Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres Bosch TCA 5201, zablokowany zaparzacz

Koval_6 22 Sie 2012 22:06 14424 38
  • #1 22 Sie 2012 22:06
    Koval_6
    Poziom 1  

Mam problem z tym ekspresem.
    Stało się to po 4 latach użytkowania. Dodam tylko, że czyszczenie serwisowe jest dokonywane zawsze regularnie.
    Palą się na czerwono przemiennie diody przycisków ECO oraz S. Nie pobiera wody, żadnych odgłosów.
    Zgodnie z instrukcją należy wyjąć i przeczyścić jednostkę zaparzającą. Problem w tym, że ów zaparzacz się zablokował. Aktualnie nie da rady go wyjąć, ani odblokować.
    Czy ktoś może coś doradzić? Czy ktoś wie w jaki sposób można zwolnić tą blokadę?
    Rozkręciłem już ten ekspres, ale nie mam pojęcia jak odblokować ten mechanizm.
    Zaparzacz jak nie chciał dać się wyjąć tak dalej nie chce.

2 29
  • #2 23 Sie 2012 07:27
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Koval_6 napisał:
    Rozkręciłem już ten ekspres, ale nie mam pojęcia jak odblokować ten mechanizm.

Odszukaj przewody od silniczka i zasil go z baterii 9V.

1
  • #3 04 Paź 2012 21:14
    tata_jagody
    Poziom 10  

Witam

Mam to samo. Okazuje się że winę za ten stan rzeczy ponosi kółko napędu tego mechanizmu. Producent zadbał aby ekspres nie posłużył klientowi za długo montując kółko plastikowe. Ścinają się zęby. Jedyną formą naprawy tej usterki jest wymiana silnika napędu z przekładniami. Cały moduł napędu kosztuje około 470zł.

Ja jestem na etapie szukania tego kółka. Podobno jest nie do zdobycia.

Pozdrawiam

3
  • #4 04 Paź 2012 21:21
    movzx
    Poziom 39  

tata_jagody napisał:
    Producent zadbał aby ekspres nie posłużył klientowi za długo montując kółko plastikowe.
    No nie mogę. A jakiego spodziewałeś się w ekspresie za 1000 złotych - tytanowego pozłacanego?

tata_jagody napisał:
    Ja jestem na etapie szukania tego kółka. Podobno jest nie do zdobycia.
    Najprędzej z uszkodzonego, skoro częścią zamienną jest cały napęd to osobno raczej nie ma co szukać.

0
  • #5 04 Paź 2012 21:38
    tata_jagody
    Poziom 10  

Nie spodziewam się kółka z tytanu. W urządzeniach za 3000 lub 4000 też pewnie nie ma tytanowych. Taka już polityka producentów, sprzęt ma działać dwa lata. Później to już loteria.

0
  • #6 21 Mar 2013 00:00
    toscani
    Poziom 2  

Każdy element jest do kupienia, kółko o którym piszesz również.

0
  • #7 21 Mar 2013 08:12
    tata_jagody
    Poziom 10  

Jam posiadasz wiedzę gdzie można kupić to kółko, to podaj. Ja wymieniłem cały moduł na nowy. Zakupiłem go z serwisu w Niemczech za 49 euro, u nas w serwisach chcą około 500,00zł. Dodam jeszcze, że do tego ekspresu pasuje moduł od ekspresów nivona (taki zakupiłem). Tylko uwaga na podłączenie przewodów, trzeba podłączyć je odwrotnie. Ja podłączyłem go zgodnie z kolorami i silnik pracował w drugą stronę. Po odwróceniu kolorów ekspres śmiga jak nowy.

Pozdrawiam

0
  • #8 21 Mar 2013 22:39
    toscani
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o to kółko mam nowe w cenie 25zł

2
  • #9 24 Mar 2013 20:34
    tata_jagody
    Poziom 10  

To nie jest to koło. Kółko o którym była tutaj mowa znajduje się w środku napędu. Przenosi ono napęd ze ślimacznicy silniczka na trzpień modułu zaparzania. Na tym trzpieniu jest zamontowane to koło,które pokazałeś.

