Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kodak Star 235 - Jak naładować i wyzwolić starą lampę błyskową?

25 Aug 2012 15:27 3054 23
  • Level 17  
    Witajcie,
    Znalazłem w domu stary aparat fotograficzny Kodak Star 235.

Kodak Star 235 - Jak naładować i wyzwolić starą lampę błyskową? Kodak Star 235 - Jak naładować i wyzwolić starą lampę błyskową? Kodak Star 235 - Jak naładować i wyzwolić starą lampę błyskową? Kodak Star 235 - Jak naładować i wyzwolić starą lampę błyskową?
    Nie posiada on obudowy ani innych części, jedynie pozostała po nim lampa błyskowa oraz całe okablowanie. Po załadowaniu baterii, nie zapala się lampka, która sygnalizowała o gotowości lampy. Można spróbować ją naładować i błysnąć poza aparatem? Znacie jakiś prosty i bezpieczny sposób, co zewrzeć z czym? A może coś jest nie tak w elektronice? Ktoś grzebał w układzie bo widać, że płytka jest mocno podlutowana, na zdjęciu 4 widać, że kilka punktów lutowniczych łączy się ze sobą. Może coś źle jest zlutowane? Sam odtworzyłem prosty schemat połączeń:
    Czy ktoś jest w stanie powiedzieć na postawie zdjęć czy wszystko dobrze jest połączone? Tam na zdjęciu 4 razem zlutowane są ze sobą kabelki od: + kondensatora, - zasilania i kabelek od żaróweczki. Będę wdzięczny również za radę jak sprawdzić czy ta żaróweczka działa.
    Proszę was o pomoc :cry:
  • Helpful post
    Level 39  
    Włącznik i wyzwalanie jest na tych 4 "złotych" kwadratach.

Po włączeniu sprawna elektronika powinna cicho popiskiwać.
    Czy się zwiera w pionie czy w poziomie to już sam powinieneś dojść jak obejrzysz styki w obudowie aparatu.
    Uważaj gdzie wsadzasz ręce bo naładowany kondensator może zdrowo kopnąć.
  • Level 17  
    Dzięki za szybką odpowiedź :)
    Styki zwierają się w poziomie. W obudowie pozostał niby mechanizm aktywowania lampy (z blaszkami właśnie) ale ich przesuwanie nic nie daje. Czym więc zewrzeć te kwadraty? Muszą to być takie blaszki jak w obudowie? Wystarczy przejechać po nich i już zacznie się kondensator ładować czy też trzeba je trzymać?

