Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mazda 323F BJ - Jaka jest różnica między czujnikami ABS

23 Sie 2012 22:02 3564 3
  • Poziom 10  
    Proszę o pomoc. Wykryłem, że w mojej maździe jest uszkodzonu tylnu lewy czujnik abs. Problem polega na tym, że czujniki przednie są bez trzpienia ruchomego poruszającego się po zębatce (jest w całości jako walec zbliżony do zębatki). Szukałem czujnika do tylnego lewego koła i znalazłem tylko takie z ruchomym trzpieniem ślizgającym się po zębatce. Pytanie brzmi czy to jest właściwe? Moja mazda to 323F BJ 1600V16 po liftingu z 2001roku. Proszę o pomoc bo nigdzie nie potrafię znaleźć takiej informacji. Za pomoc z góry dziękuję.Jeżeli napisałem to nie w tym dziale to proszę o pobłażliwość, ale nie bardzo wiem gdzie to jeszcze napisać. Pozdrawiam i za pomoc dziękuję. Piotr
  • Poziom 29  
    Czujniki ABS nie ślizgają się po zębatce tylko są ustawione w odpowiedniej odległości od niej.
  • Poziom 41  
    Faktem jest, że w tym modelu – Mazda 323 BJ, a w moim przypadku Mazda Protege - to ten sam model pod inną nazwą – stosuje się inne czujniki ABS do przednich kół, a inne do tylnych. Inne – jeśli mówimy o ich kształcie. Wynika to z sposobu mocowania czujnika względem „zębatki” ABS.
    W przypadku przednich kół czujnik umieszczony jest bezpośrednio nad tą „zębatką” i stąd ma kształt przypominający walec o którym wspominasz w swoim wpisie.
    Przy tylnich kołach (hamulce bębnowe) sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Zębatka ABS umieszczona jest na wewnętrznej stronie piasty koła. Czujnik nie może być umieszczony w tej samej pozycji jak przy przednim kole. Mocuje się go na nieruchomej części (podstawy?) bębna hamulcowego. Aby móc odczytywać sygnał z „zębatki” został on wydłużony o trzpień, tak aby koniec tego trzpienia znajdował się nad powierzchnią „ząbków” ABS.
    Nie wiem, skąd masz informacje, że ten trzpień jest ruchomą częścią czujnika ABS. Ta część jest nieruchoma – jest to tylko swego rodzaju „przedłużenie” czujnika.

Mam nadzieję, że załączony fragment dokumentacji fabrycznej Mazdy rozjaśni twoje wątpliwości. Tak dokładniej, to jest fragment dokumentacji Mazdy Protege 2002. Jest to ta sama generacja co twój samochód, także w tym przypadku nie powinno robić to różnicy.
  • Poziom 10  
    Dzięki serdeczne za wyjaśnienia. Ja tego czujnika nie wycjągałem i dlatego myślałem że jest to trzpień ruchomy. Jeszcze raz dziękuję.