Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary mzc-2 w instalacji TN-C-S

23 Sie 2012 00:21 5670 16
  • #1 23 Sie 2012 00:21
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 23 Sie 2012 07:02
    piter244
    Poziom 23  

Myślę że w ubezpieczalni papier Ci przyjmą, bo nikt tego sprawdzać nie będzie, ale w razie wypadku lub pożaru ktoś odkopie Twój protokół, na nim numer miernika, zażąda świadectwa miernika i będziesz miał ciężkie nieprzyjemności. Ty wystawiasz protokół i podbijasz pieczątki więc jesteś za to odpowiedzialny. Moim zdaniem nie warto się narażać.

0
  • #3 23 Sie 2012 10:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 23 Sie 2012 23:03
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #5 24 Sie 2012 10:16
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 24 Sie 2012 15:45
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Sie 2012 13:13
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 29 Sie 2012 20:20
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 30 Sie 2012 00:19
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Sie 2012 07:27
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

lordpakernik napisał:

Powiedział, że świadectwo sprawdzenia polega na tym, czy przyrząd jest dobrze skalibrowany i czy błędy mieszczą się w tych podanych przez producenta.
    Pomiarowców na forum kilkuset ale żeby się podzielić jak to "jest u siebie" to jakoś nikt się nie kwapi.

No podzielę się z tobą moimi sposobami określenia czy miernik jest ok czy be :D
    I tak po kolei:
    Mam miernik uziemień. Po zakupie zrobiłem sobie taki patent: trzy rezystory zlutowane szeregowo 100Ω - 5.6Ω - 5.6Ω oczywiście nie precyzyjne maja tam jakąś tolerancje nie wiem ale chyba 10% mało ważne w tym układzie mam 4 zaciski.
    Po zlutowaniu tego dokonałem ustalenia kolejności zacisków czyli 1-2-3-4. Następnie zrobiłem sobie kartę i tam odnotowałem pomiary symulowanego pomiaru uziemienia czyli pod zaciski podpiąłem przewody pomiarowe miernika. Na mierniku wyskoczył wynik i ten wynik zanotowałem. Co pewien czas sprawdzam czy w tej konfiguracji wynik się powtarza. Wynik się powtarza więc uznaje że ustrój pomiarowy działa prawidłowo.
    Co do sprawdzania mierników rezystancji izolacji też mam patent z rezystorami MΩ i na tym sprawdzam wyniki pomiarów skoro wyniki się pokrywają z poprzednimi uznaje że miernik funkcjonuje dobrze.
    Też mam do sprawdzania pomiarów małej rezystancji 200mA rezystory z TV 3.3Ω 85Ω 150Ω mało dokładne w tolerancji ale tylko chodzi o to by wynik się powtórzył.
    Jeśli chodzi o sprawdzenie miernika do pętli zwarcia i RCD tu niestety nie mam patentów tylko porównanie z innym miernikiem.
    Metody może niezbyt wyrafinowane ale zawsze mam pewność że są sprawne. Na wysyłanie na wzorcowanie no jakoś nie mam kasy by zaszaleć :| Jakoś trzeba sobie radzić chociaż tak.
    Wiem że taka metoda nie jest w 100% pewna i postępowanie nie jest zbyt właściwe ale jakoś trzeba sobie radzić. Lepiej tak niż w ogóle nic nie robić.

0
  • #11 30 Sie 2012 07:56
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego lordpakernik, masz napisany w świadectwie wzorcowania miernika termin ważności? Laboratoria wpisują termin kolejnego wzorcowania tylko na wyraźne życzenia użytkownika.
    W przepisach nigdzie ma czegoś takiego jak terminy ważności świadectw wzorcowania. Użytkownik decyduje kiedy traci zaufanie do wskazań miernika i powtarza wzorcowanie albo ustala sobie harmonogram kolejnych wzorcowań. W firmie gdzie pracuję mamy n.p. przyjęte 2 lata na mierniki intensywnie eksploatowane i 3 lata na używane rzadko.
    Nikt nie ma prawa żądać wzorcowań co roku czy twierdzić że świadectwo starsze niż sprzed roku jest nieważne.

