Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewijanie transformatora 11,7V 60VA na 2x12V

25 Sie 2012 14:57 2388 15
  • Poziom 13  
    Cześć.

Chcę zrobić sobie stację lutowniczą z lutownicą na 24V 50W. Potrzebuję więc transformatora najlepiej 2x12V tak aby uzyskać z niego napięcie 24V dla lutownicy i 12V dla układów elektronicznych sterujących stacją.

Rozglądałem się na internecie i takie transformatory kosztują ok 50zł.Może i nie dużo ale jak dla mnie to jednak to troszkę jest pieniędzy tym bardziej że za samą lutownicę muszę dać 40zł. Tak więc zastanawiam się czy nie dało by się wykorzystać transformatora toroidalnego którego posiadam. Jego parametry są następujące:

* TS60/20, Polskiej firmy Zatra
    * Napięcie wyjściowe: 11,7V 60VA
    * Waga ~750g :D mówcie co chcecie ale porównując jego wagę z torebką cukru to wydaje się że on waży z 1,5kg ale waga pokazuje coś innego :D

Tak więc chciałbym się dowiedzieć czy dało by się go przewinąć tak aby uzyskać 2x12V ? Jeżeli tak to jakiego drutu nawojowego użyć 1mm, 1,5mm? Pasuje aby w sumie uzyskać też coś koło 60VA bo sama lutownica będzie pobierać 50W a do tego jeszcze elektronika. Czy lepiej kupić oryginalny? I jeszcze jedno czy oryginalny transformator ważył by tyle samo? :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Przewijanie toroidu nie jest takie proste, jeżeli nie masz drutu musisz go kupić czyli też wchodzisz w koszty. Przewinąć oczywiście można.
    Prościej kupić lutownicę na 12V i nie musisz niczego przewijać. Ten transformator jest prawdopodobnie (sprawdź) na nominalne napięcie sieci 220V czyli przy obecnym 230V będziesz miał 12,2V
  • Poziom 13  
    Lutownica 12V odpada, głównie chodzi o mały wybór grotów jeżeli w ogóle przy tych 12V nie jest tak że dostępny jest tylko 1 rodzaj grota. Zdecydowałem się na lutownicę Pensol-a na 24V dlatego potrzebuję trafa 2x12V. Faktycznie moje trafo jest na 220V to już w sumie jedno 12V by było a teraz jakby na to trafo nawinął drugie uzwojenie? Tylko że to pierwsze nie wiem czy nie będzie za mocna wtedy bo przecież daje 60VA? A drut to załatwiłbym sobie od znajomego za browca :D
  • Poziom 43  
    Jezeli drugie uzwojenie się zmieści i wierzysz w swoje możliwości - spróbuj.
    Nawiń na próbę 10 zwojów dowolnym drutem i zmierz napiecie na tych zwojach. Przeliczysz ile zwojów musisz nawinąć aby uzyskać 12V.

Dodano po 2 [minuty]:

Drugie uzwojenie może być cieńszym drutem niż istniejące, wystarczy 60% tego przekroju (nie średnicy) który jest obecnie.
  • Poziom 13  
    dobra jednak faktycznie uzbieram kasę i jak coś się trafi taniego to kupię, bo wydaje mi się że będzie ciężko z przewinięciem tego :P
  • Poziom 43  
    Wystaw TO na sprzedaż i może nic nie będziesz musiał zbierać. :|
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Znalazłem na wiki obrazek prezentujący nawinięte uzwojenie bifilarnie

Czyli trzeba przeciąć w miejscu gdzie te twa uzwojenia są połączone (na końcu)? W sensie coś takiego (zielony - pierwsze uzwojenie wtórne, czerwony - drugie uzwojenie wtórne)

