Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o konieczność montowania diody Zenera

25 Sie 2012 13:34 978 5
  • Poziom 8  
    Witam, mam ptanie: czy mogę pominąć montaż Zenerów w układzie, do którego link podaje poniżej? Nie posiadam ich a sklep dopiero w poniedziałek bedzie czynny. Resztę układu mam zbudowaną. Pozdrawiam
    http://mirley.firlej.org/programator_na_usb_usbasp
  • Poziom 38  
    Obawiam się, że nie możesz.
    Od biedy można każdą diodę Zenera zastąpić pięcioma diodami zwykłymi krzemowymi, np. 1N4148, 1N400x - ale to tylko jako tymczasowa prowizorka.
    Oczywiście te 5 diod szeregowo włączone odwrotnie niż diody Zenera na schemacie, czyli w kierunku przewodzenia.
  • Poziom 33  
    Nie :-(
    Może byc sytuacja że programator poda 5V na date i masz po kontrolerze na płycie :cry:
    Dorażnie tak jak w ppoście wyżej :D
  • Poziom 8  
    Sam sobie jestem winien. Byłem wczoraj w elektronicznym i okazało się, że akurat sie skończyły te diody, pomyślałem spoko kupie jutro i tak mam jeszcze masę roboty. Zapomniałem, że w soboty jest zamknięte i zamiast pójść do drugiego sklepu obok to sobie odpuściłem. Dziś chciałem uruchomić układ i tu taka niespodzianka :cry: Zrobię tak jak proponujecie, rozumiem, że ma to być 5szt. (5×0,7V≈3,6V) zwykłych diód prostowniczych połączonych w szereg K-A-K-A itd. i wstwionych w układ w drugą strone (w kierunku przewodzenia) tak?
    Niechciałbym niczego uszkodzić, komputera, uC, programatora...
  • Poziom 8  
    Dziękuje za pomoc, temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam