Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hp 550 widzi baterię, nie pracuje na niej, nie ładuje

25 Sie 2012 12:27 3762 12
 • Poziom 11  
  Witam kolegów
  Przepraszam jeśli obeznana z forum część kolegów wie, że odpowiedzi na mój temat łatwo można znaleźć na forum ale mi pomimo długich poszukiwań nie udało się nic ustalić.
  Sytuacja wygląda następująco:
  Kiedy kupiłem laptopa, bateria padała już, co prawda na gołym linuxie przy niedotykaniu komputera wytrzymała ok godziny zanim padła, jednak na windowsie było to ok 3 min.
  Dla mnie wszystko było ok bo zależało mi tylko aby bateria działała choć chwile bo wtyczka w tym lapku łatwo się wypina, więc chodziło mi tylko o czas na podpięcie lub zamknięcie programów. Niestety po pewnym czasie zrobiło się z tego kilka sekund.
  Rozebrałem baterie, naładowałem przez żarówkę ogniwa zwracając uwagę aby były równo naładowane, laptop wytrzymał ok 40 min, niestety łądowanie trwało bardzo krótko a po nim znów działał tylko chwilę (choć juz kilka min).
  Dostałem inną baterię i kombinowałem z ogniwami z niej (li-ion od fujitsu siemens), początkowo działały nieźle choć przegrzewały się, po dobraniu najlepszych ogniw, naładowaniu i wlutowaniu (o kolejności pamiętam) lapek wytrzymał ok 1.40, niestety po naładowaniu znów było to samo- samo ładowanie trwało krótko a lapek trzymał może ze 20 min.
  Finalnie wróciłem do oryginalnych ogniw i okazało się że zaczęły dawać lepszy efekt- przy delikatnym użytkowaniu z małym poborem prądu trzymały ok godziny choć miały małą obciążalność- chwila intensywnego użytkowania zaraz po naładowaniu potrafiła zbić napięcie poniżej dolnego progu i wyłączyć lapka, jednak mi to nie przeszkadzało.
  Dziwiło mnie tylko zachowanie diody ładowania- wcześniej w czasie ładowania świeciłą się cały czas żółta, po naładowaniu cały czas niebieska, po tych całych kombinacjach po naładowaniu niebieska świeciłą się kilka min, poźniej gasła.
  Pewnego dnia kiedy pakowałem laptopa, odlaczylem kabel i zgasl, okazało się, że kabel od minusa się odłączył, niestety odlutowanie wszystkich przewodów i przylutwanie ich we właściwej kolejności nie pomogło- bateria była wykrywalna, naładowana na chyba 86proc, battery mon pokazywał napięcie baterii (naładowana), jednak nie ładowało baterii, oczywiście po dopięciu kabla, laptop gasł, wymiana kompletu ogniw na drugo zapasowy zmienił tylko odczyty napięcia i procentów naładowania- teraz jedt 0, nie ładuje się nadal.
  Bezpiecznik 12ah3 ma przejście pomiędzy wszystkimi nogami, podejrzewam zablokowany sterownik (bq20z70) jednak nie wiem jak to stwierdzic.
  Na pinach baterii nie ma zadnego napięcia ale nie wiem czy pownno być jakiekolwiek przed podłączeniem do lapka. Sprawdzilem tez napięcie na skrajnych pinach w złaczu baterii w laptopie, nic na nich nie ma- tu też nie wiem czy powinno teraz byc.
  Martwi mnie zachowanie kontrolki, zastanawiam sie czy to nie był obiaw uszkodzenia obwodu ładowania,
  przede wszystkim chciałbym ustalić czy wina leży w baterii czy w obwodzie zasilania, będę wdzięczny za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl

 • Poziom 32  
  Jeśli ogniwa były dobrane w oparciu o twoje własne przeczucia a nie o realne pomiary, to efekt jest taki jaki jest. Ogniwa powinny być dobrane dokładnie nie tylko pod względem pojemności, producenta, napięcia znamionowego, ale co bardzo ważne pod względem rezystancji wewnętrznej. Mierzy się ją po pełnym naładowaniu ogniw specjalnym miernikiem (pomiar Rw pod obciążeniem). A najlepiej kup nowe ogniwa.
 • Poziom 11  
  Masz racje, były dobrane "na wyczucie", rzecz tylko w tym że końcowo pracowały na oryginalnym pakiecie ogniw i wlaśnie wtedy wystąpił objaw.
  Masz na myśli, że sterownik się zablokował i sama wymiana ogniw go odblokuje?
  Zachowanie diody ładowania i brak napięcia na skrajnych pinach złąącza baterii w laptopie to normalna rzecz?
 • SterControlSterControl

 • Poziom 32  
  Trudno powiedzieć, czy się odblokuje. Często nie chce się w ogóle odblokować. Jednak zdarza się, że samo odłączenie na kilka minut elektroniki od ogniw i ponowne (poprawne) połączenie przywraca baterii życie. Spróbuj.
 • Poziom 11  
  Hm wlasciwie pzreszło to przez myśl ale nie próbowałem odłączac na dłużej,
  za to wcześniej miałęm z tą baterią sytuacje z oderwanym kabelkiem i samo podłączenie w odpowiedniej kolejności pomogło, bez czekania, spróbuje.

