Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja Jovy RE-7500 -uwagi eksploatacyjne

rowal 25 Sie 2012 14:06 1632 2
  • #1 25 Sie 2012 14:06
    rowal
    Poziom 15  

Witam

W lutym przedstawiłem mój sposób modernizacji stacji lutowniczej Jovy RE-7500.
    W związku z wieloma zapytaniami kolegów dotyczących zarówno modernizacji jak i późniejszej eksploatacji postanowiłem swoje uwagi i przemyślenia przedstawić poniżej:

1.Przede wszystkim należy powiększyć odstępy między promiennikami podczerwieni do 10mm,należy pamiętać zarówno o odstępach miedzy samymi promiennikami jak i zewnętrznymi ściankami zasobnika.

2.Zastosowane przeze mnie rozwiązanie z dwoma promiennikami 125X60 300W było tańsze natomiast okazało się trudniejsze w zestrojeniu tj. dobraniu odpowiedniego rozpływu prądu a co za tym idzie temperatur poszczególnych promienników. Lepsze rozwiązanie będzie z zastosowaniem 4 promienników 250x60 600W. Jest wówczas zapewniony właściwy rozkład temperatur z uwagi na zastosowane elementy tego samego typu.

3.Zastosowane wymiary zasobników jeżeli chodzi o wysokość są krytyczne,
    każde zwiększenie wysokości będzie wymuszało przebudowę wysięgnika z promiennikiem górnym .U mnie w chwili obecnej,gdy znajduje się on w górnym maksymalnym położeniu to do zamocowanej płyty ma odległość 53mm, natomiast płyta znajduje się 32 mm nad podgrzewaczem dolnym co wymaga podniesienia stolika o około 35 mm. W nogach stolika wywierciłem otwory, które następnie nagwintowałem i wkręciłem w nie śruby M8 z nakrętką kontrującą. W ten sposób mogę regulować wysokość umieszczenia płyty nad podgrzewaczem dolnym.

4.Wiele czynników wpływa na wyginanie się płyty w trakcie lutowania , jednak zastosowanie dużego podgrzewacza dolnego znakomicie ten problem pozwala opanować. Mogę powiedzieć , że różnica jest kolosalna. Obecnie zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze dwóch promienników 250x60 600W ,które byłyby włączane w przypadku lutowania dużych płyt stacjonarnych komputerów.

5.Przygotowuję się do sprawdzenia w jaki sposób zachowywać się będzie układ sterowania temperaturą zespołu promiennikow dolnych , jeżeli wyprowadzę na zewnątrz termoparę dotychczas zintegrowaną z jednym z promienników(środkowym).

5.Obecnie zastanawiam się nad rozwiązaniem umożliwiającym przesuwanie wysięgnika z górnym promiennikiem i wentylatorem tak aby nie wykonywać manewrów ze stolikiem.Będzie to kolejny etap związany z modernizacją tej stacji.

0 2
  • #2 14 Wrz 2012 20:32
    Huna
    Poziom 1  

Jestem szczerze zaciekawiony dalszymi pracami modernizacyjnymi kolegi.
    Będę śledził dalsze postępy w tym temacie, ponieważ sam mam Jovy i borykam się z małym podgrzewaczem. Żałuję, że nie zmontowałem sobie stacji sam tylko wydałem na nią 6500 zł ale no cóż byłem wtedy świeży w tym temacie. Mam takie pytanie do kolegi z doświadczeniem w przeróbce, jak uważasz jak by się sprawdzały w podgrzewaczy 4 promienniki 122x 122 ułożone w kształt kwadratu? Zdało by to egzamin? Zastanawiałem się również nad promiennikami z firmy Elcer(to nie reklama ale zobrazowanie sytuacji) ECH4 podobno są zbliżone parametrami, ale tańsze oczywiście takiej samej mocy jak oryginał. Chciał bym dostać odpowiedź kogoś obeznanego w tym temacie, czy nie będzie problemów przy współpracy tych promienników. Dziękuje od razu za odpowiedź na pytanie pewnie dla niektórych banalne.

0
  • #3 18 Wrz 2012 23:33
    rowal
    Poziom 15  

Proponowany przez Ciebie układ jest jak najbardziej do przyjęcia.Dobór promienników należałoby jednak realizować w oparciu o jednego producenta.Znaczenie tu zawsze będą miały parametry grzewcze , które mogą być różne u różnych producentów(czas osiągnięcia określonej temperatury przy założonej mocy).

0