Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dlink di524/Minitar - Jak polepszyć zasięg między nimi

egons 23 Sie 2012 10:54 1677 10
  • #1 23 Sie 2012 10:54
    egons
    Poziom 15  

Witam.
    Dlink Di 524 do niego podłączone zewnętrzna antena dookólna 360 stopni 12dbi o długości 90cm. Około 900 metrów dalej na drugim domu antena yagi i Ap Minitar, minitar widzi sieć z Dlinka ale jest słaby sygnał w zakładce sygnał jest wartość 7 przy próbie połączeni wyskakuje komunikat connect failed nie można się połączyć, jak próbuje się połączyć z inną siecią gdzie wartość w zakładce sygnał jest 15 to łączy się bez problemu stąd wnioskuje że jest za słaby sygnał.
    Więc moje pytanie w jaki sposób poprawić ten sygnał? Inna antena kliencka?
    Dodam że podłączałem jako klienta Ap Dlink dwl-700ap ale widział sygnał na poziomie 1 jakby gorsze, mniej czułe radio.
    Poniżej dane tego MInitara:
    Link

0 10
  • #2 23 Sie 2012 12:27
    rafcio363
    Poziom 30  

Myślę że zastosowanie dwóch anten kierunkowych zamiast kierunkowej i dookólnej przyniosłoby o wiele lepszy efekt.

0
  • #3 23 Sie 2012 13:03
    egons
    Poziom 15  

Pewnie tak ale potrzeba jest aby "baza" nadawała dookólnie ponieważ jest jeszcze kilku odbiorców.

0
  • #4 24 Sie 2012 06:47
    rafcio363
    Poziom 30  

To może router/ap z dwoma radiami :)

0
  • #5 24 Sie 2012 08:07
    egons
    Poziom 15  

Jedno radio do okólna a drugie kierunkowa? A może u tego klienta zdała by antena typu grid? Tylko nie wiem jak to jest z tymi polaryzacjami moja antena bazowa jaką ma polaryzację?

0
  • #6 24 Sie 2012 08:16
    rafcio363
    Poziom 30  

Prościej jednak by było i taniej(w przypadku używki) dać repeater np. ovislinka w połowie drogi.
    dlink di524/Minitar - Jak polepszyć zasięg między nimi

0
  • #7 24 Sie 2012 10:25
    piterus99
    Poziom 43  

Czy przestrzeń do klienta jest czysta czy stoją domy, drzewa, krzaki?.
    Jak długie kable antenowe?
    Jak z sygnałami innych klientów?

Anteny dookólne zazwyczaj mają polaryzację pionową(ale nie zawsze, a konkretnego modelu nie podałeś), zresztą na gridzie zawsze polaryzacje można zmienić, ale bez przesadyzmu - na pewno grid na 900m rozwiązaniem nie jest.

Zobacz też czy nie zamokła Ci antena, czy polaryzacja jest poprawnie ustawiona, czy końcówka się nie obluzowała, podstaw na próbę inny router, względnie kartą USB i laptopem i zmierz sygnał.
    Kto dzisiaj robi sieć na minitarach?

0
  • #8 24 Sie 2012 12:15
    egons
    Poziom 15  

Antena bazowa na foto [img] dlink di524/Minitar - Jak polepszyć zasięg między nimi [/img] tylko kabel nie ten co na foto, jest cieńszy i około 100cm ma długości. U klienta przewód maksymalnie 2,5m od anteny do AP.
    Sieć na minitarach, korzystam ze sprzętu który jest używany który kiedyś tam był w innej konfiguracji i działał, jak już wyżej napisałem minitar pokazywał około 30% więcej sieci i sygnału niż dlink dwl700 ap, dlatego zdecydowałem się na niego. Antena bazowa na bloku myślę że około 10-12 m nad ziemią blok na lekkiej górce klient ma antenę na dwupiętrowym bloku na dachu na rurze 2m po drodze jakieś drzewa są ale trudno określić czy wyższe od umiejscowienia anteny.
    Początkowo chciałem zestawić link na 5Ghz u klienta Nanostation5 loco a jako baza wap-354nb Link, ale wszyscy odbiorcy którzy są bliżej mają standardowy sprzęt na 2,4 GHZ, ci co są blisko łączą się np laptopami z wbudowaną kartą wifi.

0
  • #9 25 Sie 2012 11:49
    piterus99
    Poziom 43  

Antena to jeden z najgorszych chłamów jaki istnieje. Kabel pewnie "odpowiednik" H-155, co też ma swój wpływ na sygnał.

Klienci, którzy łączą się laptopami, zabijają nadajnik - każdy klient z niskim sygnałem powoduje pogorszenie się warunków transmisji.

Podmień u klienta także antenę i kabel - mogła zamoknąć. Ewentualnie zawieś Nanostacje2, jakąś z odzysku. Nie gwarantuje jednak, że będzie to działać z wassermanową anteną...

0
  • #10 25 Sie 2012 16:29
    egons
    Poziom 15  

Ok. Jaką antenę do okólną jako bazę proponujesz do tego dlinka Di 524?

0
  • #11 26 Sie 2012 13:52
    piterus99
    Poziom 43  

Na nielicznych bazówkach na 2.4GHz stosujemy coś takiego: http://interprojekt.pl/wiki/Wiki.jsp?page=Antena__dookolna__SAG2412__2.4GHz__12dBi,, działa nawet OK, naprzemiennie z
    , ona też jest godna polecenia.

Powiedz jeszcze jakie masz sygnały od innych klientów, bo jeśli dobre to nie ma co tego ruszać. Co prawda w DI-524 nie ma tego jak sprawdzić, ale może na tych minitarach zobaczysz...

Dużo masz sieci naokoło ?

0