  Czy mógłbyś mi napisać swoją drogą jak sprawdzić układ ładowania? Pytam dla własnej wiedzy bo czasem w czymś grzebię a rzadko mam okazję zapytać kogoś kto zna temat.
  poza tym jeśli nie wymaga to rozkręcania laptopa to będę spokojniejszy w sytuacji gdy bateria nie ruszy.

 • Poziom 32  
  Układ ładowania można sprawdzić tylko przy włączonej baterii z dostępem do pinów + i -. Gdy bateria jest włożona, napięcie na plusie rośnie aż do osiągnięcia napięcia 12,6 V lub 16,8 V (dla baterii z 4 sekcjami). Inaczej jest gdy masz dostęp do płyty głównej. Ale to już inna sprawa.
 • Poziom 11  
  Niestety bateria nie ruszyła, leżała odłączona kilka godzin, po podłączeniu jest jak wcześniej.
  Czy sam fakt, że battery mon pokazuje napięcie baterii nie świadczy o niczym? czy ta informacja jest przekazywana srodkowymi pinami niezaleznie od pojawiania się napięcia na skrajnych pinach ?
  Rozumiem, że napięcie na skrajnych pinach przy podłączonej baterii świadczy o sprawnym układzie ładowania, ale czy ono się pojawi przy zablokowanym sterowniku?
  Jeszcze jedna myśl, może by się dało zasymulować włożenie baterii do laptopa- oszukać baterię podając jej właściwe napięcie na właściwe piny?
  No chyba, że nie chodzi tu o napięcie tylko o transmisje sygnalu cyfrowego. (piny od lewej to p-, 8/I,ID, smc, smd, p+)
  Niedługo i tak będę miał płytę na wierzchu bo nowa pasta jest już potrzebna.

 • Poziom 32  
  Po podłączeniu zasilania do laptopa następuje skok napięcia na pinach + i - i jeśli okaże się, że napięcie baterii jest niższe niż np 12,6 V następuje jej doładowanie. Jeśli z jakiegoś powodu kontroler w baterii nie otwiera mosfeta, przez który ładują się ogniwa, po podłączeniu zasilacza do laptopa następuje skok napięcia praktycznie do 12,6 V i po chwili spadek do wartości napięcia baterii. Jeśli natomiast charger w laptopie nie wykryje obecności napięcia na pinach + i - baterii, windows wystawi komunikat o braku baterii.
 • Poziom 11  
  W takim razie skoro system widzi baterie to znaczy, że układ ładowania podaje napięcie na piny baterii, wnioskuje z powyższego, że najlepiej kupić nową baterię bo nowe ogniwa nie musza ruszyć sterownika a odblokowanie nie jest proste.
  Czy to dobry wniosek?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Do odblokowania Twojego sterownika potrzebujesz interfejsy I2C i programu Be2Works 2.8x w wersji Rizal.
  Interfejs to koszt około 5 do 10 zł, a program to 10$.
 • Poziom 11  
  W takim razie sprawa staje się dla mnie nieopłacalna tym bardziej, że gwarancji sukcesu i tak nie mam, zamienniki do tego modelu nie są drogie, pozostaje mi ufać sprzedawcy, że w danej baterii naprawdę siedzą ogniwa samsung.
  Mierzyłem napięcie na pinach p+ i p- przy wpinaniu wtyczki, jednak przypuszczam, że skok napięcia jest tak krótki, że nie udało mi się go wykryć bo wskazania miernika nie drgnęły, choć zakłądałem, że nieco dłużej ten skok trwa wnioskując z tego, że po wpięciu wtyczki, kontrolka naładowania zapala się na sekundę, jednak teraz przypuszczam, że to niezalezne sprawy.
  Jeśli jestem gdzieś w błędzie to proszę o korektę, jeśli nie to po kupieniu baterii o ile nie będzie problemów, zamknę temat.

 • Poziom 32  
  Skok napięcia jest do napięcia na pinach baterii, a następnie rośnie zauważalnie do 12,6 wolta. Jeśli tak się nie dzieje, to najprawdopodobniej jest to wina baterii, potem dopiero układu ładowania laptopa.
 • Poziom 11  
  Witam po przerwie kolegów,
  dopiero niedawno zamówiłem baterię, postawiłem jednak na używany oryginał a nie na zamiennik, dzisiaj doszła i właśnie na niej działam wiec rzeczywiście z laptopem wszystko jest ok- pod każdym względem wliczając w to zachowanie diody ładowania,
  jeszcze raz bardzo dziękuję za zaangażowanie i pomoc kolegom, którzy udzielali się w tym temacie i liczę, że zawarte tu informacje jeszcze komuś pomogą.
  Pozdrawiam