0
  • #10 10 Kwi 2013 12:26
    szoso
    Poziom 10  

toscani, z tego co piszesz, masz dostęp do części ekspresów boscha.
    Mam TCA5401 i potrzebuję złączkę zaparzacza, którą doprowadzana jest gorąca woda pod ciśnieniem do tłoka. Jest coś takiego dostępne? Bo w serwisach cały zaparzacz wszędzie oferują a to to jak pewnie wiesz ok 400 zł

0
  • #11 24 Sie 2014 22:47
    rysiekj
    Poziom 14  

Możecie mi doradzić, gdzie kupić ew. kółka do napędu zaparzacza. Mam ekspres Bosch Verobar 300 , ale zaparzacz jest identyczny jak w innych, podejrzewam, że napęd również.

I jeszcze jedna prośba , jak rozebrać ten ekspres? Macie może jakiś dobry link do manuala serwisowego ?
    Nie chciałby, cos urwać etc. przy rozbiórce.

Dodano po 5 [godziny] 53 [minuty]:

Podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami.
    Mam ekspres Bosch Verobar 300 TES 70358/DE. Po załączeniu ekspres wypisał na wyświetlaczu "kontakt z hot line". Nie dało się wyjąć zaparzacza. Zorientowałem się, ze napęd nie dojechał do końca na zaparzaczu.

Rozebrałem całość i podpiąłem zasilacz 9V do silniczka napędzającego zaparzacz.
    Normalnie objechał w prawo w lewo. Kilka razy go przegoniłem. Dojechałem do pozycji. Poskładałem ekspres i błąd zniknął. Zastanawiam się czy coś wpadło pod tłok np. ziarnko i zablokowało napęd czy też na kółku ślimacznicy brakuje ząbka i akurat miałem teraz szczęście i przejechał przez ten brak. Co sądzicie.

1
  • #12 27 Sty 2017 11:30
    failbosch
    Poziom 4  

kolego mam podobny problem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3300011.html#16228762 u mnie w czasie próby zaparzenia zaparzacz tez się blokował tak że nie można go było wyjąć ale po wyłączeniu i włączeniu ponownym mogłem usunąć mo\duł zaparzacza, kupiłem nawet nowy myśląc że to wina zaparzacza jednak objawy są te same. Mógłbyś krok po kroku napisać jak dojść do tego silniczka napędu w ekspresie i przegonić: go jak to nazywasz zasilaczem czy baterią 9v.

0
  • #13 13 Kwi 2017 08:11
    ogr22
    Poziom 10  

Sorry za odkopanie tematu sprzed 3 lat ale mam podobny problem z TCA5201. Spróbuję dzisiaj podać napięcie na silniczek tylko gdzie on jest umiejscowiony ? Pod taśmą na środku ?

3
  • #14 13 Kwi 2017 10:19
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Przewody silnika znajdziesz na PCB, złączka x29. Zaznaczona na czerwono.
    Polaryzację i czas kręcenia musisz dobrać eksperymentalnie.

0
  • #15 13 Kwi 2017 22:26
    ogr22
    Poziom 10  

Dzięki wielkie kolego, sprawdzę wieczorem ;-)
    Dodano po 12 [godziny] 4 [minuty]:
    Niestety po podłączeniu baterii problem pozostał :/ Rozebrałem przekładnie i okazało się że zębatka jest uszkodzona :/ Z tego co czytałem to sama zębatka nie do dostania :/

0
  • #16 17 Kwi 2017 23:35
    ogr22
    Poziom 10  

Szukam tej zębatki i za pieruna nie mogę nic dostać. Oryginalna niestety niedostępna :/ Czy ktoś to jakoś obszedł?

