Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 7738 - Przygaszanie matrycy LED - nietypowy przypadek

legalnl 22 Sie 2012 23:51 1284 12
  • #1 22 Sie 2012 23:51
    legalnl
    Poziom 10  

Witam wszystkich!

Mam bardzo przykry problem z matrycą laptopa.
    Posiadam laptop Acer Aspire 7738g LED 17,3"
    Po około 1-2 godzin matryca w laptopie przygasza mi się do wartości mniejszych niż można ustawić w systemie ale nie wygasza się całkowicie.
    Co ciekawsze po wyłączeniu matrycy (np poprzez zamknięcie klapy, Fn+F6 itp) na kilkanaście minut matryca jak by odzyskuje siły i jest w stanie świecić na minimalnej systemowej wartości przez następne kilkadziesiąt minut po czym znowu przygasa.
    Po zwiększeniu jasności w systemie powyżej wartości minimalnej matryca swieci krócej, po ustawieniu maksymalnej wartości od razu przyciemnia się.
    Matryca świeci zawsze równomiernie.

Problemem nie jest sterownik / system gdyż podczas takiego problemu raz juz przeinstalowałem system i nic to nie pomogło. Mam także drugi system na którym jest to samo.

Nigdy nie odkręcałem górnej klapki z ekranu i nie wiem czy wgl jest sens. Czy da się to jakoś naprawić? czy pozostała tylko wymiana .. właśnie czego? całej matrycy czy może podświetlenie jest osobno? może jakieś cześci? Bardzo prosze o jakie kolwiek wskazówki.

Pozdrawiam!

0 12
  • #2 23 Sie 2012 01:09
    ebry
    Poziom 30  

Trzeba zacząć od podstawienia drugiej matrycy.

0
  • #3 23 Sie 2012 08:40
    yang32
    Poziom 36  

Winny jest układ zasilania na płycie lub matryca. Objaw wskazuje ze pada układ zasilania raczej. Im więcej prądu musi dać tym szybciej pada.

0
  • #4 23 Sie 2012 09:13
    tronic1
    Spec od komputerów

W matrycach LED nie ma inwertera. W zależności od rodzaju matrycy stosowanie są kontrolery zasilania w postaci układu scalonego..

0
  • #5 23 Sie 2012 11:04
    legalnl
    Poziom 10  

właśnie piszę bo także wydaje mi się zę w LED nie ma inwertera.
    Jeżeli odłącze zasilanie to monitor jeszcze bardziej przygasza jeżeli bateria wyczerpuje się to ekran też dziwnie się zachowuje tak jak by migocze ale nie włącz wyłącz tylko coś jak w pierwszych monitorach CRT ze słabym odświeżaniem.

0
  • #6 23 Sie 2012 13:48
    yang32
    Poziom 36  

Macie rację oprawiłem. Zaspany byłem i nie zauważyłem że to matryca LED owa.
    Może być problem z układem zasilającym na płycie.

0
  • #7 23 Sie 2012 13:51
    legalnl
    Poziom 10  

też to dzis słyszałem, jednak tego chyba nie naprawie :(

0
  • #8 23 Sie 2012 13:53
    yang32
    Poziom 36  

Jeśli układ zasilający to czeka Cię serwis i zapewne jego wymiana. Jednak wcześniej sprawdziłbym na innej matrycy tak dla pewności.

0
  • #9 23 Sie 2012 14:00
    legalnl
    Poziom 10  

z tego co mi powiedzieli to matryca nic nie da. Matryca dobrze działa, dobrze świeci itp, tylko te podświetlenie przygasza ogólnie nawala. serwis płyty głównej ciekawe ile to wyniesie.

0
  • #10 23 Sie 2012 14:53
    yang32
    Poziom 36  

Jeżeli układ jest uszkodzony na płycie, to mam kilka uszkodzonych płyt, ale ten element byłby sprawny. Myślę że za 250 to spokojnie bym Ci zrobił. Zobacz czy ktoś w Twojej okolicy jest w stanie to zrobić i ma część i ile za to policzy. Jak będziesz zainteresowany jeśli to by nie wypaliło, to napisz na PW do mnie.

0
  • #11 23 Sie 2012 17:27
    legalnl
    Poziom 10  

tak myślałem że to coś z płytą główną bo ktoś mi powiedział że to sterowane z płyty. a to cała płyta do wymiany czy jest to osobno?

0
  • #12 23 Sie 2012 17:32
    yang32
    Poziom 36  

Układ sam na płycie jest do wymiany. Całej nie trzeba.

0
  • #13 23 Sie 2012 17:35
    legalnl
    Poziom 10  

oki dziekuje :)
    Kiedyś juz gdzieś wymieniałem układ zasilania w jakimś mało znanym laptopie i zapłaciłem 300 zł wiec pewnie gdzieś tak kosztuje.

0