Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa stacji lutowniczej - wybór lutownicy

Adix3 23 Aug 2012 20:45 3867 7
    Adix3
    Level 13  
    Siema.

Mam zamiar zrobić sobie stację lutowniczą składającą się z lutownicy oporowej. Główne przeznaczenie to elementy SMD.

I mam problem z wyborem lutownicy. Myślę nad PENSOL IRON N, z tego co wyczytałem jest to lutownica na 24V i ma 48W. Dodatkowo ma wymienne groty (chyba z 10), no i wbudowany czujnik temperatury. Dodatkowo w TME jest chyba do niej grzałka Link więc jak toś to można by wymienić gdyby się spaliła. Pozostaje tylko kwestia sterowania mocą grzania, regulacja napięcia, sterowanie typu włącz/wyłącz?

Nie wiem jednak czy nie skusić się na SR965B, co prawda jest na 230V i nie posiada czujnika ale z tego co gdzieś wyczytałem to jest wytrzymalsza i części metalowe (korpus grzałki) nie koroduje od ciepła. W dodatku wyczytałem że lutownice na 230V można regulować ściemniaczem, więc wystarczy zrobić takowy na uC, tylko nie wiem czy to nie wpłynie na żywotność grzałki. Jeżeli sterowanie typu włącz/wyłącz to z tym będzie ciężko bo nie ma czujnika. Ale za to same grzałki zapasowe są 2x tańsze. Dodatkowo są dostępne 3 różne groty.

Myślałem też nad lutownicą z taką cienką grzałką ceramiczną, gdzie jest ona umieszczona w rurce metalowej a dopiero na tą rurkę nasuwa się grot, ale mam lutownicę tego typu i po roku użytkowania grotu nie mogę ściągnąć gdzieś się zapiekł, to nie wiem czy w przypadku tych lutownic nie będzie tak samo. Więc wydaje mi się że te SR965B, PENSOL IRON N są lepsze bo tam grot wsadza się do rurki.

Proszę o poradę. Szukam czegoś z wymiennymi grotami i w miarę taniego.
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pensol, to Solomon. Bardzo łatwo się tym steruje. Jest też sporo do wyboru wśród 24 woltowych kolb. Z prezentowaną przez ciebie grzałką, z grzałką ceramiczną (są zamienne P&P), do tego bazujący na tej samej termoparze pistolet do rozlutowywania. Spokojnie współpracuje to z którąś z prezentowanych stacji lutowniczych, czy to "zwykłych", czy procesorowych.
    Na rosyjskich stronach (jeśli dobrze pamiętam, to na "radiokocie")znajdziesz pełną dokumentację oryginalnych stacji Solomona.
    Adix3
    Level 13  
    Mam pytanie do osób używających stację lutowniczą ETC-RW900D - chodzi mi o lutownicę oporową. Czy nie ma przy tej lutownicy takiego efektu jak opisywałem wcześniej tzn. że wymienna końcówka grotu po kilkudniowym lutowaniu "zgrzewa" się z tym trzpieniem w którym jest umieszczona grzałka? Może inaczej czy nie ma problemu z wymianą grotów?
    Kamil 1
    Level 16  
    Co do sterowania lutownicą 24V to może można by coś zrobić na zasadzie ściemniacza z tym że na mniejsze napięcie, wszak jest zasilana napięciem 24V AC.

Ja używam ściemniacza takiego gniazdkowego do mojej lutownicy oporowej i ładnie można regulować moc, ale to jest lutownica na 230V.
    Adix3
    Level 13  
    Kamil 1 wrote:
    Co do sterowania lutownicą 24V to może można by coś zrobić na zasadzie ściemniacza z tym że na mniejsze napięcie, wszak jest zasilana napięciem 24V AC.

Ja używam ściemniacza takiego gniazdkowego do mojej lutownicy oporowej i ładnie można regulować moc, ale to jest lutownica na 230V.

Wątpię aby dało się zrobić "ściemniacz" na 24V.
    lenor44
    Level 2  
    witam chciałem zapytać czy jest możliwość zrobienia stacji na termoregulatorze lumel RE26 lub czaki czy czujnik w kolbie będzie działał z tym regulatorem
    lenor44
    Level 2  
    nikt nie pomorze ?? to może tak jaki jest rodzaj czujnika temperatury w lutownicach czy to jest termopara jeśli tak to jakiego typu bo lumel obsługuje różne termopary
    lenor44
    Level 2  
    zrobiłem stacje na regulatorze lumel RE26 i kolbie ZD-200N tylko nie wiem na jaki typ termopary ustawic lumela jak narazie ustawiłem na J niewim czy będzie dobrze wskazywał