Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5920G - doradztwo w/s spalonego układu

andwec 24 Sie 2012 01:54 1059 6
  • #1 24 Sie 2012 01:54
    andwec
    Poziom 9  

Witam. Podczas użytkowania mojego laptopa nagle się wyłączył, a z wyjść karty dźwiękowej wydobył się dymek. Po rozebraniu laptopa na części pierwsze okazało się że spalił się układ zamieszczony na zdjęciu. Prosiłbym i podpowiedź cóż to może być za układ oraz czy opłaca mi się go naprawiać (czy jest w ogóle taka możliwość) czy po prostu lepiej sprzedać go na części. Nadmienie że pamieć RAM, HDD są sprawne. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    Acer Aspire 5920G - doradztwo w/s spalonego układu

0 6
  • #2 24 Sie 2012 02:48
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj,
    Jakie jest oznaczenie tego układu? (Uxx)

0
  • #4 24 Sie 2012 10:09
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Według schematu jest to kontroler EC/KCB o oznaczeniu WPC8769LDG. Sam układ da się nabyć w cenie poniżej 50zł, ale zwykle on sam z siebie nie puszcza obłoczku dymu (więc pewnie wypadałoby poszukać przyczyny, bo sama wymiana układu może się skończyć dla nowego układu podobnie jak dla starego). Tu jednak zostawię miejsce na opinie osób, które się bardziej znają na tym zagadnieniu.

0
  • #5 24 Sie 2012 10:34
    andwec
    Poziom 9  

Oznaczenie układu to Winbond WPC8769LDG

0
  • #6 24 Sie 2012 10:51
    sk1977
    Spec od komputerów

To KBC i jak pisali koledzy wcześniej często przyczyna leży w innym miejscu - sprawdź płytę (zwłaszcza przetwornice) na okoliczność zwarć - może wyjaśni się powód uszkodzenia KBC.
    Pomierz też czy nie ma na nim wyższych napięć niż 3,3V zanim wsadzisz nowy układ.

KBC mógł paść także z powodu przepięcia w sieci, zbyt wysokiego napięcia na zasilaczu itp.

Sam KBC potrafi puścić "niezłą chmurkę"... Kto wlutował bez sprawdzenia płyty wie :)

0
  • #7 30 Sie 2012 21:21
    andwec
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc, kupiłem nową płytę główną i wszystko działa poprawnie ;-)

0