Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HU-605 - brak dźwięku czy to końcówka mocy ?

24 Sie 2012 09:09 2199 10
 • Poziom 10  
  Witam,
  Mam problem z radiem fabrycznym Volvo HU-605 a mianowicie po włączeniu i wpisaniu kodu na funkcji Radio w głośnikach słychać tylko lekki "pisk", "szum". Radio nie reaguje na pokrętło głośności. Wszystkie inne funkcje są dostępne. Po przełączeniu na CD i regulowaniu głośnością słychać w głośnikach bardzo nieczysto i głośno muzykę z CD.
  W czym może być problem? Znajomy powiedział mi, że to końcówka mocy padła.
  Prośba o poradę.

  Dziękuje.
 • Poziom 24  
  Sądzę, że znajomy ma rację. Uszkodzony układ scalony: wzmacniacz mocy audio,
  zwany popularnie "końcówką mocy"
  pozdr
  Andrzej
 • Poziom 10  
  Radio zostało sprawdzone i faktycznie została uszkodzona końcówka mocy.
  Czy ktoś z Was może orientuje się ile może kosztować końcówka do tego modelu?
 • Specjalista od sprzętów RTV
  A, zdradzisz nam tajemnicę, jaka "końcówka" jest w tym radiu zastosowana?
 • Poziom 17  
  A jam bym nie był tak do końca pewien. Sto procent będziesz miał, jak wstawisz nową. No bo jak to jest, że na radiu tylko pisk, a na CD to słychać choć zniekształconą, ele jednak muzykę. Napisz czy pisk jest słyszalny we wszystich głośnikach o takim samym natężniu. Rzadko zdarza się, ażeby końcówka padała w oryginalnej instalacji i radiu. Chyba, że coś złego przytrafiło się głośnikom. Często ludzie na własną rękę odgrzybiają klimę i wpuszczają w kanały wentylacyjne jakieś pianki, które w następstwie zalewają tyły radia. Czasami wystarczy tylko dobrze wyczyścić druk. Sukcesem do naprawy jest często dobre oględziny radia pod lupą.
 • Poziom 10  
  Końcówka mocy to:
  LA4708N 0GD8
  Pisk jest słyszany tylko w prawym przednim głośniku. Tak samo i muzyka idzie tylko z tego głośnika.
  Rozebrałem radio i wymontowałem płytkę ze wzmacniaczem mocy audio. Nie ma żadnych zimnych lutów itd.
  Gdzie można kupić taki scalak?
 • Poziom 10  
  No i wyminiłem wzmaciacze mocy audio i dalej ten sam problem. Pisk o średnim tonie jest słyszany we wszystkich głośnikach. Radio nie reaguje wogóle na pokrętło głośności, CD natomiast jak sie podgłośni to gra bardzo głośno i z traszkami a jak sie przyciszy to słychać tylko pisk. Nie działają funkcje Feader, Balance itd. I na co teraz postawić?
 • Poziom 17  
  Widzisz, a nie mówiłem, że rzadko się zdarza, ażeby końcówka padała w oryginalnej instalacji. Nie wiem czy pytałem wcześniej, ale zmierz napięcia na wyjściach końcówki i napisz. Jeżeli wszystkie będą równe ( tak około 6v) to raczej końcówka dobra. Jeszcze jedno wypnij kostkę z radia i sprawdź omomierzem względem masy wyjścia głośnikowe, a przede wszystkim w tych prawych drzwiach. może być tak, że w tych drzwiach któryś głośnik ma zbyt małą impendację i końcówka w ten sposób reaguje, albo przewód głośnikowy gdzieś jest przycięty i ma kontakt z masą i tu uważaj bo nawet wysoka oporność może blokować końcówkę.
 • Moderator
  Dla pewności możesz podłączyć generator z sygnałem 1kHz pod wejścia końcówki mocy - sprawdzisz poprawność działania. Uszkodzenie może być w procesorze audio. Podaj nazwę układu.
 • Poziom 10  
  No i i już wiem co poszło - procesor dźwięku, podobnież rzecz nieosiągalna.
  Szkoda. Radio było sprawne. Dałem tylko na zdjęcie kodu bo po wymianie akumulatora mi się zablokowało.
  Dziwne.