
Jest to projekt zegara zbudowanego z myślą o umieszczeniu go na półce razem z domowym zestawem multimedialnym. Zegar musi być starannie wykonany, żeby mógł się wkomponować w profesjonalny i fabryczny sprzęt oraz cyfry muszą być widoczne z większej odległości. Ale to nie wszystko, autor projektu chciał, aby zegar automatycznie ustawiał godzinę, po zaniku zasilania. Zegar korzysta ze specjalnego protokołu internetowego, dzięki któremu, może synchronizować godzinę z siecią. Sercem zegara jest mikrokontroler ATmega168 razem z modułem Lantronics Xport służącym do komunikacji z siecią.
W zegarze znajduje się sześć wyświetlaczy 7-segmentowych oraz kilka pojedynczych diod LED. Autor nie wkomponował w obudowę żadnych przełączników czy przycisków, zegar sterowany jest wyłącznie w sposób zdalny przez podczerwień, co ma swoje dobre strony, ponieważ, można sobie taki zegar umieścić na ścianie, i nie trzeba się wspinać, żeby zmienić parametry, których w tym projekcie nie brakuje. Zdalnie można regulować między innymi jasność zegara, wyświetlić adres IP, uruchomić synchronizację czasu z czasem sieciowym za pomocą protokołu SNTP (z ang. Simple Network Time Protocol) - od tego protokołu pochodzi nazwa zegara. Ponadto możliwe jest włączenie, bądź wyłączenie dwukropka i wybrać format wyświetlanej godziny. Autor chciał przede wszystkim, aby zegar był prosty bez alarmu czy wyświetlania daty. Do budowy zegara użył niebieskich wyświetlaczy, ponieważ pasowały do sprzętu AV.
Na stronie źródłowej znajduje się pełna dokumentacja zegara. Schemat ideowy i listę części BOM można pobrać w formacie PDF. Znajduje się tam też wzór płytki oraz notatki autora na temat protokołów sterowania.
Poniżej wnętrze zegara

Na stronie źródłowej znajduje się również więcej zdjęć i filmiki pokazujące pracę i ustawianie parametrów zegara.
Strona źródłowa