Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SE24233/17 cały czas podgrzewa wodę/sprawdzenie termostatu

armus 25 Sie 2012 11:50 4368 15
  • #1 25 Sie 2012 11:50
    armus
    Poziom 11  

Witam

Problem dotyczy zmywarki Siemens S9H13. Mianowicie cały czas podgrzewa wodę. Przewody w porządku. Mikroswitch (po jego wymontowaniu) umieszczony na froncie grzałki rozłącza obwód . W obudowie grzałki znajduje się ruchomy trzpień który ma za zadanie mechaniczne rozłączenie obwodu grzałki popychając ramię mikroschwitch'a. Ale nie wiem w jakich sytuacjach i na jakiej zasadzie. Po lekturze kilku postów na elektrodzie przypuszczam ze pod wpływem ciśnienia wody. Osobiście jako przyczynę usterki podejrzewam termostat. Część wymontowałem. Wskazania omomierza na fotografii. Parametry nie zmieniają się pod wpływem temperatury - po zanurzeniu w w gorącej wodzie. Czy ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów może potwierdzić czy idę dobrym tropem? Ewentualnie wskazać metodę sprawdzenia termostatu. Podać prawidłowe parametry ( w przypadku jego uszkodzenia) termostatu. Jeśli moje podejrzenia nie są słuszne proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny usterki. Z góry dziękuję za pomoc
    P.S. Przepraszam za jakość zdjęć. Mój telefon nie posiada trybu makro. Deklaruję w razie potrzeby podać wszystkie parametry i napisy zamieszczone na części.

0 15
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 25 Sie 2012 13:13
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Część jest uszkodzona. Tam gdzie jest nieskończoność powinno być ca 48kΩ przy 25°C. Podaj E-nr zmywarki to znajdziemy numer części.

0
  • #3 25 Sie 2012 13:27
    armus
    Poziom 11  

mrhari napisał:
    Część jest uszkodzona. Tam gdzie jest nieskończoność powinno być ca 48kΩ przy 25°C. Podaj E-nr zmywarki to znajdziemy numer części.

Dziękuję za szybką pomoc Cieszy mnie, że mój trop okazał się prawidłowy.

Podaję E-nr: SE 24233/17

Podaj proszę na priv adres e-sklepu gdzie najlepiej to kupić.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #8 25 Sie 2012 20:55
    movzx
    Poziom 39  

armus napisał:
    jak odszukać samemu numer katalogowy części mając e-numer sprzętu
    Trzeba mieć dokumentację serwisową, dostępną (jak sama nazwa wskazuje) tylko dla serwisantów. Ewentualnie wgląd do odpowiednich baz i katalogów części - dostęp jak wyżej.
    Uprzedzam że pytania o przesłanie takich dokumentacji raczej pozostają bez odpowiedzi - ale jak widzisz mimo tego nie pozostałeś bez pomocy :)

0
  • #9 25 Sie 2012 21:06
    armus
    Poziom 11  

movzx napisał:
    armus napisał:
    jak odszukać samemu numer katalogowy części mając e-numer sprzętu
    Trzeba mieć dokumentację serwisową, dostępną (jak sama nazwa wskazuje) tylko dla serwisantów. Ewentualnie wgląd do odpowiednich baz i katalogów części - dostęp jak wyżej.

Cóż tak właśnie myślałem.... ale z racji moich początków miałem nadzieję że jest też inny sposób
    movzx napisał:
    Uprzedzam że pytania o przesłanie takich dokumentacji raczej pozostają bez odpowiedzi - ale jak widzisz mimo tego nie pozostałeś bez pomocy :)

I to się chwali, że Koledzy bardziej zawansowani mają dobre chęci i pomagają początkującym zarówno dobrą radą jak i podesłaniem n-ru części do wymiany.

Dzięki raz jeszcze
    Dobra koniec spamowania :D zamówię część w poniedziałek jak przyjdzie to wymienię i zobaczymy co dalej. O wyniku oczywiście poinformuję.

