Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Romet R-150 - Światło postojowe - często się przepala

25 Aug 2012 12:53 1761 3
  • Level 12  
    Witam.Mam motocykl Romet R-150.Jest to Chińczyk składany w Polsce.Wszystko jest ok. tylko bardzo często ( nawet raz na tydzień ) przepala się żarówka światła postojowego w przedniej lampie. Żarówka jest cała czarna i nie wygląda na typowe przepalenie żarnika . Żarówka jest 4W/12V , wstawiłem też na 24V i po dłuższym okresie czasu też się przepaliła.Napięcie ładowania jakie wskazuje miernik w motorze jest 15V (na skali jest to max).Gdzie może być problem i jak można go rozwiązać.Nie mam nawet czytelnego schematu aby to prześledzić.Za pomoc z góry dziękuję.
  • TespolTespol
  • Level 27  
    Witam według mnie to żarówka przepala się bo dostaje za wysokie napięcie robi się czarna pozostaje sprawdzić miernikiem jakie jest napięcie ,ale ten w motorowerze wskaźnik nie pokarze jeżeli przekroczy to 15v.
    Pozdrawiam

Moderated By Błażej:

Za co ten miernik ma karać motorower?

• TespolTespol
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Schemat w rękę, miernik w rękę i sprawdzaj, co się dzieje. Jak jest oświetlenie zasilane w tym motorowerze? Przez prostownik - regulator, czy zmiennym?
  • Level 12  
    na początku chcę wyjaśnić że jest to motocykl a nie motorower.Sprawdziłem napięcie na stykach żarówki.Podczas uruchomionego silnika (na wysokich obrotach) przy tylko włączonych światłach postojowych jest 14,5V , a przy włączonych światłach długich lub krótkich jest 14V. Wynika z tego że napięcie ładowania jest prawidłowe.Żarówka zasilana jest napięciem stałym. Podejrzewam że może pierwszy właściciel zrobił coś , czego teraz jest taki efekt.Mam wydrukowany schemat ale jest słabo czytelny.Postaram się przeanalizować go na logikę ,może do czegoś dojdę.