Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa przetwornika T/U z sądą PT-100

Radioamator Staszek 23 Sie 2012 20:31 1824 3
  • #1 23 Sie 2012 20:31
    Radioamator Staszek
    Poziom 11  

Witam
    Próbuje stworzyć przetwornik T/U z wykorzystaniem sondy PT-100(pomiar cieczy o maksymalnej temperaturze 140-150 stopni Celsjusza) zasilany napięciem 9V stabilizowanym. Podobne projekty już występowały na elektroda.pl jednakże swój przetwornik chce połączyć z LM3914 gdzie napięcie ref wynosi ok. 1.2[V] (1.27 wg. pomiaru). Tutaj ktoś opracował termometr z wykorzystaniem LM35, który w moim przypadku się nie sprawdzi. Chcac mierzyc temperaturę od 20-140 stopni potrzebowałbym skoku 4mV/*C.
    Zakładam że najlepszy prąd dla PT100 waha się w granicach 1mA.
    Jakieś pomysły? Myślałem o LM339 jednakże na symulatorze nic ciekawego mi nie wyszło.

0 3
  • #2 24 Sie 2012 17:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jakieś pomysły?

Potrzebujesz precyzyjnego źródła prądowego i wzmacniacza który wzmocni napięcie z czujnika do zakresu wymaganego przez LM3914.
    Cytat:
    Myślałem o LM339 jednakże na symulatorze nic ciekawego mi nie wyszło.

Myśleć też trzeba się nauczyć, znasz jakieś racjonalne argumenty za zastosowaniem LM339? i jaką funkcję miał by tu pełnić? W jakim układzie pracować? Bez odpowiedzi na te pytania, wrzucanie do symulatora nie ma sensu.

0
  • #3 24 Sie 2012 22:47
    Radioamator Staszek
    Poziom 11  

jarek_lnx napisał:

Myśleć też trzeba się nauczyć, znasz jakieś racjonalne argumenty za zastosowaniem LM339? i jaką funkcję miał by tu pełnić?

Chciałem zbudować wzmacniacz różnicowy, zdejmować napięcie z PT-100 oraz z jakiegoś źródła wzorcowego a różnice tych sygnałów podawać na LM3914. Zapomniałem jednakże że napięciem referencyjnym mogę przecież regulować, zatem twój pomysł jest jak najbardziej trafny, wcześniej zbudowałem zwykły dzielnik napięciowy z napięciem stabilizowanym, jednakże nie byłoby z niego pożytku dla dokładności pomiaru...

A zatem:
    Moje źródło prądowe:
    Budowa przetwornika T/U z sądą PT-100

Wydajność ok. 1mA, dlatego zamiast tych 1200 ohm wstawie PRK i wyreguluje.
    Spadek napięcia na PT-100 ok. 100mV, tu już kwestia kalibracji skali na wspomnianym wcześniej LM3914.

Masz jakieś uwagi co do układu?
    Pozdrawiam.

0
  • #4 25 Sie 2012 08:57
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Chciałem zbudować wzmacniacz różnicowy, zdejmować napięcie z PT-100 oraz z jakiegoś źródła wzorcowego a różnice tych sygnałów podawać na LM3914.
    Wzmacniacz różnicowy i tak się przyda, ale komparator LM339 zupełnie się do tego nie nadaje.

Cytat:

Moje źródło prądowe:...
    Masz jakieś uwagi co do układu?

LM317 nie może pracować w takim układzie, z takim prądem.

Przejrzyj:
    Link
    Link
    Link
    Link
    Link

0