Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Dwufukcyjny - Gaz się załącza mimo ustawienia na minimum

23 Sie 2012 16:35 4593 12
  • Poziom 9  
    Witam,
    Piec Vaillant otrzymuje zasilanie wody już podgrzanej z boilera kolektorów. Mimo przekręcenia pokrętła na wodzie użytkowej do minimum i otrzymania podgrzanej już wody o temperaturze ponad 60 stopni ( wskaźnik temp na piecu) gaz przy pełnym przepływie wody się załącza.
    Jeśli odkręce kurek na pół gwizdka jest ok, gorąca woda z boilera tylko przepływa przez piec...ale na pełnym kurku gaz sie załącza i podgrzewa wodę mimo iż ma już ponad 60 stopni.
    Proszę o poradę gdzie może być problem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Podaj dokładny typ kotła!!!
    Jeśli to wersja Plus, to włącz komfort i ustaw pokrętło c.w.u. na ok. 1/3 - 1/2.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Wersja kotła to VUW PL 200/2-5

i więcej danychVaillant Dwufukcyjny - Gaz się załącza mimo ustawienia na minimum
    Z tego co się orientuje aby włączyć komfort należy ustawić pokrętło na max a potem na daną temp. Kiedy wiadomo że komfort jest uruchomiony ?

Po przekręceniu pokrętła na max ukazuje mi się kod 5.27, załącza jakby pompa i po kilkunastu sekundach zmienia się na kod 5.30, po czym piec cichnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Kiedy wiadomo że komfort jest uruchomiony ?
    W zależności od wersji, na postoju świeci ciągle zielona dioda lub litera C, miga przy podgrzewaniu wody .
    Kody prawidłowe.
  • Poziom 9  
    Kiedy przełączylem na komfort zielona lampka caly czas się pali.
    Nawet najmniejsze pobranie wody powoduje załączanie się gazu mimo ustawienia pokrętła na minimum i temp wody na piecu ok 50 stopni.
    Bez "Komfortu" gaz załączał sie tylko przy pełnym przepływie.

Co robić dalej ?
  • Poziom 19  
    Ten kocioł nie jest przystosowany do współpracy z inst. solarną.

Można odłączyć wtyczkę czujnika przepływu wody użytkowej i wyłączyć komfort, ale wtedy nie będzie dogrzewał wody w razie zbyt niskiej temp. z zasobnika solarnego.

Jeśli zajdzie potrzeba dogrzania, to trzeba będzie ręcznie włączać komfort na czas dogrzewania.

Jeśli masz zasobnik solarny dwuwężowicowy to funkcjonalnie lepszym rozwiązaniem jest przebudowa kotła przez serwisanta na jednofunkcyjny i podłączenie do zasobnika.
  • Poziom 9  
    1Qmaty napisał:
    Jeśli masz zasobnik solarny dwuwężowicowy to funkcjonalnie lepszym rozwiązaniem jest przebudowa kotła przez serwisanta na jednofunkcyjny i podłączenie do zasobnika.

Mógłbyś mi to jakoś łopatologicznie wyklarować ?

Zasobnik solarny jest dwuwężownicowy. Druga wężownica jest przygotowana do podłączenia do C.O pieca o którym mowa. Na dzień dzisiejszy tylko C.W.U jest podłączone. W tej chwili ciepła woda z zasobnika solarnego podłączona jest pod zasilanie pieca.
    Jaka jest różnica, czy po przebudowie piec będzie podłączony pod jedną lub drugą wężownice? Jak przebudowa pieca pozwoli na niedogrzewanie przez gaz C.W.U do temperatury ponad 60 stopni ? Jakoś nie mogę połączyć to spójną całość że wspomniałeś o drugiej wężownicy i przebudowie pieca w kontekście problemu z niepotrzebnym załączaniu gazu.

Kolejna rzecz mnie zastanawia. Piec w jakimś celu ma dwa pokrętła do sterowania temperaturą ( C.O i C.W.U). Na mój chłopski rozum jeśli ustawię pokrętło na max piec zapoda więcej gazu i większym płomieniem ogrzeje wymiennik ciepła przez co poleci gorąca woda.
    Jeśli ustawię na minimum , płomień będzie mniejszy aby uzyskać niższą temperaturę.
    Piec ma wyświetlacz z informacją o wysokości temperatury. Nie jest to jakiś archaiczny junkers więc domniemywam że info o temperaturze jest jakoś połączone z pokrętłem oraz z dyszą gazową która w zależności od zadanej temperatury otwiera się lub zamyka zapodając większy lub mniejszy płomień.
    Jeśli to czujnik temperatury steruje dyszą zapodając mu minimalną temperaturę ( taką ustawiłem na pokrętle) piec na czujniku mając już ponad 60 stopni powinien zamknąć dysze odcinając gaz.....dla mnie to logiczne i nie mogę pojąc dlaczego tak się nie dzieje.

Cytat:
    Ten kocioł nie jest przystosowany do współpracy z inst. solarną

Ok, może nie jest dedykowany. Ale ma czujnik temperatury który steruje dyszą więc to co napisałem powyżej powinno dzialać.

