Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zestawu nadajnik - odbiornik do 50 metrów.

24 Sie 2012 15:48 6117 18
  • Poziom 20  
    Witam
    Potrzebuję zrobić 2 nadajniki i 2 odbiorniki (coś jak by krutkofalówki).
    Potrzebuję prostych schematów z dużym zasięgiem gdyż sygnał musi pokonać odległość 50 metrów .
    Szukałem na internecie ale nic ciekawego nie znalazłem.
    jest kilka warunków
    wszystko musi być małe i zasilane z baterii.

czy pierwszy nadajnik z tego PDF'a da rade nadać na 50 metrów?

Regulamin pkt 3.1.13 . [SP5ANJ]
  • Poziom 20  
    nikt nie pomoże?

Moderowany przez c2h5oh:

Nabijanie postów i punktów.
    Za kolejny taki post otrzymasz OSTRZEŻENIE.
    Będzie to Twoje 5 i ostatnie ostrzeżenie.

• R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

terminator988 napisał:
    nikt nie pomoże?

Tylko radiotelefony w paśmie PMR (446MHz) mogą zadowolić Ciebie w tego rodzaju transmisji i odbiorze na 50m.

Wykonanie/konstrukcja jakiegokolwiek nadajnika w paśmie 88-108MHz jest w naszym Prawie NIE legalne i nie ma tu NIC do tego, że moc (może mieć) 20mW ERP. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    A istnieje prosty schemat gdyż to będzie użyte 2 razy i potrzebuje tego w trybie ekspresowym.
    spytam tak z ciekawości jaki zasięg ma ten nadajnik z PDF'u?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    terminator988 napisał:
    A istnieje prosty schemat gdyż to będzie użyte 2 razy i potrzebuje tego w trybie ekspresowym.

Nie jest to algorytm ilości użytkowania a tylko to - co napisałem post wyżej [prawo]. :!:

Cytat:
    spytam tak z ciekawości jaki zasięg ma ten nadajnik z PDF'u?

Żaden zasięg.
    Zasięg jest wykładnikiem :
    - anteną w dBd
    - czułością odbiornika w µV
    - terenem, umiejscowieniem łącza
    - propagacją

Przypominam o "ilości" Twoich Ostrzeżeń i nie nabijaniu postów jako punktów na tym Forum.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    terminator988 napisał:
    Witam
    Potrzebuję zrobić 2 nadajniki i 2 odbiorniki (coś jak by krutkofalówki).
    Potrzebuję prostych schematów z dużym zasięgiem gdyż sygnał musi pokonać odległość 50 metrów .
    Szukałem na internecie ale nic ciekawego nie znalazłem.
    jest kilka warunków
    wszystko musi być małe i zasilane z baterii.

czy pierwszy nadajnik z tego PDF'a da rade nadać na 50 metrów?

Regulamin pkt 3.1.13 . [SP5ANJ]

Hej. Jesli do odbiornika zamontujesz antene kierunkowa to powinno to spokojnie dzialac na takich odleglosciach.

Moim zdaniem lepiej z punktu widzenia edukacyjnego byloby zbudowac znacznie prostszy nadajnik wg. takiego schematu:

Jest to mozliwe do zbudowania z doslownie 5 elementow. Na wyjsciu musialbys dodac tylko jakis wzmacniacz.

Przed zabawa poczytaj o lokalnych przepisach radiowych, bo czasami wymaga to odpowiedniej licencji.

Powodzenia
  • Poziom 30  
    Do pluskwy najlepszy będzie odbiornik z systemem ARCz. taki jak np. w radiach Unitra, Radmor, itp. albo radio co ma w demodulatorze PLL
  • Poziom 20  
    tak ale chyba na sprawdzianie nie postawie radia unitry
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Pluskwę trzeba umieć zrobić wtedy pracuje wspaniale a nie kupować głupie kity z gazet
  • Poziom 14  
    e-mega napisał:
    LoL... to będzie działać? Słyszałem o takich nadajnikach, ale myślałem, że to nie zadziała. Jak w takim sprzęcie określić jaka będzie częstotliwość?

Hej

Czestotliwosc nadawania jest dokladnie taka sama jak czestotliwosc oscylatora.
    Tak wiec jesli masz oscylator 1mhz to 1mhz, jesli 100mhz to 100mhz etc.
    Dostepne tez sa oscylatory 7.1591mhz (bardzo popularne wsrod radio-amatorow).

Jesli wyrzucisz transformer to mozesz nadal nadawc sygnaly morsem (modulacja OOK).

Przed uzywaniem trzeba zapoznac sie jednak z lokalnym prawem - bo tutaj jest nie tylko kwestia uzywanej czestotliwosci ale też modulacji (niektore typy sa zabronione ze wzgledu na interferencje etc.)

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

• Poziom 20  
    kity zanim by to doszło to juz by było po wszystkim
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Płytkę wydłubujesz śrubokrętem i montujesz elementy bez wiercenia dziur. Trzeba przestrzegać przy tym kilka świętych zasad.
    Pluskwa na foto nie odstraja się od dotyku dłoni, trzyma częstotliwość i co najlepsze :D posiada preemfazę.

Proces technologiczny wygląda w ten sposób

Opisu wykonania do zdjęć póki co zamieszczał nie będę, bo mi się nie chce. Opis uruchomienia jest na elektrodzie.

Ofiaruję 50pkt temu, kto wskaże preemfazę.
  • Poziom 20  
    preemfaza
    Czyżby to to co zaznaczyłem na zdjęciu.
    Czy mógł bym prosić o schemat oraz na czym można to odbierać??
  • Poziom 30  
    Schemat pluskwy jest w artykule AVT. Nie zgadłeś. Jak zrobisz płytkę podpowiem co dalej.
  • Poziom 20  
    OK a czy nie lepiej wędzie płytkę wytrawić?
  • Poziom 30  
    Czy ja wiem... chyba raczej nie. Z resztą układ jest zbyt prosty żeby się w to bawić.
    A już na pewno zdecydowanie odpada wytrawianie cewki w mozaice ścieżek, bo z taką cewką układ chodzi fatalnie.

Odnośnie zagadki mała podpowiedź
    Preemfaza widoczna na dwóch dolnych fotkach (gotowe) nie jest układem pasywnym, który osłabia sygnał z wkładki elektretowej, tylko odwrotnie.
  • Moderator
    hans512 napisał:
    ...
    Czestotliwosc nadawania jest dokladnie taka sama jak czestotliwosc oscylatora.
    Tak wiec jesli masz oscylator 1mhz to 1mhz, jesli 100mhz to 100mhz etc.
    Dostepne tez sa oscylatory 7.1591mhz (bardzo popularne wsrod radio-amatorow)...

Nie wiedziałem, że ktoś produkuje oscylatory w takich obudowach które pracują na częstotliwości 1 czy 100 miliherców. Skoro piszesz, że takie są to może przy okazji zaproponujesz jakiś do nich odbiornik?
    Ciekawe rzeczy wypisujesz twierdząc, że "7.1591mhz (bardzo popularne wsrod radio-amatorow)". Kiedy to przyznano radioamatorom zakres siedmiu miliherców?
    A może nie masz pojęcia o cym piszesz i tak sobie tylko bzdury wypisujesz?
  • Poziom 20  
    Ok płytki gotowe pierwsze zdarcie miedzi było trudne potem już łatwo.