Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik (a)synchroniczny-pytania

bipolunipol 24 Sie 2012 02:39 1722 7
  • #1 24 Sie 2012 02:39
    bipolunipol
    Poziom 19  

Witam.
    Jakie są praktyczne różnice między silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi, oprócz prędkości ich wirowania?
    Czy bez problemu do regulacji ich prędkości mogę zastosować falownik -regulacja częstotliwości sygnału wy? Może można sterować wypełnieniem sygnału wyjściowego?
    Jaki typ silników jest zazwyczaj stosowany w elektronarzędziach - np. kątówkach, wiertarkach lub urządzeniach g.d., np. odkurzaczach? Asynchroniczne?

0 7
  • #2 24 Sie 2012 03:36
    adampyndzel
    Poziom 16  

No w zasadzie to tylko falownik i zmiana częstotliwości napięcia. Poza tym należy pamiętać że U/f = const. tak więc jest to jakby sterowanie za pomocą zmiany wypełnienia. A różnice są: silnik synchroniczny musi mieć zasilany wirnik napięciem stałym (ew. magnesy stałe), stała prędkość obrotowa w funkcji momentu hamującego, możliwość pracy jako kompensator sieci, zerowy moment rozruchowy.

0
  • #3 24 Sie 2012 07:38
    mikstu2
    Poziom 27  

bipolunipol napisał:
    ...Jaki typ silników jest zazwyczaj stosowany w elektronarzędziach - np. kątówkach, wiertarkach lub urządzeniach g.d., np. odkurzaczach? Asynchroniczne?

Nie spotkałem jeszcze żeby w jakichkolwiek wymienionych przez Ciebie urządzeniach (oprócz wiertarek kolumnowych) były silniki asynchroniczne, natomiast we wszystkich z którymi miałem do czynienia były kolektorowe. Zresztą silnik asynchroniczny ze względu na swoje właściwości, nie nadaje się do tego rodzaju urządzeń.

0
  • #4 24 Sie 2012 15:58
    adampyndzel
    Poziom 16  

a z tego co się orientuje i pamiętam, to w elektronarzędziach 1f to silniki szeregowe.

0
  • #5 24 Sie 2012 17:43
    kybernetes
    Poziom 39  

Są to silniki komutatorowe, szeregowe, uniwersalne (czyli mogą być zasilane zarówno prądem stałym jak i zmiennym).

0
  • #6 24 Sie 2012 18:24
    mikstu2
    Poziom 27  

Przepraszam, powininem napisać komutatorowe, a nie kolektorowe...

A tak dla rozszerzenia tematu:
    "W przypadku zasilania prądem zmiennym, stojan silnika jest elektromagnesem, a jego obwód magnetyczny wykonany jest tak jak wirnik z pakietu blach elektrotechnicznych. Silniki komutatorowe prądu zmiennego mają duży moment rozruchowy nie potrzebują kondensatora jak jednofazowe silniki indukcyjne , są od nich lżejsze i osiągają wyższe obroty (powyżej 3000 obr/min). Silniki małe osiągają do 10000 obr/min a większe np. w odkurzaczu rozpędzają się do 25000 obr/min. Silniki komutatorowe prądu zmiennego o mocy od kilkudziesięciu W do 2 kW stosowane są w do napędu wielu urządzeń domowych w mikserach, młynkach, odkurzaczach, suszarkach, sokowirówkach, oraz licznych elektronarzędziach."
    Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_komutatorowy

0
  • #7 24 Sie 2012 22:49
    kosmos99
    Poziom 34  

Ja mam pytanie odnośnie pracy silnika asynchronicznego klatkowego w stanie jałowym. Chodzi mi pobór mocy procentowo lub w watach w zależności od mocy znamionowej?
    Są jakieś tabele, czy wyliczenia na podstawie charakterystyki?

0