Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy taka antena wystarczy do naziemnej telewizji?

24 Sie 2012 07:55 1695 8
  • Poziom 12  
    Witam. Chciałbym spytać czy taka antena : http://www.telmor.pl/pl/offer/162 bedzie dobra do naziemnej tv od nadajnika mam ok. 155 km
  • Poziom 17  
    Witam. Moim zdaniem anteny nie mają większego znaczenia musi być "activa" z dobrym wzmacniaczem, myślimy o DVB-T ale Ty masz pokaźną odległość ?? ta antenka może nie wystarczyć. Najlepiej wypróbować doświadczalnie i na słaby sygnał mux-u 3 Kielce k.47 2kW TVP-2HD. Myślę, że nie ma szans, ale wszystko zależy od lokalizacji miejsca odbioru (zabudowania, przeszkody, bloki, pagórki, ect). W takiej odległości narazie mux-3 to parodia w całym kraju. Nie wiem czemu tak daleko. (Mux-1 św Krzyż k.62 będzie ok). Oczywiście w przyszłości jak zwiększą moce cyfrowych kanałów a wyłączą analogi to można liczyć na dobry odbiór.
  • Poziom 26  
    Taka jak w linku w żadnym wypadku nie zadziała. Dobra antena to podstawa dopiero później wzmacniacz. Kolega CB13 twierdząc, że " Moim zdaniem anteny nie mają większego znaczenia" to faktycznie jest tylko jego twierdzenie i popełnia tym podstawowy błąd. Antena w linku to antena szerokopasmowa i żaden wzmacniacz nic nie pomoże. W wypadku dalekiego zasięgu tylko wieloelementowe anteny kierunkowe np typ Yagi. I dopiero wtedy wzmacniacz. Osobiście u mnie w firmie ciągniemy na kierunkowej Yadze chyba 8 elementowej bez wzmacniacza 60 km i jest ok. Dodatkowa informacja , nie ma anten specjalnie do DVBT to tylko chwyt marketingowy.
  • Specjalista Sieci, Internet
     To bardzo dobre anteny i potrafią się też dobrze sprawować przy dalekich odbiorach, jednakże >100km to jej parametry nie będą już odpowiednie dla większości typowych przypadków.

Przy tak dalekim odbiorze, jaki planujesz to pozostają raczej tylko długie anteny ATX, o dużych zyskach i wąskich wiązkach przednich (wysoka kierunkowość) z dostępnych to Dipol lub Fracarro. Do tego wzmacniacz o dużym wzmocnieniu, a najlepiej kombinacja przedwzmacniacza o małym wzmocnieniu (10...15dB) + wzmacniacz główny (25..35dB).

Można też próbować zestawu dwu lub cztero-antenowego + wzmacniacz jw. Takie zestawy potrafią dać najlepsze wyniki.

mawi2 napisał:
    Antena w linku to antena szerokopasmowa i żaden wzmacniacz nic nie pomoże.
    jeśli już, to "szerokokątna" - czyli o szerokim kącie wiązki przedniej, albowiem określenie "szerokopasmowa" odnosi się w przypadku anten do szerokiego pasma odbieranych częstotliwości (kanałów).
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wiktor009 napisał:
    Witam. Chciałbym spytać czy taka antena : http://www.telmor.pl/pl/offer/162 bedzie dobra do naziemnej tv od nadajnika mam ok. 155 km

NIE.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Z tak daleka nie ma szansy złapać sygnału.
    A co dopiero dobrego.
  • Specjalista Sieci, Internet

można i na taką odległość, ale wszystko zależy od warunków odbiorczych...
  • Moderator
    To gdzie mamy odbierać...?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Panowie Fachowcy z tego działu - zastanawiam się poważnie nad "zamknięciem" tego wątku, z prostego powodu, że kolega wiktor009 napisał i zapytał :
    Cytat:
    ... do naziemnej tv od nadajnika mam ok. 155 km

I tak - user przedstawia w profilu, że jest z Kielc a co za tym idzie w obrębie 150km od Kielc - jak wiemy - jest Duuużo nadajników.

I teraz - proponowanie koledze - tak Fachowych rozwiązań o :
    - fazowanych systemach kilku anten Yagi
    - sumowanie wielu anten kierunkowych
    to chyba {przyrost formy} dla pytającego. :cry:

Proponuję, aby poczekać jeszcze parę godzin czy może dni - po uzyskaniu podpowiedzi na Wasze pytania a i również po uzyskaniu "wpisów" zgodnych z zaleceniem tego działu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html - i zaprzestać wpisów "pytających" czy "wyjaśniających".

Pozdrawiam.
    PS. Zobaczcie, że udzieliliśmy już poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie w tym temacie. :spoko:
    PS2. Muszę podpowiedzieć Wam, że Temat został przeniesiony z działu " Inne Co kupić? " do Naszego działu, co zauważyć można, że Twórca tematu zdawał sobie sprawę z tego, że Tu w tym dziale - podpowiadamy Fachowo.
    (przepraszam tu czytających za tzw. reklamę tego działu, ale ... - tak chyba jest)