I wtedy na obu uzwojeniach będę miał 12V czy będzie o połowę mniej? A co z mocą nadal zostanie 60VA? I jeszcze jedno na necie pisze że takie uzwojenie nawija się po to aby nie było jakichś zakłóceń itp. czy po przeróbce te zakłócenia nie będą wpływać na elektronikę?
  • Poziom 38  
    Żadnych zakłóceń, moc ta sama, ale "rozcięte" uzwojenia należy odpowiednio połączyć - to ważne!
    Łączysz koniec jednego uzwojenia z początkiem drugiego.
  • Poziom 23  
    Motronic napisał:
    Nie zawsze trzeba przewijać w takiej sytuacji, niektóre toroidy nawijane są bifilarnie (lub też i tryfilarnie), wówczas wystarczy rozłączyć równolegle połączone pręty uzwojenia wtórnego i połączyć szeregowo.

Witam
    Z tego co ja się spotkałem od 100 watów już są nawijane podwójnie. Można je kupić jako transformatory do 12-woltowych halogenów na giełdach " śmieciowych" za grosze. Wynika to z wychodzenia tychże halogenów z użycia, na korzyść 230-woltowych. Ja n.p. z dwóch takich transformatorów zasilam wzmacniacz na TDA7294. Piękne sztywne napięcie wyjściowe.
    Zygmunt_mt
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    A ja mam takie pytanie a dało by radę użyć 2 osobnych transformatorów 12V 20W i połączyć je tak, że koniec pierwszego z początkiem drugiego to uzyskałby 24V 40W? Głównie to chodzi mi czy jeżeli jeden transformator daje 20W to dwa tak połączone w szereg dadzą 40W? Bo mam takie 2 transformatory a potrzebuję do mojego CNC 24W 40W :D

Sory że trochę nie w temacie ale nie chciałem nowego wątku zakładać :P
  • Poziom 43  
    Można, dwa transformatory 12V/20W połączone w szereg dadzą moc 40W ale prąd nie wzrośnie.
  • Poziom 23  
    Adam Ś. napisał:
    A ja mam takie pytanie a dało by radę użyć 2 osobnych transformatorów 12V 20W i połączyć je tak, że koniec pierwszego z początkiem drugiego to uzyskałby 24V 40W? Głównie to chodzi mi czy jeżeli jeden transformator daje 20W to dwa tak połączone w szereg dadzą 40W? Bo mam takie 2 transformatory a potrzebuję do mojego CNC 24W 40W :D

Sory że trochę nie w temacie ale nie chciałem nowego wątku zakładać :P

Oczywiście jest to możliwe. Odpowiednio trzeba je tylko połączyć. Domyślam się, że możesz nie wiedzieć jak. Włącz więc obydwa trafa do sieci, oczywiście uzwojeniami pierwotnymi. Wtórne połącz szeregowo dowolnie. Zmierz napięcie na "wolnych" końcach. Jeżeli będzie równe lub zbliżone do zera zamień połączone końce miejscami i wtedy będzie dobrze. Masz 24 wolty i 40 watów. Sukcesów. Zygmunt_mt
  • Poziom 13  
    W przypadku mojego transformatora uzwojenie wtórne nie jest nawinięte bifilarnie. Widać że jest nawijane w taki sposób, najpierw w jedną stronę, dojechane do "końca" drutem a potem z powrotem na tym wcześniejszym. W takim wypadku nie da się zrobić tego zabiegu z rozcięciem uzwojenia?
  • Poziom 23  
    Adix3 napisał:
    W przypadku mojego transformatora uzwojenie wtórne nie jest nawinięte bifilarnie. Widać że jest nawijane w taki sposób, najpierw w jedną stronę, dojechane do "końca" drutem a potem z powrotem na tym wcześniejszym. W takim wypadku nie da się zrobić tego zabiegu z rozcięciem uzwojenia?

Czy to jest taki transformator?Link
    Jeżeli taki, to sprawdź tylko czy wyprowadzenia uzwojenia wtórnego są podwójnym drutem. Jeżeli tak to znaczy, że można je rozdzielić i uzyskać 2x12 V. Jeżeli nie. to nie można.
    Zygmunt_mt