Jeśli przerobię piec na jednofunkcyjny....jak to będzie wyglądać będę mieć tylko C.W.U bez C.O ?
  • Poziom 19  
    Twój kocioł jest dwufunkcyjny przepływowy. W nim, jeśli nie jest to wersja R3 (brak diod i duży wyświetlacz), nie ma pomiarów temp. c.w., a cały proceder grzania i sterowania c.w. odbywa się przy pomocy czujników temp. umieszczonych w obiegu pierwotnym -c.o. Tym sposobem nie wie jaka temp. c.w. do niego napływa, a temp. c.w. wypływającej odczytuje pośrednio za pomoca czujników w obiegu c.o.

Kocioł jednofunkcyjny grzeje c.o., ale można podłączyć jego obieg pierwotny (c.o.) poprzez wbudowany zawór trójdrogowy do górnej wężownicy zasobnika solarnego w celu podgrzewania lub dogrzewania c.w. Wtedy zależnie od potrzeb grzeje c.o. lub c.w. Działa dwufunkcyjnie z pojemnościowym podgrzewaniem c.w. Pierwszeństwo ma c.w.
    C.w. jest wtedy podłączona z zasobnika, z pominięciem kotła, bezpośrednio do inst. c.w. (kranów). W górnej części zasobnika umieszcza się czujnik temp. c.w. podłączony do kotła, a górnym pokrętłem na kotle ustawia się żądaną temp. c.w. Kocioł wtedy wie czy temp. c.w. w zasobniku jest wystarczająca, czy trzeba podgrzać.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    a temp. c.w. wypływającej odczytuje pośrednio za pomoca czujników w obiegu c.o.

Jeśli odczytuje na wodzie wypływającej to wg laika powinien również zmniejszyć płomień jeśli na odpływie woda osiąga zadaną na pokrętle temperaturę.

Z tego co napisaleś rozumuję że pokrętło w moim piecu w ogóle nie jest potrzebne bo czy mam minimum czy maksimum woda wypływająca( zmierzona) osiąga ponad 60 stopni i gaz powinien załączać się zawsze....
    Tak jednak nie jest bo jeśli nie puszczę pełnego ciśnienia wody piec jednak widzi że woda wypływająca ma 60 stopni i gaz się wyłącza po kilku sekundach....przez piec płynie gorąca woda....zgłupiałem.
    Dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    rozumuję że pokrętło w moim piecu w ogóle nie jest potrzebne
    Nie wyrzucaj go, bo nim pośrednio zadaje się temp. c.w. czyli obiegu wtórnego, poprzez zadanie nadwyżki temp. obiegu pierwotnego (ok. 5-20 st.) nad temp. obiegu wtórnego.
    W kotłach Plus zadana temperatura zasilania czyli obiegu pierwotnego jest zależna od zadanej temperatury c.w., ale również od przepływu zmierzonego przez czujnik przepływu (im mniejszy przepływ -; tym mniejsza temperatura zadana)
    Na postoju obieg pierwotny jest ostudzony. Po otwarciu kranu c.w. najpierw włącza się na chwilę pompa i jeśli w tym czasie obieg pierwotny zdoła się nagrzać od gorącej c.w. do zadanej (pokrętłem i czujnikiem przepływu) temp., to palnik nie załączy się. Jest to możliwe przy niskiej nastawie pokrętła i (lub) niskim przepływie c.w.
    Przy wyższej nastawie i (lub) większym przepływie c.w. obieg pierwotny może nie uzyskać zadanej temp. i palnik załączy się. Im wyższa nastawa pokrętłem i większy przepływ tym dłużej będzie palił palnik.

Możliwe również, że czujnik przepływu w kotle jest niepełnosprawny i kocioł załącza się dopiero przy pełnym przepływie. Przy sprawnym czujniku kocioł załącza się (zaczyna migać zielona dioda lub symbol kranu) już przy przepływie 1,5 L/min.
  • Poziom 9  
    1Qmaty napisał:
    Możliwe również, że czujnik przepływu w kotle jest niepełnosprawny i kocioł załącza się dopiero przy pełnym przepływie. Przy sprawnym czujniku kocioł załącza się (zaczyna migać zielona dioda lub symbol kranu) już przy przepływie 1,5 L/min.

Czujnik przepływu jest sprawny (w moim mniemaniu) gdyż zielona lampka pulsuje od razu po odkręceniu cieplej wody...
    gaz natomiast nie załącza się jeśli piec pokazuje wysoką temperaturę( którą dostaje z zasobnika solarnego) przy małym przepływie ( żółta lampka ).

No cóż , nadal dla mnie obecność pokręteł przy tym co piszesz jest całkowicie zbędna ( nie zdaje swojej funkcji ). Czekam na serwisanta który przedłoży mi wszelkie zalety i wady przeróbki pieca na jednofunkcyjny? czy jakiejkolwiek modyfikacji pozwalającejna to, aby ten cholerny piec naszpikowany elektroniką nie podgrzewał więcej wody gazem, gdy już dostaje taką o temp. 70oC !!!! grrrrrrrrr
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To nie kocioł jest winny. On jest z gruntu przystosowany do innej instalacji i nawet ta jego bogata elektronika nic nie poradzi na innowacje wprowadzone w układ, który obsługuje....
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zastosowaliśmy dodatkowy termostat (taki typowy do sterowania pompą c.o.), który po rozpoznaniu w zasobniku temperatury wyższej od np. 40 stopni daje napięcie na przekaźnik, który rozłącza obwód czujnika przepływu wody, zatem problem został rozwiązany :)