Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice do głośników Morel/Powerbass

22 Sie 2012 23:43 2676 10
  • Poziom 26  
    Witam
    Posiadam woofery z PowerBass S-6C i tweetery z Morel Tempo 6.
    Z PowerBassów mam oryginalną zwrotnicę z wymienionym kondensatorem na Jantzen (6,8uf), a do tweeterów Morela mam kondensator 3,3uf i rezystor 5W2K2.
    Mogę podłączyć te tweetery bezpośrednio do zwrotnic PowerBassa czy będzie za niskie cięcie? i czy można za zwrotnicą podłączyć ten rezystor szeregowo jakby było za dużo wysokich tonów?
    Ewentualnie mogę zostawić PowerBassy pod wzmacniaczem, a tweetery podłączyć pod radio, wtedy miał bym regulacje głośności.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zdajesz sobie sprawę że kupowanie uniwersalnej zwrotnicy to

bardzo duży błąd?

Losowe cięcia mogą spowodować uszkodzenie głośników.

O tym jak zagrają nawet nie wspominam.
  • Poziom 26  
    Zdaję sobie, ale zauważ że przez oryginalne zwrotnice Powerbassa woofer jest cięty wyżej niż 3500hz, a stromość to 6db/okt. Natomiast tweeter w oryginalnej zwrotnicy Morela jest cięty przy 3800Hz, o stromości 6db/okt. więc zastosowanie zwrotnicy 12db/okt i cięcie przy 3500Hz jest całkiem racjonalne. tym bardziej, że ludzie tną tą wysokotonówkę poniżej 3500Hz, co prawda na aktywnej zwrotnicy, ale to nie ma znaczenia.

Ciekawe stwierdzenie z tym że to bez znaczenia.

Rób jak chcesz, dla mnie sprzęt ma grać optymalnie a nie z przypadku.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Nie chodziło mi o to że nie ma znaczenia, tylko o sam fakt podziału w tym miejscu.

Wydaje Ci się że taka zwrotka tnie jak świetlny miecz?

To jest bardziej skomplikowane , dużo bardziej.
  • Poziom 21  
    adam_1991 ale ja czegoś nie rozumiem chyba;/
    Piszesz że na wooferze masz wymieniony kondensator, a później piszesz że jest na nim 6dB.
    Pytania nasuwają się same:
    Po co ci ten kondensator do filtra I rzędu ?
    Dodawałeś sam ten kondensator ?
    Jak go wyliczyłeś ?
    Może napisz czemu chcesz coś zmieniać i co ci nie pasuje, bo jak na razie wg mnie temat się trochę kupy nie trzyma i nie wiem po co ci to i co chcesz osiągnąć ;)
    Może zacznij od czytelnego opisania zwrotnicy, która masz teraz i czy coś już sam zmieniałeś.

