Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przed dotykie pośrednim w rozdzielni średniego napięcia.

23 Sie 2012 08:59 6909 20
  • Poziom 20  
    Witam,

była u mnie w zakładzie kontrola PIP która kotrolowała rozdzielnie średniego napięcia i kontroler poprosił o protokół z badań ochrony przeciwporażeniowej rozdzielni średniego napięcia. Od czasu kiedy zakład istnieje (50lat) nigdy takich pomiarów nie robiliśmy.

Kontroler PIP wydał nakaz aby:
    "Potrwierdzić pomiarami skuteczności działania ochrony przeciwporażeniowej przed dotykiem pośrednim, przy urządzeniach elektroenergetycznych w rozdzielni średniego napięcia"

Czy ktoś się orientuje o jakie pomiary chodzi kontrolerowi Państwowej Inspekcji Pracy?
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    Jakie jest napięcie? Jaka została podana podstawa prawna? Czy sprzęt pomocniczy (np. drążki izolacyjne, wskaźniki obecności napięcia, rękawice, kalosze, chodniki) posiada aktualne badania? A w ogóle czy jest instrukcja eksploatacji rozdzielni, spis osób upoważnionych do wejścia na jej teren?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Do ochrony przed dotykiem pośrednim zalicza się:
    1. Ochrona przez zastosowanie samoczynnego wyłączenia zasilania.
    2. Ochrona przez zastosowanie urządzeń II klasy ochronności.
    3. Ochrona przez zastosowanie izolowanego stanowiska.
    4. Ochrona przez zastosowanie nieuziemionych połączeń wyrównawczych.
    5. Ochrona przez zastosowanie separacji elektrycznej
    6. Połączenia wyrównawcze główne i dodatkowe.

Każ temu PIPczakowi podać podstawę prawną bo coś mi się zdaje, że czegoś nie doczytał, lub posiada niepełny zakres wiedzy. W końcu PIPczak to nie elektryk i nie musi się znać na wszystkim.

Być może pomyliło mu się ze stosowaniem sprzętu i ubrania ochronnego w rozdzielnicach średniego napięcia.
    Taki sprzęt i ubrania ochronne powinna posiadać każda obsługa rozdzielni.
    Sprzęt i ubrania ochronne powinny być badane co określony czas.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Cytat:
    Od czasu kiedy zakład istnieje (50lat) nigdy takich pomiarów nie robiliśmy.

Z uwagi na swój wiek pozwolę sobie stwierdzi, że jest to niemożliwe.
    Może kolega zbyt krótko tam pracuje.

Nie będę komentował treści zalecenia inspektora PIP.

Dla rozdzielni SN wykonuje się
    - sprawdzenie ciągłości i rezystancji połączeń ochronnych
    - pomiary rezystancji izolacji
    - pomiar rezystancji uziemień
    - pomiar napięć dotykowych
    - pomiar napięć krokowych.
    - pomiar nastaw i czasów zadziałania zabezpieczeń.
  • Poziom 20  
    Napięcie to 15kV.
    Podstawa prawna:
    -art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007r. o Państwowej inspekcji pracy ( Dz.u. z 2012r. poz. 404)
    -art. 207 paragraf 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz 94 ze zmianami oraz z 2011r. Nr 232, poz. 1378)
    -paragraf 10.2 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. u. z 2003r. Nr 169, poz. 1650 ze zmianami oraz z 2011r. Nr 173, poz. 1034)

Sprzęt elektroizolacyjny miał ważny przegląd - badamy je sami.
    Nie było instrukcji eksploatacji rozdzielni (poza gotowymi co kupuje się w sklepie bhp) - to jest kolejny nakaz,
    Lista osób upoważnionych - jest.

Jedynie to korzystamy z ochrony przez połączenia wyrównawcze, uziemienie i elementy izolacyjne.

Pracownik utrzymania ruchu który teraz jest pracownikiem firmy zewnętrznej (taka polityka) pracuje w tym zakładzie przeszło 30 lat nigdy nie wykonywał pomiarów w rozdzielniach które chciałby Inspektor PIP.

Z dodatkowych informacji które uzyskałem to poza listą wymienioną przez kol. elservice to pomiar odstępów izolatorów, pomiar odstępów barierek.
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator sekcji Technicznej
    Mnie nie chodziło o podstawę prawną kontroli, tylko tego sformułowania, które przytoczyłeś.
  • Poziom 15  
    Pomiary odległości o których kolega wspomina wykonuje się tylko przy odbiorach
    powykonawczych, przed przyjęciem do eksploatacji i nie wchodzą w zakres czynności przy
    przeglądach okresowych. W dawnych czasach rozdzielnie SN w małych i średnich zakładach były
    pod względem eksploatacji w gestii energetyki zawodowej. Widocznie w czasie przekształceń
    własnościowych nikt nie zadbał o przejęcie dokumentacji technicznej tej stacji.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Sieci średniego napięcia są - zazwyczaj- sieciami IT. I tak należy do nich podchodzić. Sprowadza się to do wykazania, że spadek napięcia na rezystancji uziemiania przy pojedynczym doziemieniu ( pomiar prądu pojemnościowego sieci) nie przekroczy 50 V. Drugi pomiar to napięcia krokowe- też nie może przekroczyć napięcia bezpiecznego. Tak było ( przynajmniej wtedy, kiedy jeszcze pracowałem) w górnictwie.Także w instalacjach na powierzchni.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    elservice napisał:

