Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar SNTP synchronizujący czas z sieci

emer2 24 Aug 2012 21:37 4791 3
  • Zegar SNTP synchronizujący czas z sieci

Jest to projekt zegara zbudowanego z myślą o umieszczeniu go na półce razem z domowym zestawem multimedialnym. Zegar musi być starannie wykonany, żeby mógł się wkomponować w profesjonalny i fabryczny sprzęt oraz cyfry muszą być widoczne z większej odległości. Ale to nie wszystko, autor projektu chciał, aby zegar automatycznie ustawiał godzinę, po zaniku zasilania. Zegar korzysta ze specjalnego protokołu internetowego, dzięki któremu, może synchronizować godzinę z siecią. Sercem zegara jest mikrokontroler ATmega168 razem z modułem Lantronics Xport służącym do komunikacji z siecią.

W zegarze znajduje się sześć wyświetlaczy 7-segmentowych oraz kilka pojedynczych diod LED. Autor nie wkomponował w obudowę żadnych przełączników czy przycisków, zegar sterowany jest wyłącznie w sposób zdalny przez podczerwień, co ma swoje dobre strony, ponieważ, można sobie taki zegar umieścić na ścianie, i nie trzeba się wspinać, żeby zmienić parametry, których w tym projekcie nie brakuje. Zdalnie można regulować między innymi jasność zegara, wyświetlić adres IP, uruchomić synchronizację czasu z czasem sieciowym za pomocą protokołu SNTP (z ang. Simple Network Time Protocol) - od tego protokołu pochodzi nazwa zegara. Ponadto możliwe jest włączenie, bądź wyłączenie dwukropka i wybrać format wyświetlanej godziny. Autor chciał przede wszystkim, aby zegar był prosty bez alarmu czy wyświetlania daty. Do budowy zegara użył niebieskich wyświetlaczy, ponieważ pasowały do sprzętu AV.

Na stronie źródłowej znajduje się pełna dokumentacja zegara. Schemat ideowy i listę części BOM można pobrać w formacie PDF. Znajduje się tam też wzór płytki oraz notatki autora na temat protokołów sterowania.

Poniżej wnętrze zegara
    Zegar SNTP synchronizujący czas z sieci

Na stronie źródłowej znajduje się również więcej zdjęć i filmiki pokazujące pracę i ustawianie parametrów zegara.
    Strona źródłowa
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    emer2
    Translator, editor
    Has specialization in: projektowanie i montaż elektroniki
    emer2 wrote 434 posts with rating 54, helped 0 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2008 year.
    zygfryd.W
    Level 20  
    Bardzo Ciekawy Projekt, osobiście idealnie przypadł mi do gustu wygląd, co do środka ja bym się nie zagłębiał w tak kosmiczną technologie jak dla zegarka, podtrzymywanie bateryjne zamiast sieci by wystarczyło, a komunikacja Bt lub przez podczerwień to Bardzo dobre rozwiązanie, , Ode mnie wielki + dla autora:)
    eDZio
    Level 16  
    Wie ktoś z czego jest zrobiona ta obudowa na zegar?
    User removed account
    User removed account