Płytkę rozlutowałem i te cztery kabelki są fabrycznie tak zlutowane ze sobą :)
  • Helpful post
    Level 39  
    Styki muszą być zwarte na stałe. Tzn. ten od zasilania bo od wyzwalania wystarczy na chwilę.
  • Level 17  
    Ok, czyli podsumowując, gdy podłączę układ pod baterię, to wystarczy że złączę ze sobą blaszki które zaznaczyłem w ramce?
    Aparat jest tak skonstrowany że aktywacja ładowania lampy następuje gdy metalowe blaszki z obudowy przesuną się z tych blaszek po prawo na te po lewo w ramce. A jak teraz doprowadzić do błysku?
  • Helpful post
    Level 39  
    Musisz zobaczyć co zwierał przycisk odpowiedzialny za migawkę.
    Może te dwa małe kwadraciki, bo one tam są nie dla ozdoby.
    To ty masz obudowę aparatu w ręku i powinieneś wiedzieć co do czego.
  • Level 17  
    Wychodzi na to, że podczas nawijania filmu, metalowa część z migawki dotyka blaszki, a ta do styku, który na zdjęciu zaznaczyłem na zielono:
    W momencie pstryku zdjęcia, część z migawki przestaje dotykać do tej blaszki.
  • Helpful post
    Level 39  
    Ale musi dotykać czegoś jeszcze , obwód musi być zamknięty.
  • Level 17  
    Faktycznie czegoś brakowało! Znalazłem metalową część - przesłonę. Po jej wpasowaniu okazuje się, że zwiera blaszki w zielonej ramce.
    Wychodzi na to, że blaszki te są zwarte cały czas, tzn, odsłonięcie obiektywu skutkuje właśnie ich złączeniem. Czy to jest możliwe? Czyli aby wykonać błysk potrzeba zewrzeć te dwie blaszki w zielonym kwadracie i potem te dwie w czerwonym? Rozumiem że takie połączenie konieczne jest w ogóle do naładowania lampy a nie tylko do wykonania flasha?
  • Level 39  
    No to małe kwadraciki są od wyzwalania błysku, czyli już wszystko wiesz.
  • Level 17  
    Ok. Niestety obudowa jest tak zniszczona, że nie jestem w stanie odtworzyć mechanizmu ładowania lampy w aparacie. Czy mogę więc zrobić coś takiego, że połączę kawałkiem kabelka te dwa styki w zielonych kwadratach? Acha zapomniałem dodać, że jak obiektyw jest odsłonięty, i przesłona łączy blaszki, to po nawinięciu kliszy, do przesłony dotyka taka metalowa część. Po wykonaniu zdjęcia część ta wraca na swoje miejsce, czyli to generuje błysk. Jak więc uzyskać coś takiego poza aparatem? Dotknąć np. śrubokrętem?
  • Level 39  
    Może najpierw włącz i zobacz czy naładuje kondensator jeśli nie to zewrzyj zielone i zobacz czy zacznie ładować.
  • Level 17  
    Próba z obudową nie przyniosła rezultatu. Wymontowałem więc całość i złączyłem kabelkiem te dwie blaszki. Kondensator ładuje się, ale tylko do 3 V - czyli tylko tyle ile dają baterie. Z ciekawości podłczepiłem koszyczek z 4 paluszkami i kondensator ładuje się do 5 V. Co się dzieje?
  • Level 39  
    Pewnie coś jest źle podłączone albo już ktoś spalił przetwornicę, objawy wskazują na przebity tranzystor.
  • Level 17  
    :/ Zauważyłem też, że jak włożę odwrotnie baterie to ładuje się szybciej do tych 5 V niż tak jak powinno być prawidłowo.
    Tranzystor? Chodzi o ten czarny D 965? Mogę poszukać zamiennika w sklepie.
    Sprawdziłem kondensator i jest sprawny, podmieniłem na inny i problem pozostał. Na płytce jest też taki szary kondensator, wygląda jak mini magnes we szkle, czy mogłem go przepalić od zbytniego podgrzania płytki?
  • Level 39  
    Mogłeś spalić transformator od wyzwalania bo tam jest uzwojenie cieńsze od włosa...
  • Level 17  
    Zarówno transformatora przetwornicy jak i wyzwalania nie ruszałem, przynajmniej optycznie wyglądają w porządku. Wylutowałem tranzystor i faktycznie ma zwarcie. Wyczytałem że w starszych aparatach min. on odpowiada za ładowanie lampy. Postaram się dostać jego zamiennik. Martwi mnie tylko ten kondensator szary, bo jego mocno grzałem... Z opisów w sieci wychodzi na to, że to jakiś kondensator polipropylenowy.
  • Level 39  
    Jak wylutujesz i nie będzie zwarcia na omomierzu to kondensatorem bym się nie przejmował. Tranzystor to 2sd965 , to jest przetwornica samowzbudna , zadziała prawie dowolny tranzystor NPN byle nie słabszy od oryginału.
  • Level 17  
    Mierzę ten kondensator i jego rezystancja nie rośnie do nieskończoności, to mogę go uznać że jest ok? W takim razie szukam tego tranzystora i dam znać jak go podmienię. Póki co ogromnie dziękuję za pomoc :)
  • Level 39  
    Rezystancja ma rosnąć do nieskończoności chyba źle ci się napisało .
  • Level 17  
    Ojej pomyliłem się ;) A co do tych tranzystorów to C945 albo C1815 by się nadawały?
  • Level 39  
    Za słaby :P może jedno ładowanie wytrzyma i strzeli.
    Na pustym kondensatorze tam przez chwilę płynie dość spory prąd, pewnie w okolicy 1A , przez chwilę ale jednak..
    Możesz zaryzykować np. BC639
  • Level 17  
    Ok ;) Jak będę w sklepie zapytam o ten 2sd965. Mam nadzieję, że będą go mieć a jak nie to wezmę zamiennik najtańszy ;) Napiszę jak zakupię go. Dziękuję jeszcze raz!
  • Level 17  
    Wymieniłem ten tranzystor D965 który proponowałeś i po uruchomieniu mechanizmu słychać ten pożądany pisk elektroniki, więc to było to :) Ponieważ lampka informująca o gotowości do błysku spaliła się, wymieniłem ją na zwykłą „neonówkę”. Udało mi się również wywołać błysk. Oto jak trzeba było to zrobić (może komuś się przyda):
    Pola zaznaczone czerwonym kwadratem muszą być zwarte, aby kondensator w ogóle zaczął się ładować.
    Pola zaznaczone zielonymi kwadratami należy zewrzeć ze sobą (dopiero po naładowaniu kondensatora), aby wywołać błysk.

bestboy21 bardzo dziękuję ci za pomoc, gdyby nie twoje wskazówki, nie wiedziałbym gdzie szukać usterki. Pozdrowienia! :D