSK (Powiatowego Stanowiska Kierowania), PSP (Państwowej Straży Pożarnej), i innych służb. Czy legalnie mogę kupić taki skaner, zaprogramować go i słuchać w/w służb?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    ibri napisał:
    ...Czy legalnie moge kupic taki skaner, zaprogramowac go i słuchac w/w służb?

kkknc napisał:
    Słuchać możesz, nadawać nie.

Tak. Na skanerze dużo sobie ponadaje...
  • Poziom 34  
    Ręczny czy bazowy?

Ile maksymalnie możesz przeznaczyć pieniędzy?
  • Poziom 8  
    Najlepszy byłby ręczny, który w razie potrzeby mogę zabrać do akcji.
    Myślę że tak do 400 zł mogę na to wydać.

A i mam jeszcze jedno pytanie. Mieszkam w wiosce, która oddalona jest od centrali PSK i PSP na odległość ok 15 km w lini prostej, czy na średniej jakości skanerze , bez anteny zewnętrznej, dam rade ich "słuchać"?
  • Poziom 34  
    Zależy czy to simplex czy przemiennik? Jeżeli pierwsza opcja to tylko dyżurnego i to zapewne nie zawsze. Jeżeli druga to także wozy bojowe będziesz słyszał.

W tej cenie najlepszy będzie Albrecht AE86H. Tylko, że nie wiadomo czy da się zmienić zakres pięciu par granic, które chcemy skanować. Jeżeli się da to lepszej opcji nie ma.

Ps. Ile chcesz tych kanałów słuchać? Mniej jak 16? Wtedy lepsza Motorola GP będzie.
  • Poziom 8  
    mantoch napisał:
    Zależy czy to simplex czy przemiennik?

tego to nie wiem...

mantoch napisał:
    Ps. Ile chcesz tych kanałów słuchać? Mniej jak 16? Wtedy lepsza Motorola GP będzie.

Tak, napewno mniej niz 16. Wystarczy mi PSK, kanał operacyjny i moze jakieś pogotowie czy coś podobnego, ale myśle że 16 napewno mi wystarczy.
  • Poziom 8  
    Jestem z woj. Opolskiego, powiat Strzelecki.
    Mototrola to radiostacja, ktorą można równiez nadawac, czy nie bedzie z tym problemów prawnych?
  • Poziom 34  
    Zablokujesz PTT żeby przypadkiem nie nadawać (dzieci, alkohol, itp.) i po sprawie.

Straż Pożarna simplex. Pogotowie Ratunkowe simplex. Policja przemiennik ;)
  • Poziom 8  
    Najbardziej interesuje mnie Straz Pożarna, a na simplexie bedę słyszał tylko dyżurnego... Ale jezeli kupił bym motorole, to wtedy jak na normalnej radiostacji, bedę słyszeć wszytsko, czy mi sie zdaje?
  • Poziom 34  
    Z pewnością więcej niż na skanerze, gdyż Motorola jest czulsza, bo jest profesjonalnie wykonana.

W razie niedosytu możesz stację bazową w domu zorganizować przy użyciu radia stacjonarnego i wysoko wyniesionej anteny.

W przypadku radia nasobnego możesz wymienić antenę na obejmującą węższe pasmo przez co powinna być skuteczniejsza.
  • Poziom 8  
    A jeszcze co do mototroli, bo na nią sie chyba zdecyduję, czy mogę nadawanie zablokowac tylko przez komputer, czy tez w trakcie jej używania? np. gdy leży sobie w domu, to nadawanie jest zablokowane, lecz gdy musimy wyjechac do akcji, to na kanale operacyjnym 4 normalnie nadawac? Czy sprawa z kodowaniem nadawania wyglada jeszcze inaczej?
  • Poziom 32  
    ...
    Tylko przez komputer.

Ps.
    ckor78 na forum Radioscanner.pl napisał:

Otrzymałem oficjalną odpowiedź od bryg. Grzegorza Janika, naczelnika Wydziału Informatyki i Łączności KW PSP Warszawa.

----------------------------------------

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na emaila z dnia 26 czerwca br. Wydział Informatyki i Łączności KW PSP w Warszawie informuje, że użytkowanie w OSP prywatnego sprzętu łączności (należącego do ochotnika, a nie danej jednostki) jest zabronione.
    Radiotelefony nasobne pracujące w sieciach łączności PSP powinny spełniać następujące warunki:

- parametry techniczno-funkcjonalne, zgodne z załącznikiem nr 3 do Instrukcji w sprawie organizacji łączności w sieciach łączności UKF Państwowej Straży Pożarnej (dokument wewnętrzny, wyciąg dotyczący ww. parametrów dla radiotelefonów nasobnych w załączeniu). Zmiana parametrów funkcjonalno-użytkowych sprzętu łączności, adekwatnie do potrzeb, przy
    zachowaniu parametrów technicznych, środowiskowych i klimatycznych wymaga akceptacji Komendanta Wojewódzkiego PSP;

- sprzęt łączności powinien być wyspecyfikowany w dokumentacji ewidencyjnej danej jednostki / podmiotu współdziałającego (z podaniem m.in. nazwy producenta, oznaczenia typu, numerów seryjnych, zaprogramowanej obsady kanałowej, nazwy użytkownika).

Jednocześnie informujemy, że abonenci sieci radiowych muszą posiadać upoważnienia do pracy w sieciach łączności PSP (uprawnienia do obsługi urządzeń radiowych ). Powyższe musi być poprzedzone ukończeniem szkolenia, które powinno być cyklicznie powtarzane raz na 5 lat. Osoby, które przeszły przeszkolenie fakt ten potwierdzają własnoręcznym podpisem.

W przypadku posiadania informacji o nieprzestrzeganiu powyższych warunków pracy w sieciach łączności PSP przez członków OSP bardzo proszę o niezwłoczne powiadomienie o powyższym fakcie właściwego komendanta powiatowego PSP .

Z poważaniem,

bryg. Grzegorz Janik

Naczelnik Wydziału Informatyki i Łączności

KW PSP w Warszawie
    -------------------------------------------------------

http://radioscanner.pl/viewtopic.php?p=75488#p75488