Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp: AVRDude - nie działa, mkAVR Calculator - działa

Pashunio 23 Sie 2012 19:24 2988 6
  • #1 23 Sie 2012 19:24
    Pashunio
    Poziom 10  

Witam
    Zakupiłem sobie USBasp (do tej pory używałem multitool'a) i mam następujące objawy. Kiedy sprawdzam połączenie za pomocą mkAVR Calculator - wszystko działa, kiedy to samo chcę zrobić bezpośrednio z AVRDude5.5 to otrzymuję komunikat: could not find USB device "USBasp"
    jeśli użyję AVRDude zainstalowanego z mkAVR Calculator to otrzymuję komunikat: no usb support. please compile again with libusb installed.
    W obu katalogach mam pliki cygusb0 oraz libusb0.
    Do testu używam polecania
    avrdude -c usbasp -p atmega32
    Co jeszcze powinienem sprawdzić?

0 6
  • #2 23 Sie 2012 20:51
    mirekk36
    Poziom 42  

Ano widzisz - bo MkAvrCalculator korzysta z programowego przestawiania zworki SLOW_SCK i dlatego wszystko działa. A ty jak ręcznie się zaczynasz bawić AVRDUDE i masz procka fabrynego czyli taktowanego 1MHz z wewn. oscylatora RC, to:

1. albo włącz na tym swoim kupionym usbasp zworkę SLOW_SCK
    2. albo włącz programowo tą zworkę w avrdude -B

no i jak widzisz MkAvrCalculator posługuje się poprawną wersją avrdude a ty pewnie zassałeś sobie jakąś kocią gdzieś z netu. A po co? Masz w zakładce "Ustawienia" tego programu możliwość zainstalowania na swoim dysku takiej poprawnej wersji i po kłopocie - już będziesz mógł się bawić z ręki w konsoli wydając polecenia .... Tylko uważaj i bądź ostrożny bo tak "ręcznie" to szybko sobie można procka zablokować.

0
  • #3 23 Sie 2012 20:59
    Pashunio
    Poziom 10  

Pashunio napisał:

jeśli użyję AVRDude zainstalowanego z mkAVR Calculator to otrzymuję komunikat: no usb support. please compile again with libusb installed.

:D

Edit
    sprawdziłem ze zworką i to samo. A kwarc zewnętrzny ustawiony, za pomocą mkAVR Calculator.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Sie 2012 21:24
    mirekk36
    Poziom 42  

Niestety nie używasz tego AVRDUDE które trzeba - jeszcze raz powtarzam - wejdź w zakładkę "Usawienia" tam masz ramkę "avrdude" a w niej klawisz "Instaluj" - co ci szkodzi sprawdzić zamiast pisać że nie działa .....

po kliknięciu tego klawisza wskaż jakiś krótki folder najlepiej typu:

c:\AVRDUDE

to po pierwsze

a po drugie pokaż mi zrzut ekranu z programu jak ustawiałeś kwarc zewnętrzny ok ?

0
  • #5 23 Sie 2012 21:40
    Pashunio
    Poziom 10  

mirekk36 napisał:
    Niestety nie używasz tego AVRDUDE które trzeba - jeszcze raz powtarzam - wejdź w zakładkę "Usawienia" tam masz ramkę "avrdude" a w niej klawisz "Instaluj" - co ci szkodzi sprawdzić zamiast pisać że nie działa .....

Gdybym napisał, że zgodnie z zaleceniami w książce tak robiłem, umieszczając avrdude w katalogu winavr-20100110\bin i mi nie działało (a robiłem 2x), a jak napisałeś "zrób jeszcze raz" to zaczęło działać, to by mi nikt nie uwierzył. Sam bym sobie nie uwierzył.
    Dziękuję za pomoc.
    A z ATB 1.03 jestem bardzo zadowolony.

0
  • #6 23 Sie 2012 22:16
    mirekk36
    Poziom 42  

No to powiem ci jeszcze że w tym folderze winavr, o którym mówiłeś też warto zainstalować to avrdude - bo to ci się przyda do programowania z kolei w Eclipse ;)

0
  • #7 23 Sie 2012 22:50
    Pashunio
    Poziom 10  

mirekk36 napisał:
    No to powiem ci jeszcze że w tym folderze winavr, o którym mówiłeś też warto zainstalować to avrdude - bo to ci się przyda do programowania z kolei w Eclipse ;)

Właśnie dlatego tam wrzucałem :D

0