Z ciekawości zapytam czym wykonywaliście te pomiary ?
  • Poziom 15  
    Tak (z wyjątkiem tych z SF6) i to na podstawie instrukcji eksploatacji.
  • Poziom 35  
    Pytałem czym, jakim przyrządem mierzyliście rezystancję izolacji rozdzielni SN.
    Pracuję w energetyce już sporo lat ale jeszcze nie słyszałem żeby ktoś mierzył rezystancję izolacji rozdzielni, dlatego chcę uzupełnić moją niewiedzę i się pytam. No chyba że kolega, tak samo jak ten BHP-owiec, "wie że dzwonią ale nie wie w którym kościele".
    Moderowany przez kkas12:

Kolego naprawdę proszę bez kąśliwości.

• Specjalista elektryk
    Witam.
    ale kolega stomat ma rację. Rozdzielnia to pomieszczenie, a rozdzielnica to urządzenie. Jak zmierzyć rezystancję izolacji pomieszczenia?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Co do podstawy prawnej przeglądów urządzeń energetycznych, to mogę podać rozporządzenie ministra w sprawie zasad bhp przy pracach szczególnie niebezpiecznych.

Z rzetelnym pomiarem rezystancji uziemienia na pewno będzie u nas kłopotliwy. Zakład z racji swojego wieku jest ciągle remontowanym i wokół rozdzielni posiadamy sieci TT, TN. Możliwe że bednarki są połączone z konstrukcją cel, z połączeniami wyrównawczymi, przewody w większości posiadają ekrany połączone z uziomem. Możliwe, że nie uda się nam większości w ciągu 2 godzinnego wyłączenia rozłączyć. Rozdzielnie są z lat 60, 70 i 80.
    Spotkałem się z informacją że wykonuje się tylko pomiar uziemienia, sprawdzenie ciągłości przewodów uziemiających i poprawność połączeń wyrównawczych. Pozostałe "pomiary" wykonuje się na papierze licząc napięcie dotykowe i napięcie krokowe.

Najprawdopodobniej inspektowi pip chodzi właśnie o pomiar uziemienia i ciągłość uziemienia. Nie chcę pisać jak to swojemu praktykantowi tłumaczył na czym polega moc bierna indukcyjna (trochę się różniło od tego co mnie uczyli).
  • Poziom 35  
    Rozdzielnicy też się nie mierzy. W każdym razie nie w takim sensie o jakim myślał nadgorliwy inspektor.
    Koniecznie natomiast należy zmierzyć rezystancję uziemienia, jeżeli nie można tego zrobić z racji dziwnej budowy tego urządzenia to należy je przebudować.
  • Poziom 15  
    Gdybym miał pisać ponownie to jeszcze raz bym napisał.

Cytat:
    ...
    ...

stomat napisał:
    Pracuję w energetyce już sporo lat ale jeszcze nie słyszałem żeby ktoś mierzył rezystancję izolacji rozdzielni, dlatego chcę uzupełnić moją niewiedzę i się pytam.

Dla kolegów uzupełniających swoją wiedzę napiszę, że w podstawowym zakresie pomiarów
    rezystancji izolacji dla rozdzielni SN jest pomiar:
    - rezystancji izolacji układu szyn
    - rezystancji izolacji przekładników napięciowych
    - rezystancji izolacji przekładników prądowych

Pomiary te wykonuje się w ramach przeglądów rozdzielni. Terminy powinny być określone w
    instrukcji eksploatacji.
    HeSz napisał:
    Rozdzielnia to pomieszczenie, a rozdzielnica to urządzenie. Jak zmierzyć rezystancję izolacji pomieszczenia?

Czy poda kolega źródło swojej definicji rozdzielni? W znanych mi różnych definicjach
    rozdzielni zawsze pojawia się stwierdzenie „zespół urządzeń służących do rozdzielania
    energii elektrycznej”.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    elservice napisał:

HeSz napisał:
    Rozdzielnia to pomieszczenie, a rozdzielnica to urządzenie. Jak zmierzyć rezystancję izolacji pomieszczenia?

Czy poda kolega źródło swojej definicji rozdzielni? W znanych mi różnych definicjach
    rozdzielni zawsze pojawia się stwierdzenie „zespół urządzeń służących do rozdzielania
    energii elektrycznej”.