0
  • #12 30 Sie 2012 11:33
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 30 Sie 2012 11:49
    MrMazi
    Poziom 16  

Może wrzucę 3 grosze do rozmowy.
    Cytat ze świadectwa wzorcowania, które otrzymałem wczoraj.
    "Jeżeli harmonogram Zleceniodawcy nie przewiduje inaczej, to świadectwo traci ważność w ostatni dzień analogicznego miesiąca następnego roku lub w przypadku uszkodzenia przyrządu"
    Czyli tak jak piszecie. Mogę sobie w własnych procedurach / instrukcjach zapisać dowolny czasookres badań.
    Koszt badania MZC-300 -180 zł netto.

0
  • #14 30 Sie 2012 14:14
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego MrMazi, z ciekawości zapytam, które laboratorium napisało ten tekst "Jeżeli harmonogram Zleceniodawcy nie przewiduje inaczej, to świadectwo traci ważność w ostatni dzień analogicznego miesiąca następnego roku lub w przypadku uszkodzenia przyrządu" "?

0
  • #15 30 Sie 2012 14:48
    MrMazi
    Poziom 16  

Energopomiar-Elektryka Gliwice.
    Jak Kolega nie wierzy to zrobię zdjęcie i podepnę.

0
  • #16 30 Sie 2012 15:36
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Czemu miałbym nie wierzyć? Trochę mnie po prostu dziwi że w świadectwie wzorcowania ktoś zapisał że traci ważność z jakimś tam dniem więc chciałem wiedzieć kto. :D
    Z informacji jakie mam z co najmniej dwóch laboratoriów wzorcujących Okręgowych Urzędów Miar na wniosek klienta wpisują termin kolejnego wzorcowania ale nie termin ważności świadectwa bo byłoby to niezgodne z przepisami. No, chyba że Kolegom z Gliwic wolno więcej. :D

0
  • #17 25 Wrz 2012 00:18
    kruskal
    Poziom 13  

Zainteresowała mnie wypowiedź zdziśka 1979. Dlaczego?. Ogólnie lubię jakieś tanie i skuteczne patenty. Może ktoś skorzysta z tego poniżej.
    Idea urządzeń typu testbox czy też checkbox jest znana od dawna. Producenci urządzeń pomiarowych zaznaczają, że sprawdzanie za ich pomocą (boxów) nie jest równoważne sprawdzeniu w laboratorium. Tym niemniej jest to metoda dość skuteczna. Nie posiadam takiego "urządzenia". W jego zastępstwie posługuję moim multimetrem. Idea - jeśli multimetr posiada precyzyjny bocznik i dzielnik napięcia to można go wykorzystać do sprawdzenia wybranego zakresu pomiaru izolacji, uziemienia lub ciągłości. Metoda sprawdza się w moim manualnym multimetrze. Przełączam go na mA i mam dość precyzyjne i stabilne R. Podłączam tam mojego Fluka 1652, spokojnie mogę sprawdzić R. Jeśli potrzebuje nieco większej R to przełączam na DCV. R wejściowa ma 10Mom i widzę 10.00M na Fluku.
    20uA - 10kom
    200uA - 1k
    2mA - 100om
    20mA - 10om
    200mA - 1om
    2A - 0,1om
    20A - 0,01om
    1000V - 10Mom
    Tak samo postępuję z LEM Handy Geo.
    Oczywiście jest to uproszczone sprawdzenie, często jednopunktowe ale wystarczające co do upewnienia się o ogólnej sprawności miernika.
    Uwaga: metoda sprawdza się jeśli spadek napięcia na boczniku jest <= 200-300mV. Po prostu jeśli nie widzę przekroczenia zakresu na mutlimetrze to mój "testbox" jest OK.
    Jak widzisz prosty, tani testbox zawsze mam przy sobie.

0