2
  • #17 19 Cze 2017 13:33
    PrzemoRoman
    Poziom 5  

Witam mam tez problem z TCA 5201 posiadam go pięć lat i po dwóch i pół roku od zakupu wymieniłem zawór spustowy i wszystko było ok teraz znów po 2,5 latach mam problem ale troche odmienny lecz moze to znów zawór bo expres zachowuje sie tak jak na filmie czyli wszystko jest ok do momentu kiedy powinna polecieć kawa bo w tedy wylewa gwałtownie ciecz do tacki. https://m.youtube.com/watch?v=B-D6mjzhHNA

0
  • #18 19 Cze 2017 13:37
    ogr22
    Poziom 10  

Rozbierz i sprawdź sprężynkę od tego zaworu spustowego. U mnie poza zębatka okazało się że sprężynka przeskoczyła i zawór był cały czas w jednej pozycji.

0
  • #19 19 Cze 2017 14:03
    PrzemoRoman
    Poziom 5  

Do zaworu dotarłem wyjąłem wyczyściłem i dalej to samo lecz przed pierwsza wymiana dwa lata temu tez wyglądał ok a był juz do niczego po wymianie wszystko było ok tylko w tedy robił kawę i przepuszczał ja do tacki teraz mechanizm generalnie działa i prasuje kawę tylko w pewnym momencie "chlust "wszystko wylatuje dlatego pomyślałem ze to znów zawór Musze sprawdzić te zebatkę tylko nie wiem gdzie ona jest

0
  • #20 19 Cze 2017 14:14
    ogr22
    Poziom 10  

Zębatka którą ja wymieniałem znajduje się zabudowana w przekładni. Za przekładnią jest też taka druga biała w kształcie ucha - na nią też zerknij.

0
  • #21 19 Cze 2017 14:39
    PrzemoRoman
    Poziom 5  

OK, dzięki. Będę działał.

0
  • #22 22 Cze 2017 16:15
    PrzemoRoman
    Poziom 5  

Niestety nie jest dobrze Wymieniłem zawór dwudrożny na nowy sprawdziłem zębatki (są ok ) a expres jak świrował tak świruje czyli jestem dalej bez mapy Zastanawiam się czy inwestować w kolejne części takie jak zawór pary ? Czy to cos zmieni ?

0
  • #23 22 Cze 2017 21:24
    nioop

Specjalista AGD

Czy wobec tego nie prościej by było zobaczyć skąd ta woda cieknie niż zamawiać w ciemno części ?:|

0
  • #24 28 Sty 2018 17:03
    pstrychol
    Poziom 10  

Zębatki są już dostępne na Allegro.
    Sprzedają je do innego modelu ale napędy są bardzo podobne i powinno pasować i do TCA 5201

1
  • #25 12 Lut 2018 21:00
    piotruo
    Poziom 1  

Czy jakiś link na allegro można prosić z tymi kołami zębatymi

0
  • #26 13 Lut 2018 06:45
    pstrychol
    Poziom 10  

Podawanie linku do aukcji nie ma sensu. Aukcje się kończą i linki nie działają.
    Ta aukcja którą widziałem zakończyła się.

2
  • #27 25 Lut 2018 12:22
    pstrychol
    Poziom 10  

Zębatki znowu są dostępne na allegro.
    Wystarczy wpisać ,,zębatka tca''

0
  • #28 13 Kwi 2018 16:23
    mp29
    Poziom 1  

Witam, nie chcę zakładać nowego wątku, zapytam tutaj, w moim TCA5201 kawa leci z obu dysz jednocześnie, zarówno z wylotu kawy jak i z dyszy pary. Gdzie jest usterka, jak to naprawić, uszczelki, zawór ? Jak można wejść w "tryb serwisowy" o ile taki jest, tak aby wymusić zaparzanie bez konieczności dodawania kawy do zasobnika.

0