Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić pakiet lipo?

zadane207 23 Sie 2012 21:56 3687 4
  • #1 23 Sie 2012 21:56
    zadane207
    Poziom 12  

Witam ostatnio zakupiłem 5 pakietów lipo i facet twierdził iż wyglądają na nowe(w rzeczywistości tak nie jest) i teraz chciałbym sprawdzić czy są one wogóle sprawne.Słyszałem że można to sprawdzić za pomocą zwykłego miernika domowego czy to prawda? jeżeli tak to jak to zrobić,czym się kierować?Dodam iż nie posiadam żadnej ładowarki i modelu samolotu,helikoptera by to podpiąć.Pozdrawiam.

• #3 23 Sie 2012 23:31
    zadane207
    Poziom 12  

Ja nie mam zamiaru korzystać z tych akumulatorów,gdyż kończę przygodę z tym hobby,a pakiety chciałbym sprzedać,są one całkiem sporo warte bo chodzą ponad 200zł za szt.A nie wyglądają one na bardzo używane tylko na nowe,powystawowe przybrudzone bądź obtarte.Proszę o bardziej sensowna odpowiedź i jeszcze mam jedno pytanie,czy jak pakiet jest nowy i odstawiony do szafki np. na 2-3 lata to czy on będzie potem sprawny czy uszkodzony?

• #4 24 Sie 2012 00:31
    Madrik
    Moderator Robotyka

Multimetr/woltomierz w łapkę.

1 - Sprawdzamy napięcie na wyjściu głównym pakietu. Jakie - niżej.

2 - Bierzemy się za białą kostkę przy pakiecie. Są przy niej widoczne blaszki do których można dotknąć przewodem pomiarowym. Jeden ze skrajnych przewodów jest w kolorze czerwonym, a drugi skrajny czarny. Reszta będzie różnokolorowa.

Pierwszy skrajny (czerwony) to nr 1. Dotykamy do niego plusowym przewodem miernika. Sąsiedni z nim, to nr 2. Następny będzie 3 itd. Dotykamy do niego (nr 2) minusową końcówką miernika. Odczytujemy napięcie. Mierzy wg schematu:

+ i - miernika
    1 z 2
    2 z 3
    3 z 4
    4 z 5
    Itd, aż dojdziemy do ostatniej pary.

Wszystkie napięcia powinny być równe i zawierać się w przedziale 3V (pakiet wyczerpany) do 4,2V (pakiet w pełni naładowany. Dla pakietu w stanie "magazynowym" powinno wynosić ok 3,8-3,85V na ogniwo. Nieco więcej niż napięcie nominalne 3,7V.

Pomiar niższy niż 3V oznacza nadmiernie rozładowane ogniwo. Pomiar poniżej 2,5V to ogniwo prawdopodobnie uszkodzone i raczej nie do odratowania. Napięcie 0V na ogniwie = utylizacja lub kastracja uszkodzonego ogniwa.

Tak mierzysz wszystkie ogniwa. Napięcie na wyjściu głównym musi być sumą wszystkim "małych" napięć. Jeżeli jest większe - błędnie zmierzyłeś jedno z ogniw. Jeżeli jest mniejsze - Pakiet może mieć przerwany jakiś mostek.

Do długiego przechowywania pakiet powinien być naładowany do napięcia "magazynowego" i co jakiś czas sprawdzany.

Do ładowania takich pakietów służą ładowarki z balancerem ogniw. "Zwykłe" bez balancera się nie nadają do tego typu akumulatorów. Jest to zbyt niebezpieczne.

Te nieco "lepsze" - procesorowe, mają często specjalną funkcję ładowania do stanu magazynowego.

• #5 24 Sie 2012 10:07
    zadane207
    Poziom 12  

Wielkie dzięki,w sobotę kupie na giełdzie od rumunów woltomierz,posprawdzam i podam wyniki,więc bądźcie w gotowości.Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME