Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary mzc-2 w instalacji TN-C-S

23 Aug 2012 00:21 7722 16
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  piter244
  Level 23  
  Myślę że w ubezpieczalni papier Ci przyjmą, bo nikt tego sprawdzać nie będzie, ale w razie wypadku lub pożaru ktoś odkopie Twój protokół, na nim numer miernika, zażąda świadectwa miernika i będziesz miał ciężkie nieprzyjemności. Ty wystawiasz protokół i podbijasz pieczątki więc jesteś za to odpowiedzialny. Moim zdaniem nie warto się narażać.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  zdzisiek1979
  Level 38  
  lordpakernik wrote:

  Powiedział, że świadectwo sprawdzenia polega na tym, czy przyrząd jest dobrze skalibrowany i czy błędy mieszczą się w tych podanych przez producenta.
  Pomiarowców na forum kilkuset ale żeby się podzielić jak to "jest u siebie" to jakoś nikt się nie kwapi.


  No podzielę się z tobą moimi sposobami określenia czy miernik jest ok czy be :D
  I tak po kolei:
  Mam miernik uziemień. Po zakupie zrobiłem sobie taki patent: trzy rezystory zlutowane szeregowo 100Ω - 5.6Ω - 5.6Ω oczywiście nie precyzyjne maja tam jakąś tolerancje nie wiem ale chyba 10% mało ważne w tym układzie mam 4 zaciski.
  Po zlutowaniu tego dokonałem ustalenia kolejności zacisków czyli 1-2-3-4. Następnie zrobiłem sobie kartę i tam odnotowałem pomiary symulowanego pomiaru uziemienia czyli pod zaciski podpiąłem przewody pomiarowe miernika. Na mierniku wyskoczył wynik i ten wynik zanotowałem. Co pewien czas sprawdzam czy w tej konfiguracji wynik się powtarza. Wynik się powtarza więc uznaje że ustrój pomiarowy działa prawidłowo.
  Co do sprawdzania mierników rezystancji izolacji też mam patent z rezystorami MΩ i na tym sprawdzam wyniki pomiarów skoro wyniki się pokrywają z poprzednimi uznaje że miernik funkcjonuje dobrze.
  Też mam do sprawdzania pomiarów małej rezystancji 200mA rezystory z TV 3.3Ω 85Ω 150Ω mało dokładne w tolerancji ale tylko chodzi o to by wynik się powtórzył.
  Jeśli chodzi o sprawdzenie miernika do pętli zwarcia i RCD tu niestety nie mam patentów tylko porównanie z innym miernikiem.
  Metody może niezbyt wyrafinowane ale zawsze mam pewność że są sprawne. Na wysyłanie na wzorcowanie no jakoś nie mam kasy by zaszaleć :| Jakoś trzeba sobie radzić chociaż tak.
  Wiem że taka metoda nie jest w 100% pewna i postępowanie nie jest zbyt właściwe ale jakoś trzeba sobie radzić. Lepiej tak niż w ogóle nic nie robić.
 • #11
  mar_cik
  Electrician specialist
  Kolego lordpakernik, masz napisany w świadectwie wzorcowania miernika termin ważności? Laboratoria wpisują termin kolejnego wzorcowania tylko na wyraźne życzenia użytkownika.
  W przepisach nigdzie ma czegoś takiego jak terminy ważności świadectw wzorcowania. Użytkownik decyduje kiedy traci zaufanie do wskazań miernika i powtarza wzorcowanie albo ustala sobie harmonogram kolejnych wzorcowań. W firmie gdzie pracuję mamy n.p. przyjęte 2 lata na mierniki intensywnie eksploatowane i 3 lata na używane rzadko.
  Nikt nie ma prawa żądać wzorcowań co roku czy twierdzić że świadectwo starsze niż sprzed roku jest nieważne.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  MrMazi
  Level 16  
  Może wrzucę 3 grosze do rozmowy.
  Cytat ze świadectwa wzorcowania, które otrzymałem wczoraj.
  "Jeżeli harmonogram Zleceniodawcy nie przewiduje inaczej, to świadectwo traci ważność w ostatni dzień analogicznego miesiąca następnego roku lub w przypadku uszkodzenia przyrządu"
  Czyli tak jak piszecie. Mogę sobie w własnych procedurach / instrukcjach zapisać dowolny czasookres badań.
  Koszt badania MZC-300 -180 zł netto.
 • #14
  mar_cik
  Electrician specialist
  Kolego MrMazi, z ciekawości zapytam, które laboratorium napisało ten tekst "Jeżeli harmonogram Zleceniodawcy nie przewiduje inaczej, to świadectwo traci ważność w ostatni dzień analogicznego miesiąca następnego roku lub w przypadku uszkodzenia przyrządu" "?
 • #15
  MrMazi
  Level 16  
  Energopomiar-Elektryka Gliwice.
  Jak Kolega nie wierzy to zrobię zdjęcie i podepnę.
 • #16
  mar_cik
  Electrician specialist
  Czemu miałbym nie wierzyć? Trochę mnie po prostu dziwi że w świadectwie wzorcowania ktoś zapisał że traci ważność z jakimś tam dniem więc chciałem wiedzieć kto. :D
  Z informacji jakie mam z co najmniej dwóch laboratoriów wzorcujących Okręgowych Urzędów Miar na wniosek klienta wpisują termin kolejnego wzorcowania ale nie termin ważności świadectwa bo byłoby to niezgodne z przepisami. No, chyba że Kolegom z Gliwic wolno więcej. :D
 • #17
  kruskal
  Level 14  
  Zainteresowała mnie wypowiedź zdziśka 1979. Dlaczego?. Ogólnie lubię jakieś tanie i skuteczne patenty. Może ktoś skorzysta z tego poniżej.
  Idea urządzeń typu testbox czy też checkbox jest znana od dawna. Producenci urządzeń pomiarowych zaznaczają, że sprawdzanie za ich pomocą (boxów) nie jest równoważne sprawdzeniu w laboratorium. Tym niemniej jest to metoda dość skuteczna. Nie posiadam takiego "urządzenia". W jego zastępstwie posługuję moim multimetrem. Idea - jeśli multimetr posiada precyzyjny bocznik i dzielnik napięcia to można go wykorzystać do sprawdzenia wybranego zakresu pomiaru izolacji, uziemienia lub ciągłości. Metoda sprawdza się w moim manualnym multimetrze. Przełączam go na mA i mam dość precyzyjne i stabilne R. Podłączam tam mojego Fluka 1652, spokojnie mogę sprawdzić R. Jeśli potrzebuje nieco większej R to przełączam na DCV. R wejściowa ma 10Mom i widzę 10.00M na Fluku.
  20uA - 10kom
  200uA - 1k
  2mA - 100om
  20mA - 10om
  200mA - 1om
  2A - 0,1om
  20A - 0,01om
  1000V - 10Mom
  Tak samo postępuję z LEM Handy Geo.
  Oczywiście jest to uproszczone sprawdzenie, często jednopunktowe ale wystarczające co do upewnienia się o ogólnej sprawności miernika.
  Uwaga: metoda sprawdza się jeśli spadek napięcia na boczniku jest <= 200-300mV. Po prostu jeśli nie widzę przekroczenia zakresu na mutlimetrze to mój "testbox" jest OK.
  Jak widzisz prosty, tani testbox zawsze mam przy sobie.