No cóż. Cytowana przeze mnie definicja pojawiła się latach 70. XX wieku w Polskiej Normie. W tym czasie pracowałem w jednej firmie z autorami tej normy. W jednej z kolejnych nowelizacji normy, definicję tę pominięto.
    A samo określenie? Część środowiska elektryków używa go do tej pory, ale są i tacy którzy mówią np. "rozdzielka 440 kV". Zabronić im tego nie można. Skrzywić się z niesmakiem - i owszem. Ja reprezentuję - z racji "sędziwego wieku" - grupę krzywiących się.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    PBUE – Zeszyt 3 Stacje elektroenergetyczne (stan na 31 lipca 1980r.)

1. Określenia

Par. 2. Rozdzielnia elektroenergetyczna (zwana dalej rozdzielnią) jest to wyodrębniona część stacji
    elektroenergetycznej składająca się z urządzeń rozdzielczych i aparatury pomiarowej przystosowanej
    do tego samego napięcia znamionowego oraz ustawionych w tych samych warunkach pracy,
    wraz z urządzeniami pomocniczymi.

Par 3. Rozdzielnia napowietrzna jest to rozdzielnia, której konstrukcje, urządzenia rozdzielcze,
    aparatura pomiarowa i niektóre urządzenia pomocnicze są wykonane i przystosowane do ustawienia napowietrznego.

Par 4. Rozdzielnia wnętrzowa jest to rozdzielnia, której konstrukcje, urządzenia rozdzielcze,
    aparatura pomiarowa i urządzenia pomocnicze są wykonane i przystosowane do ustawienia wnętrzowego.

Cytat:
    PEUE – Zeszyt 4 Eksploatacja stacji elektroenergetycznych ( stan na 25 marca 1983)

Par 2.2 Rozdzielnia w rozumieniu zarządzenia jest stacja elektroenergetyczna lub wyodrębniona część stacji,
    stanowiąca zespół urządzeń służących do rozdzielania energii elektrycznej, przystosowanej do tego samego napięcia znamionowego.

Akty z których cytowane są pojęcia rozdzielni pochodzą z lat 70 i nie znajduje tam uzasadnienie
    do tego co napisał kolega
    HeSz napisał:
    Rozdzielnia to pomieszczenie...

Jest to niczym nieuzasadnione zawężenie pojęcia rozdzielni.
  • Specjalista elektryk
    elservice napisał:

Akty z których cytowane są pojęcia rozdzielni pochodzą z lat 70 i nie znajduje tam uzasadnienie
    do tego co napisał kolega
    HeSz napisał:
    Rozdzielnia to pomieszczenie...

Jest to niczym nieuzasadnione zawężenie pojęcia rozdzielni.

Napisałem o normie - nie dodałem, że był to wczesny początek lat 70. ( numeru nie pamiętam - w końcu to prawie 40 lat).
    Wiadomo, że środowisko elektryków w Polsce jest podzielone. Każdy ośrodek "stoi murem" za jakimiś pojęciami choć oczywiście są też stanowiska wspólne. Rozbieżności dotyczą np nazewnictwa ( rozdzielnia, rozdzielnica), strzałkowania obwodów prądu przemiennego ( słynna szkoła AGH) itp. Która grupa ma rację - każda po trochu.Ja nie twierdzę radykalnie ,że mam rację. Życie nauczyło mnie,że pewna jest tyko śmierć. Wszystko inne jest względne.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • Moderator - Elektryka
    elservice napisał:
    Dla kolegów uzupełniających swoją wiedzę napiszę, że w podstawowym zakresie pomiarów
    rezystancji izolacji dla rozdzielni SN jest pomiar:
    - rezystancji izolacji układu szyn
    - rezystancji izolacji przekładników napięciowych
    - rezystancji izolacji przekładników prądowych

Pomiary te wykonuje się w ramach przeglądów rozdzielni. Terminy powinny być określone w instrukcji eksploatacji.

Dobrze by było gdyby Kolega podał źródło.

Najwięcej rozdzielni SN jest we władaniu Zakładów Energetycznych. Odkąd sięgam pamięcią (a trochę sięgam) nigdy nie były wykonywane pomiary rezystancji izolacji tychże rozdzielni(c).
    Czy zatem ZE łamią prawo, czy też istnieją inne przepisy, które ZE zwalniają z tych pomiarów?
    Może trzeba nasłać PIP? ;)
  • Poziom 35  
    Przekładników tak w ramach przeglądu pola ale nigdy nie słyszałem żeby mierzyć rezystancję izolacji układu szyn. Tak samo jak nie mierzy się rezystancji izolacji linii napowietrznych.
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    stomat napisał:
    Przekładników tak w ramach przeglądu pola ale nigdy nie słyszałem żeby mierzyć rezystancję izolacji układu szyn. Tak samo jak nie mierzy się rezystancji izolacji linii napowietrznych.

Ja mierzyłem przy przeglądach i konserwacjach - wtedy, gdy było wyłączone napięcie. Ale to był przemysł ( górnictwo), a nie ZE.
    Pozdrawiam.