Co do zwrotnic uniwersalnych to qstosz wszystko ładnie opisał ;)
    A regulacja poziomu tweetera to żaden problem więc się nie sugeruj taką funkcjonalnością.
  • Poziom 26  
    A więc tak:
    Woofer jest z zestawu PB S-6C, a tweeter z Morel Tempo 6
    Zwrotnica jest oryginalna z PowerBassa z wymienionym kondensatorem w torze wysokotonowym na Jantzena o tej samej pojemności, czyli 6,8uF. Na tweeterze od strony kierowcy dodatkowo jest tłumik o 1db. Wydaję mi się, że mógłbym dużo więcej wyciągnąć z tego tweetera, jednocześnie odciążając woofer. W tym zestawie brakuje mi trochę średnicy, oraz tweeter jest minimalnie za głośny. Dodam też, że głośniki są w wygłuszonych drzwiach na dystansach z mdf.
    Reszta sprzętu to
    radio: Clarion DXZ388RUSB
    wzmacniacz: Alpine 3554
    subwoofer: Re-Audio RE-10S4 w 20l obudowie zamkniętej.
  • Poziom 21  
    Brakuje ci średnicy bo przy takich elementach masz tam dziurę w okolicy 2-3kHz.
    Pierwsza sprawa to nie martw się obciążeniem woofera, raczej staraj się odciążyć tweeter bo on decyduje o detalach.
    6,8uF 6dB/okt to trochę dużo i możesz przez to stracić na wyższych częstotliwościach.
    Oczywiście możesz spróbować, może będzie dobrze, tweeterom nic strasznego się nie stanie, a jak tobie będzie tak pasować to po problemie ;)
    Tweetery tempo potrafią dużo znieść i u mnie przez jakiś czas grały do 2,2kHz ale ze zboczem 12dB/okt, jednak to był już ich max i grały mało detalicznie.
    Teraz pracują do 2,8kHz 12dB/okt i nie narzekają, ja też nie narzekam ;)
    Nie będę ci doradzał robienia zwrotnicy 12dB bo to" trochę" skomplikowanie.
    Żeby pokryć średnice daj na tweeter 4-4,2uF i na woofer cewkę 0,18-0.20mH, nie znam tych wooferów i nie wiem jak się zachowują przy tonach średnich,
    bo jeśli mają dziurę to powinieneś dać mniejszą cewkę, albo większy kondensator żeby się pasma trochę nałożyły.
    Przy takich elementach masz krzyżowanie na 3,2kHz i to powinno być ok ;)
    Żeby obniżyć poziom tweetera dodaj rezystor w szereg tak jak ten 5W2K2.
    Rezystory 5W są już od wartości 0,1 ohma więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego ;)

PS
    Po co ci ten tłumik od strony kierowcy ?
  • Poziom 26  
    Ponieważ nie mogłem odpowiednio ustawić sceny przed sobą, zawszę miałem ją przesuniętą w jedną, albo drugą stronę. A co do kondensatora to nie jest czasem tak, że im większą on ma pojemność tym niżej jest cięty?

A może podłączyć tweeter pod samo radio (przez oryginalną zwrotnicę Morela)?
  • Poziom 26  
    Zrobiłem pomiary głośników na oryginalnej zwrotnicy, tylko, że mikrofon nie był w tej samej pozycji ponieważ nie miałem żadnego stojaka, ale postaram się jeszcze zrobić dokładniejsze pomiary. Zielony to wykres całości, widać, że jest spadek przy 2,5 kHz, ale zmieniłem również polaryzację tweetera i dołek ten dużo się poprawił, ale nie zapisał mi się wykres tego. Niebieski to woofer, a czerwony tweeter, czemu on ma taką górkę przed cięciem?
    Zwrotnice do głośników Morel/Powerbass
    Poprzesuwałem trochę wykresy, żeby lepiej było widać
  • Poziom 21  
    Nie używaj określenia "oryginalnej" bo kondensator 3,3uF to oryginalna zwrotnica do tweeterów tempo i takie określenie jest mylące.
    Chodzi ci o zwrotnice od zestawu PB S-6C ?
    Ta dziura w 2-3kHz jest trochę dziwna i nigdy jej u siebie nie słyszałem a miałem tweeter puszczony do 2,2 kHz.
    Jeśli jest jak na wykresie to problem wyeliminujesz przesuwając cięcie wyżej, woofer powinien bez problemu dać radę do 4kHz.
    Wiem że w zestawie morel dotech ovation (ten sam tweeter MT-12) jest możliwości ustawienia cięcia na chyba 2,8kHz 6dB/okt (kondensator 4,7uF).
    Możesz się tym zasugerować.
    Staraj się wybrać cięcie dla tweetera i dopasować do tego woofer bo woofer ma jeszcze zapas, a zejście dla tweetera do 2kHz to za dużo ;)

A co do pytania o pojemność to masz pobaw się ( http://kolumny.prv.pl/zwrotnicab.php ) i sam sobie odpowiedz ;)
  • Poziom 26  
    Chodziło mi o oryginalną zwrotnicę z PowerBass-ów, czyli 6,8uF. Może wymienić tor wysokotonowy na oryginalną z Morela, czyli 3,3uF i rezystor 5W2K2. Wtedy cięcie będzie fabryczne, czyli 3800Hz. Bez rezystora strojenie będzie ok. 10kHz. Tylko czy wtedy tweeter nie będzie za cichy względem woofera?