Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon IKA nie dzwoni (brak wywołania)

22 Sty 2005 19:53 9338 8
 • Poziom 2  
  Witam!

  Kupiłem sobie na allegro Unifon IKA który miałem zamiar podłączyć w miejsce starego domofonu TELEKOM RWT Nifon T9/J-261-117

  Instalacja jest 6 przewodowa i wszystko powinno działać.
  Udało mi sie doprowadzić do stanu w którym dziaął wszystko oprucz "wywołania" (domofon nie dzwoni :O)
  Jestem pewnien że wszystko dobrze podłączyłem...

  Dziwie sie że w tym moim unifonie niema brżeczyka ani żadnego dodatkowego elementu który wydaje dźwięk oprucz głośnika w słuchawce.

  Ze schematu wynika ze z głośnika powinien sie wydobywać sygnał dzwiękowy wywołania.

  Tak miałem podłaczone w starym RWT

  11 Złoty

  12 Ciemny Brązowy

  13 Wyrwany :O niema miejsca na przymocowanie kabla

  14 Zielony

  15 Żółty

  Z Szary

  Z Szary (2 szary)

  W nowym UNIFONIE mam tak:

  Wywołanie Złoty

  Słuchawka Żółty

  Mikrofon Brązowy

  Masa Zielony

  Klucze Szare Kable (zworka przecięta)

  PS. Przewód ma 8 kabli ale 2 są nieuzywane i nigdy nie były podłaczone (nawet są w izolacji)
  Są to zielony i złoty

  Jak pisałem wszystko działa oprucz wywołania.

  Może ktoś ma jakiś pomysł?

  Z góry dziękuje za wszystkie rady i sposoby rozwiązania problemu.
 • Poziom 34  
  Jeśli wszystko dobrze podałeś w opisie to powinieneś zamienić zółty z zielonym. Co do wywołania to problem- możesz zamiast brzęczyka podpiąć buzzer ale jego dźwięk nie jest za fajny dla domofonu. Widzę że jesteś z Warszawy a w niej jest producent unifonów zamienników RWT. Jak masz możliwość oddać ten aparat i wymienić na inny to tak zrób (byłoby najlepiej).
  http://www.wekta.com.pl/produkty/unifony/unifony.html TK2 lub TK6 (polecam TK2 gdyż w nim w razie problemów można wymienić mikrofon na węglowy taki jak jest w RWT, do TK^ nie wejdzie - za mało miejsca).
  Aparat KONIECZNIE ma być w werscji z Generatorem (są "z" i "bez").

  W tym pdf-e masz opis aparatu TK6 - zwróć uwagę na "generator wywołania" bo to on wytwarzałby wywołanie u Ciebie w domu.

  http://www.wekta.com.pl/produkty/unifony/Instrukcja_TK6_z_rysunkami_W04_04.pdf

  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Dzieki za pomoc, chyba kupie nowy domofon...

  Kable są podłaczone prawidłowo zamiana żółtego z zielonym powoduje "buczenie" w słuchawce lecz słychać jak ktos mówi.
  Natomiast gdy jest podłaczone jak opisałem dźwięk jest czysty...

  Pozdrawiam i przestrzegam wszystkich co myślą że jak mają 6 kabli to domofon na 4, 5 i 6 kabli (pewnien standard) bedzie działał w 100% w miejsce starych domofonów RWT i podobnych...

  UPDATE:

  Zapomniałem podziękować za link - przyda się:)
 • Poziom 13  
  Stare aparaty do domofonu RWT miały następujące podłączenia:
  11 - wywołanie
  12 - mikrofon
  14 - głośnik
  15 - masa
  Z - elektrozaczep
  Z - elektrozaczep
  W momencie naciśnięcia przycisku w tablicy przed budynkiem, na zacisku wywołania (11) pojawia się napięcie stałe. W starym aparacie dzwoni brzęczyk elektromechaniczny zasilany napięciem stałym.
  Nie może go zastąpić ani wkładka (głośnik), ani buzzer jak sugeruje Zodiak.
  Dowolny unifon, umożliwiający podłączenie jako 6-przewodowy, uzupełniony o dodatkowy generator (IKA też takie robi), może zastąpić stary RWT.
  Pozdrawiam.
  Mikrofon + wzmacniacz stosowany w obecnie produkowanych unifonach do systemów wieloprzewodowych, to zazwyczaj układ zastępczy mikrofonu węglowego.
 • Poziom 34  
  Dlaczego buzzer nie może go zastąpić ? Może go zastąpić ale oferowany przez niego dzwięk nie za bardzo nadaje sie do tego zastosowania (można go zastosować jedynie jako rozwiązanie "tymczasowe"). "Oryginalny" generator jest rozwiązaniem najlepszym ale nie można go zastąpić praktycznie dowolnym sygnalizatorem zasilanym napięciem stałym ok.9V i o małym poborze prądu.

  Co do wyprowadzeń, to też sugerowałem zamianę masy i słuchawki (ale może autor postu źle przepisał podłaczenie przewodów w RWT i stąd wynika "błąd".

  Pozdrawiam.
 • Pomocny dla użytkowników
  Nie znam tego modelu ale wiem z praktyki, że w wielu unifonach na drodze dzwonienia jest mała dioda krzemowa. Należy ją zewrzeć na płytce lub całkowicie wyrzucić i wlutować zworkę z przewodu. W starszych modelach nie było takiej "przeszkody" na drodze dzwonienia.
 • Poziom 34  
  zybex napisał:
  Nie znam tego modelu ale wiem z praktyki, że w wielu unifonach na drodze dzwonienia jest mała dioda krzemowa. Należy ją zewrzeć na płytce lub całkowicie wyrzucić i wlutować zworkę z przewodu. W starszych modelach nie było takiej "przeszkody" na drodze dzwonienia.

  Ale tu o to nie chodzi, centralka domofonu nie generuje sygnału wywołania tylko podaje napięcie stałe, które poprzez przycisk (wywołania) w panelu trafia do aparatu. W aparacie to napięcie stałe ma zasilić układ wytwarzajacy sygnał wywołania. W starym RWT był to brzęczyk, w nowych aparatach (zastępujących RWT) jest montowany generator wywołania (układ elektroniczny wytwarzjący "dzwonienie") który podaje dzwięk na wkładkę (głośnik).
 • Pomocny dla użytkowników
  W takim układzie to sprawa jest o wiele prostsza, bo jeżeli napięcie stałe dociera do unifonu, to wystarczy prześledzić układ wywołania lub zastapić go gotowym buzzerem(z wbudowanym generatorem).
 • Poziom 11  
  Witam.
  Można się dużo rozpisywać na temat przerobienia unifonu IKA w zastępstwo z RWT.
  Jeśli uda Ci sie przerobić układ dzwonienia, to jeszcze nie wszystko. W unifonach RWT są stosowane mikrofony węglowe ( z upływem czasu staja sie coraz mniej czułe, w unifinie IKA jest stosowany mikrofon elektretowy ( bardzo czuły).
  W praktyce to jest tak że może być problem z ustawieniem elektroniki, żeby jednych było słychać a drugim nie piszczało. Sprzęt który opisujesz jest dość stary i na bank że z upływem czasu będzie coraz więcej usterek ( jak nie u ciebie to u twoich sąsiadów).
  Moim zdaniem powinienes porozmawiać z sąsiadami lub administracją na temat wymiany całego sprzętu na nowy i masz spokój na następne kilkanaście lat.

  Pozdrawiam.