Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie SMART dysku.

25 Sie 2012 11:44 1413 5
  • Poziom 26  
    Witam, posiadam 2,5 calowy dysk Hitachi o pojemności 250gb. Przeprowadziłem na nim test S.M.A.R.T programem GSmartControl, który wykazał jakieś nieprawidłowości. I teraz mam pytanie, czy jest się o co martwić, czy dysku można dalej używać, nie jako systemowego, tylko drugiego dysku, np. to przechowywania muzyki, zdjęć itp. Wyniki testu dodaje w załączniku.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Current pending sector = 22 - to oznacza, że w tym momencie 22 sektory na dysku są oznaczone jako niepewne - dane w nich są uszkodzone ale niekoniecznie oznacza to uszkodzenie dysku.

Reallocated event count = 25 - to oznacza, że 25 razy dysk podejmował próby remapowania uszkodzonych sektorów, ale parametr Reallocated sector count = 0 oznacza, że żadne z sektorów nie okazały się być uszkodzone.

ATA error count = 56 - oznacza to 56 błędów podczas transmisji informacji z/do dysku, najczęstsze przyczyny to zanik zasilania, uszkodzenie kabla, problemy z kontrolerem lub z samym dyskiem.

Przypuszczam, że dysk wcześniej znajdował się w komputerze z którym były jakieś problemy, aby ostatecznie potwierdzić, że dysk jest ok polecam zrobić niskopoziomowy format - wymaże on wszystkie dane na dysku, a parametr "Current pending sector" powinien zmaleć do 0. Po formacie możesz jeszcze raz SMART do interpretacji jeśli coś jeszcze się zmieni.
  • Poziom 26  
    Z tego co wiem, dysk znajdował się w laptopie, laptop był po paru upadkach, oraz dysk podobno pare razy został odłączony (tak, po prostu wyciągnięty, podczas pracy komputera...), po czym podobno czasami zaczął stukać. Czy to mogło spowodować te błędy ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Tomi2567 napisał:
    laptop był po paru upadkach

To zdecydowanie nie służy HDD chociaż to -
    191 G-Sense_Error_Rate 0x000a 100 100 000 Old_age Always - 0
    - nie wskazuje niczego podejrzanego.
  • Poziom 26  
    Dobrze, dysk sformatuje, jak tylko przyjdzie do mnie płyta główna do nowego PC, ponieważ na razie używam laptopa, razem z tym dyskiem, i działa okej, tylko te ' chrobotanie ' występuje tylko pod Windows XP, a pod Ubuntu, śmiga szybko, i bez problemowo.

A jeszcze chciałem zapytać, co zmieni, jeśli dysk od razu wyzeruje jakimś programem, i właściwie, do czego to zerowanie służy, oprócz trwałego usuwania danych ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zerowanie może naprawić błedy logiczne. C5 i C6 może naprawić.
    Jak masz linuksa to wyzeruj poleceniem dd lub ddrescue i ponownie SMART zobacz.