0
  • #10 25 Sie 2012 22:58
    lipek81
    Poziom 11  

Podłączę się do tematu, bo problem podobny. Chodzi o zmywarkę siemens SD13IT1S. Problem polega na tym, że nie grzeje wody. Grzałka sprawna (jest przejście, jakiś mały opór). mikroswitch - jest przejście po jego wciśnięciu. Jeden z przewodów zasilających grzałkę idzie właśnie chyba do tego termostatu, tylko nie mam pojęcia, jak się do niego dostać. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

0
  • #11 25 Sie 2012 23:52
    armus
    Poziom 11  

lipek81 napisał:
    Jeden z przewodów zasilających grzałkę idzie właśnie chyba do tego termostatu, tylko nie mam pojęcia, jak się do niego dostać. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

Nie wiem jak jest w twoim modelu, ale u mnie po odkręceniu blachy/osłony z prawego boku zmywarki (patrząc od frontu) na dole widać grzałkę w plastikowym korpusie i na górze wcześniej wspomniany element z plastikowym daszkiem/osłonką którą demontuje się przez jej zesunięcie. Do termostatu dochodzą dwie pary przewodów: czerwony i zielony. Rozłączasz przewody. Rozszerzasz plastikowe zaciski korpusu grzałki które zaciskają się na metalowym pierścieniu termostatu. Z wyczuciem wysuwasz element (u mnie lekko do góry następnie po ukosie). Gdyby w środku była woda nie przechylasz zmywarki bo się wyleje prze otwór po termostacie :D
    A może prościej byłoby tylko przewody odłączyć i przemierzyć bez wyciagania. Parametry pewnie będą zbliżone do tych które podał Kolega kilka postów wyżej.

Szukając rowiązania swojego problemu przeczytałem, że winne mogą być przetarte/przerwane przewody, uszkodzony przekaźnik lub triak w module sterującym.

0
  • #12 26 Sie 2012 00:15
    lipek81
    Poziom 11  

Wygląda na to, ze tak samo jest u mnie. Ale nie mogę zdjąć nawet tej plastikowej osłonki - należy ją wsunąć w głąb zmywarki tak jakby? Bo cuduję tutaj i nawet tej osłonki ściągnąć nie mogę.

Ok, udało mi się ściągnąć wtyczki, pomierzyłem, wyszło mi 53,5K na stykach czujnika i zwarcie na stykach które sterują grzałkę - czyli termostat ok. Możesz mi podrzucić linka, gdzie wyczytałeś o tym triaku i przetartych kabelkach? Szukam i jakoś znaleźć nie mogę.

0
  • #13 26 Sie 2012 00:56
    armus
    Poziom 11  

lipek81 napisał:
    Wygląda na to, ze tak samo jest u mnie. Ale nie mogę zdjąć nawet tej plastikowej osłonki - należy ją wsunąć w głąb zmywarki tak jakby? Bo cuduję tutaj i nawet tej osłonki ściągnąć nie mogę.

Tak wsuwasz ją w głąb zmywarki. Nie pamiętam czy są tam jakieś ząbki/zaczepy.

lipek81 napisał:
    Ok, udało mi się ściągnąć wtyczki, pomierzyłem, wyszło mi 53,5K na stykach czujnika i zwarcie na stykach które sterują grzałkę - czyli termostat ok. Możesz mi podrzucić linka, gdzie wyczytałeś o tym triaku i przetartych kabelkach? Szukam i jakoś znaleźć nie mogę.

Do wyszukiwarki wpisz "zmywarka nie grzeje wody" lub coś w tym stylu i napewno wyskoczy. Ja znalazłem przez google, ale na forum elektrody.

1
  • #14 28 Sie 2012 08:37
    lipek81
    Poziom 11  

Ok, udało mi się namierzyć przyczynę niesprawności. Okazało się, że niesprawny jest czujnik ciśnienia wody, a dokładnie ten mikroswitch. Mierząc go miernikiem wszystko jest ok, ale pod obciążeniem nie przewodzi/słabo przewodzi. Poza tym widać, że jeden z konektorów jest przegrzany. I teraz pytanie - gdzie takie coś dostanę? Szukam w North, w dziale hydrostaty, oraz włączniki/wyłączniki, ale nie za bardzo mogę to tam znaleźć. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

0
  • #15 28 Sie 2012 16:03
    armus
    Poziom 11  

lipek81 napisał:
    I teraz pytanie - gdzie takie coś dostanę? Szukam w North, w dziale hydrostaty, oraz włączniki/wyłączniki, ale nie za bardzo mogę to tam znaleźć. Czy ktoś mógłby mi pomóc?

A może tak się uda :
    22 34 993 99
    94 34 731 90
    0 801 011 399
    pn-pt od 8:00 do 20:00

lub:
    north(malpa)north.pl

Myślę że jak opiszezsz o co chodzi i podasz markę sprzętu to ktoś udzieli Ci pomocy :D

A nie prościej byłoby wymontować switch'a na wzór i udać się do sklepu z częsciami zamiennymi do AGD lub nawet z częsciami elektronicznymi??

0
  • #16 14 Wrz 2012 22:04
    armus
    Poziom 11  

Miło mi zakomunikować, że po wymianie czujnika temperatury wszystko wróciło do normy. Dziękuję wszystkim za pomoc. :D

0