Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Passat B4 TDI - Nie swieci kontrolka swiec zarowych

cyborg39 23 Aug 2012 09:48 8967 7
    cyborg39
    Level 27  
    Witam, problem jest ze w ogole nie zapala sie kontrolka swiec, swiece na poczatku nie grzaly ale wymienilem czujnik temperatury i juz grzeja, samochod odpala. Czy mozliwe jest uszkodzenie diody w zegarach? A w ogole skad ona dostaje zasilanie? Z przekaznika swiec? Czy ma ktos moze schemat ukladu podgrzewania swiec w Passacie?
    ociz
    Moderator of Cars
    Świece nie powinny grzać w temperaturach powyżej 5°C, kontrolkę zapala sterownik silnika i nie tylko żeby informować że należy poczekać aż się świece zagrzeją ale też o wykryciu usterki (miga). 99% przypadków że kontrolka nie świeci i silnik nie odpala to uszkodzenie przekaźnika 109, brak zasilania sterownika.
    Pawel wawa
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Możliwe, że "bardziej uczciwy" handlarz "podrasował licznik".
    ociz
    Moderator of Cars
    cyborg39 wrote:
    W jakim sensie "podrasowal"?

Przykładowa mało optymistyczna wersja. Silnik zajechany tak że już bez grzania nie odpala, to handlarz odłączył czujnik temperatury żeby świece zawsze grzały, niestety to spowodowało sygnalizowanie błędu czujnika czyli miganie kontrolki, to ją odciął.
    Staszek49
    Level 35  
    W każdym z posiadanych diesli montowałem układ sygnalizujący grzanie świec żarowych tj. kontrolkę z żaróweczką lub z diodą. Mając taki patent (podłączony bezpośrednio do szyny łączącej świece (np. w Oplu) lub kabli (Passat, Golf IV) orientowałem się kiedy grzeją świece. W okresie zimowym nie musiałem też obserwować lampki sufitowej lub słuchać kiedy "odpuści" przekaźnik od świec.
    cyborg39
    Level 27  
    Problem rozwiazany.. Rozmontowalem zegary i okazalo sie ze ktos odcial nozke diody swiec zarowych-pewnie z racji jakiegos bledu wyswietlanego przy okazji.. Przylutowalem nozke, dioda mruga po wlaczeniu zaplonu, bledu w tej chwili nie wyswietla, dziekuje wszystkim za pomoc i zamykam